45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Miód - właściwości odżywcze i lecznicze miodu, rodzaje miodów

Miód - właściwości odżywcze i lecznicze miodu, rodzaje miodówMiód - właściwości odżywcze i lecznicze miodu, rodzaje miodów

Polska to jeden z krajów, który wyróżnia się wysoką produkcją miodu. Rodzajów tego płynnego i leczniczego pożywienia mamy co nie miara. Właściwości poszczególnych typów różnią się między sobą, w zależności od zawartości i dedykowanego przeznaczenia. Niestety, mimo ogromnych zasobów i dostępności miodu, do tej pory nie zapanowała moda na zapobiegawcze i lecznicze używanie tego słodkiego dodatku. Tymczasem wciąż pojawiają się coraz nowsze badania potwierdzające jego niezwykłe właściwości.


Udowadniamy właściwości lecznicze miodu


Przeprowadzono dotychczas wiele badań udowadniających lecznicze działanie miodu. Jedno z nich udowodniło, że warto stosować go pomocniczo w terapii kardiologicznej. Naukowcy z University of California wykazali, że miód rzepakowy w połączeniu ze środkami regulującymi pracę serca, zmniejszył o 40% częstość ataków arytmii. Nie musimy jednak sięgać po amerykański zamiennik w poszukiwaniu leczniczych i zdrowotnych właściwości miodu. Na naszym rodzimym podwórku odnajdziemy równie wartościowe rodzaje tego płynnego dodatku. Miody pochodzenia europejskiego mają największą zawartość cennych składników takich jak: bioflawonoidy, enzymy i biopierwiastki.

  • Czy miód jest zdrowy?

  • Na co działa miód?

Właściwości miodu - niezastąpiony składnik pożywienia


Spożywanie miodu nie wszystkim kojarzy się jedynie ze zdrowiem, leczniczym i profilaktycznym działaniem. Znajdą się wśród nas i sceptycy, narzekający na to, iż miód jest przede wszystkim składową cukrów prostych. Choć nawe ci powątpiewający muszą przyznać, że w wielu sytuacjach miód jest po prostu niezastąpiony. Będzie doskonałym sposobem na bezsenność – gdy mimo zmęczenia nie możesz zasnąć, sięgnij po szklankę wody z rozpuszczoną odrobiną miodu. Walory lecznicze tego składnika zwiększa połączenie go z ziołami: gdy dodasz do niego aronii - pobudzisz apetyt i obniżysz ciśnienie krwi, jeśli uzupełnisz go melisą – uspokoisz się i zadziałasz rozkurczowo, a gdy wzbogacisz miód podbiałem – pomoże ci to w zniwelowaniu problemów z wykrztuszaniem, zapaleniami i infekcjami bakteryjnymi.

Powątpiewasz we właściwości miodu i zasadność sięgania po niego? Zobacz, jak wiele dobrego możesz dzięki niemu zyskać!

  • działa przeciwbiegunkowo,
  • działa nasennie,
  • koi nerwy,
  • hamuje procesy miażdżycowe,
  • przyspiesza gojenie się ran,
  • pobudza mózg do pracy,
  • jest paliwem dla szarych komórek,
  • obniża ciśnienie krwi,
  • zmniejsza ryzyko pojawienia się bliznowców,
  • leczy wrzody żołądka (przede wszystkim miód manuka),
  • wspomaga leczenie dróg żółciowych i wątroby,
  • pomaga na kłopoty z gardłem i przeziębienia.

Działanie bakteriobójcze


Przysmak Kubusia Puchatka należy docenić również za jego zdolności bakteriobójcze. Doceniał go zarówno ojciec medycyny – Hipokrates, jak i Pitagoras. Co takiego kryje w sobie miód, że ma dobroczynny wpływ na zdrowie?

Głównie enzymy, które pochodzą z gruczołów ślinowych owadów. Znajdziemy w nim nadtlenek wodoru, który ma właściwości bakteriostatyczne. Oprócz tego, obecne są w nim substancje antybiotyczne oraz ogromne ilości mikroelementów, witamin, biotyn, kwasu foliowego i pantotenowego.

Gatunki miodu - poszukaj tego, który dla ciebie będzie najlepszy!

W ofercie rynkowej mamy różne rodzaje miodu. Wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań, tego, dla kogo jest przeznaczony i pożądanych właściwości, które chcemy z niego wydobyć. Jasnożółty miód lipowy o ostrym i wyraźnym smaku lipy pomoże m.in. w łagodzeniu stanów depresyjnych, objawów bezsenności, a także w niwelowaniu symptomów zapalenia oskrzeli, płuc, grypy, kaszlu. Właściwości miodu wielokwiatowego pozwalają na umacnianie organizmu, dodawanie mu energii, stosowanie w chorobach serca, nadciśnieniu, działaniu uspokajającym, antydepresyjnym. Z kolei miód spadziowy cieszy się uznaniem z uwagi na jego wysoką aktywność antybiotyczną oraz łagodzenie depresji i nerwicy. Gryczany rodzaj tego leczniczego płynu łagodzi objawy nadciśnienia i miażdżycy, łagodzi stany zapalne stawów. Warto przy tym pamiętać, iż liczenie kalorii w przypadku miodu nie zawsze przynosi dobry skutek - jest on bowiem bardzo wartościowym zamiennikiem zwykłego cukru, zapewniającym nie tylko słodycz, ale także bogactwo minerałów, witamin, aminokwasów.

zdrowy styl życia bezsenność bakteriobójcze antybakteryjne miód
Komentarze
Dodano: 25 Lipiec 2016
Autor: Natan
Ocena:
Czyli zdrowy ten miód, szkoda, że go nie lubię. Może się przekonam kiedyś.
Odpowiedź
Dodano: 01 Czerwiec 2016
Autor: Karolina
Ocena:
Dla mnie miód jest pierwszym składnikiem po który sięgam jak bierze mnie przeziębienie, i zgadzam się że jest niezastąpiony do ust.
Odpowiedź
Dodano: 20 Maj 2016
Autor: joja
Ocena:
ja lubię nakładać miód na usta, jak mi pierzchną, bo to pomaga i mogę wtedy bezkarnie go zlizywać, mniam :)
Odpowiedź
Dodano: 13 Maj 2016
Autor: Ewa
Ocena:
Ja kiedyś nie lubiłam miodu, ale jakiś czas temu się przełamałam, bo kuzyn sam go produkuje więc mam zdrowy i naturalny. Teraz często korzystam z tego przysmaku. Polecam Wszystkim!
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach