45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Mniszek lekarski i jego największe zalety oraz prozdrowotne właściwości. Do czego możemy go użyć?

Mniszek lekarski i jego największe zalety oraz prozdrowotne właściwości. Do czego możemy go użyć?Mniszek lekarski i jego największe zalety oraz prozdrowotne właściwości. Do czego możemy go użyć?

Mniszek lekarski jest niezwykle popularną rośliną, którą spotykamy dosłownie na każdej łące, na wsi, w mieście, a nawet pod własnym blokiem. Co ciekawe, mniszkiem lekarskim nie nazywa się bezpośrednio jedynie popularnych „mleczy”, gatunków mniszków opisano ponad 200 w samej Europie, a należy pamiętać, że inne gatunki występują również w Azji i Afryce.

  • Co to jest mniszek lekarski?

  • Jakie właściwości ma mniszek lekarski?

Najważniejsze informacje o działaniu mniszka lekarskiego na organizm:

  • Pobudza on czynność wątroby – zwiększa ilości wytwarzanej żółci
  • Przeciwdziała zastojom żółci, pobudza działanie reszty układu trawiennego
  • Pomaga usuwać z organizmu jony sodowe i potasowe dbając o ich zrównoważony poziom
  • Mniszek lekarski ułatwia trawienie, między innymi dzięki zwiększaniu wydzielania soku żołądkowego
  • Obniża poziom cukru, szczególnie u cukrzyków, u których choroba dopiero się rozwija

Choroby nowotworowe i mniszek lekarski

Pierwsze badania wskazują na lecznicze działanie mniszka lekarskiego, który może posiadać pewne działanie antyrakowe i antynowotworowe. Potwierdzono już, że wyciąg z mniszka lekarskiego hamuje wzrost komórek rakowych raka sutka i prostaty. Działanie takie obserwuje się tylko przy użyciu wyciągu z liści mniszka lekarskiego, inne ekstrakty nie dają takich rezultatów i miarodajnych efektów.

Kiedy mniszek lekarski może być pomocny?

Wszystkie osoby posiadające ogólne problemy żołądkowo-jelitowe, a w tym niestrawności, mogą spróbować domowego leczenia z użyciem mniszka lekarskiego. Ponadto roślinę tę poleca się osobom ze schorzeniami dróg żółciowych oraz wątroby, a także chorującym na kamicę żółciową (po konsultacji z lekarzem!). Mniszek lekarski podawany jest również po zabiegach i przy niewydolności nerek, czy przy zapaleniu pęcherza moczowego.

Kiedy nie warto sięgać po produkty z mniszkiem

  • Przy stwierdzeniu niedronożności dróg żółciowych
  • W przypadku posiadania ropniaka pęcherzyka żółciowego
  • Przy chorowaniu na kamicę żółciową należy przyjmowanie preparatów z mniszkiem lekarskim koniecznie skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym
  • U niektórych osób po spożyciu preparatów z mniszkiem lekarskim może wystąpić lekka zgaga czy inne dolegliwości żołądkowe. Wtedy nie należy powtarzać kuracji

Zmiany skórne i brodawki

Co ciekawe, sok z mniszka lekarskiego można wykorzystać, jako remedium na powstające na powierzchni skóry brodawki. Należy jednak pamiętać, że sok z mniszka nie podziała dobrze na brodawki stare i takie, których nie udało się wcześniej dobrze wyleczyć innymi sposobami. Jest jednak skuteczny przy zaleczaniu zmian świeżych.

Leki ziołowe w aptece

  1. Mniszek lekarski można znaleźć, jako składnik mieszanek innych ziół
  2. Sprzedawany jest także w formie odwaru z korzeni i soku
  3. W aptekach i sklepach można znaleźć również nalewki z mniszka lekarskiego
  4. Mniszek jest również składnikiem herbatek ziołowych
  5. Sprzedawany jest także w formie ekologicznych liści do własnej obróbki
  6. Mniszek lekarski można zakupić również w formie tabletek, jako suplement diety (odchudzanie i oczyszczanie organizmu)
mniszek lekarski lek mniszek lekarski właściwości mniszka lekarskiego mniszek lekarski zastosowanie korzeń mniszka lekarskiego

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach