Niezdolność do osiągnięcia erekcji w stopniu wystarczającym do spełnienia seksualnego staje się niestety coraz powszechniejszym problem. Temu zjawisku sprzyja niewątpliwie ciągły stres, pośpiech, niezdrowe jedzenie. Zaburzenia w sferze seksualnej są niezmiernie rzadkim tematem rozmów. Większość mężczyzn wstydzi się rozmawiać o tym problemie nawet z lekarzem. Nie zależy jednak zasłaniać się wstydem tylko udać się po pomoc. Medycyna potrafi skutecznie podnieść męską samoocenę i przywrócić namiętność w związku.
Jakie są przyczyny zaburzeń erekcji?
Na czym polega problem z erekcją?
Przyczyny zaburzeń erekcji
Erekcja jest ściśle związana z układem nerwowym oraz naczyniowym. Najistotniejsze są procesy czynnościowe dotyczące mięśni gładkich ciał jamistych i śródbłonka. Polegają one na wyprowadzaniu jonów wapnia z cytoplazmy, znajdującej się w każdej komórce mięśni gładkich co prowadzi do rozluźnienia naczyń pompującym krew do penisa. Efektem tego rozluźnienia jest doprowadzenie większej ilości krwi tętniczej do ścianek prącia, następnie pojawia się skurcz żyłek prącia i ostatecznie erekcja.
Oprócz wymiennych już czynników prowadzących do zaburzeń jak stres i przemęczenie powodem mogą być choroby układu sercowo-naczyniowego – miażdżyca, nadciśnienie oraz choroby endokrynologiczne i metaboliczne – cukrzyca, niski poziom testosteronu. W związku z tym bardzo ważna dla mężczyzn jest coroczna kontrolna stężenia cukru we krwi, testosteronu i ciśnienia tętniczego. W zależności od wyników lekarz dobierze odpowiednią terapię.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Chwilowa niemoc i mniejsza ochota na seks nie musi od razu budzić niepokoju. Można spróbować zmienić swój dotychczasowy tryb życia – zdrowiej się odżywiać, uprawiać więcej sportu, ograniczyć stres i pozwalać sobie na częstszy odpoczynek i relaks. Warto też razem z partnerką porozmawiać o urozmaiceniu waszego życia intymnego. Może właśnie tutaj tkwi problem. Jeżeli w waszych relacjach seksualnych pojawi się więcej pikanterii i eksperymentów możesz na długo zapomnieć co to znaczy mieć problem z potencją.
Aby twoje zainteresowanie seksem się zwiększyło warto udać się do apteki po suplement diety wspierający męską sprawność seksualną. Różnorodność tego typu leków jest spora jednak zawierają najczęściej korzeń żeń-szenia dodający energii, buzdyganek ziemny mający wpływ na poziom testosteronu oraz L-argininę, która odpowiada za prawidłową regulację przepływu krwi w tkankach. Te suplementy mają na celu wzmocnienie twojej aktywności, dodają energii i sprawiają, że z seksu satysfakcję. Jednak działają głównie w przypadkach przemęczenia, trudnych i stresujących dniach w pracy, kiedy nie masz czasu na myślenie o miłosnych igraszkach.
Natomiast jeżeli masz rzeczywisty problem z erekcją nie wstydź się poprosić o pomoc lekarza. Gdy niemoc w seksie trwa dłuższy czas, nie należy tego lekceważyć. Pierwsza diagnoza i leczenie może odbyć się u lekarza rodzinnego. W dalszej kolejności wizyty odbywają się u urologa lub seksuologa.
Co o tym sądzisz?