45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Miłość w czasach andropauzy

Miłość w czasach andropauzyMiłość w czasach andropauzy

 „Testosteron” śpiewała Kayah i nie bez powodu, bo jest o czym mówić. Naturalnym procesem jest obniżenie jego poziomu pomiędzy 40 a 60 rokiem życia, co nie znaczy, że sprawy należy pozostawić takimi, jakie są.

Najdotkliwszym dla mężczyzny i bezpośrednim skutkiem spadku testosteronu jest osłabienie erekcji i obniżenie popędu seksualnego. Pewności siebie nie dodaje towarzyszący temu brzuszek, malejąca energia i wydolność. Trudno o rewelacyjne samopoczucie, gdy obezwładnia przeświadczenie, że coś się wyczerpuje...

  • Co to jest andropauza?

  • Jak radzić sobie z andropauzą?

Słów kilka o andropauzie

Andropauza nie dotyczy wszystkich mężczyzn. W przedziale wiekowym 40-49 lat objawia się ona co najwyżej u 5 %, lecz po 60. roku już blisko połowa jest nią obciążona. Kryzys wieku średniego polega na spadku poziomu testosteronu i niepożądanym wzroście estrogenów. Trudno wskazać jednoznacznie winny czynnik, jednak możemy wyróżnić sprzyjające andropauzie warunki:

  • brak aktywności fizycznej mimo otyłości,

  • nadużywanie alkoholu,

  • brak zbilansowanej diety,

  • niedobory hormonalne,

  • zażywanie niektórych leków,

  • palenie papierosów,

  • nadciśnienie tętnicze,

  • depresja.

Za najprostszą diagnozę andropauzy, służy kwestionariusz The St. Louis ADAM. Odpowiedź twierdząca na pytanie pierwsze i siódme oraz 4 wybrane ze wskazanych symptomów, sugerują terapię hormonalną:

  1. zmniejszenie popędu płciowego,

  2. brak energii,

  3. spadek siły i/lub wytrzymałości,

  4. zmniejszenie wysokości ciała,

  5. zmniejszenie „radości życia”,

  6. smutek i/lub zły humor,

  7. problemy z erekcją,

  8. pogorszenie zdolności sportowych,

  9. zasypianie po kolacji,

  10. obniżenie wydajności pracy.

Poproszę blister testosteronu

Naprzeciw wychodzą kliniki z programami męskiej odnowy hormonalnej. Większość mężczyzn kryje się jednak ze spadkiem testosteronu, bo jak w powszechnym przekonaniu hormon ten równa się męskości. Przemilczanie problemu nie ma jednak najmniejszego sensu, ponieważ w tradycyjnych i internetowych aptekach preparatów zawierających testosteron jest całe mnóstwo.

Kuracja hormonalna przynosi zauważalną ulgę, a jej efekty przychodzą stosunkowo szybko. Wracają siły witalne i wiara we własne możliwości.

Aktywne życie rannych ptaszków

O ile problemy z utrzymaniem erekcji są już obecne, należy spróbować kochać się nad ranem, ponieważ w tych godzinach poziom testosteronu jest najwyższy.

Jeśli życie seksualne z wiekiem ulega zaburzeniu, warto wykluczyć ewentualną miażdżycę czy nadciśnienie. Nieleczona depresja i silny stres niszczą testosteron. Wskazane sę również badania pod kątem cukrzycy lub rozmowa z seksuologiem.

Seks nie jest przeciwskazany dla dojrzałych mężczyzn z chorobami układu krążenia, ponieważ kosztuje serce zaledwie tyle wysiłku, co szybki spacer. Życie seksualne jest także możliwe po usunięciu prostaty, erekcja przebiega wtedy bez wytrysku.

Wieloletnie dbanie o siebie już w młodości, ograniczy prawdopodobieństwo problemów z hormonami w wieku dojrzałym. W zapobieganiu niedoborom testosteronu, nie bez znaczenia jest zdrowe odżywianie, uprawianie aktywności fizycznej, w szczególności seksu, dzięki któremu jądra wytwarzają więcej tego hormonu, tak istotnego dla ciała i umysłu.

 

współżycie andropauza andropauza a seks wpływ andropauzy na seks seks po czterdziestce męskie przekwitanie zapobieganie andropauzie objawy andropauzy
Komentarze
Dodano: 27 Lipiec 2016
Autor: Witek
Ocena:
Wszystko fajnie, tylko jakoś zastanawiam się, jak zareagowałaby żona, gdybym ją budził nad ranem na seks. Obawiam się, że wyleciałbym z hukiem z łóżka.
Odpowiedź
Dodano: 11 Maj 2016
Autor: Dominika
Ocena:
Mam sporo starszego męża więc z ciekawością pochłonęłam ten artykuł, bo trochę obawiam się, że za chwilę może to być nasz problem.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach