Miód sam w sobie to źródło dobroczynnych właściwości zdrowotnych i walorów smakowych. Wydobywali go już ludzie pierwotni, a w czasach starożytności pszczoły były nawet przedmiotem kultu. Jedna z odmian miodu, czyli miód wrzosowy, to specjał o pomarańczowej, dość ciemnej barwie i gorzkim, choć dość łagodnym smaku. Te nietypowe cechy czynią go dość wyjątkowym produktem, który mimo, że nie zawiera zbyt dużej ilości różnych witamin, to posiada w składzie inne cenne składniki – wolne aminokwasy i enzymy.
Smak i zapach miodu wrzosowego są spowodowane zawartością olejków eterycznych. Znajdziemy w nim dużą zawartość witaminy B, a także biopierwiastki i hormony wzrostu, które są dobrze przyswajane przez ludzki organizm. Jego właściwości to wspomaganie leczenia przeziębień, działanie antyseptyczne, a także hamowanie rozwoju bakterii i wirusów w organizmie. Sprawdzi się przy grypie i innych infekcjach, gdyż ma działanie rozgrzewające i antybiotyczne.
Na co miód wrzosowy?
Jakie właściwości ma miód wrzosowy?
Miód wrzosowy na jelita i drogi moczowe
Ten rodzaj miodu znalazł swoje zastosowanie również we wspieraniu układu wydalniczego. Spożywanie go, załagodzi zarówno problemy związane z jelitami, jak i układem moczowym, gdyż działa moczopędnie. Jest jednym z najlepszych wspomagaczy w leczeniu takich schorzeń jak:
- Stany zapalne gruczołu krokowego,
- Zapalenie jelit i żołądka,
- Choroby dróg moczowych i nerek,
- Dna moczanowa (podagra),
- Reumatyzm,
- Zapalenie gardła i jamy ustnej,
- Kamica nerkowa,
- Zaparcia,
- Biegunki,
- Zapalenie migdałków.
Sprawdzi się także przy łagodzeniu chorób serca, oczu, przeziębień i chorób grypopodobnych. Wszystko to dzięki wysokiej zawartości hormonów wzrostu, neurohormonów, a także aż czterdziestu siedmiu biopierwiastków. Co więcej, ludzki organizm bardzo szybko je przyswaja. Dodatkowo, pobudza usuwanie toksycznych substancji.
Zastosowanie w kosmetyce
Miód wrzosowy może wpłynąć również na nasz wygląd. Jest składnikiem wielu kosmetyków upiększających i wygładzających. Możemy stosować go jako element domowego peelingu i maseczki, mieszając go z innymi składnikami. Działa na skórę odżywczo, zregeneruje ją, przyspieszy gojenie ran i załagodzi podrażnienia.
Jak stosować miód wrzosowy – profilaktyka
Wystarczą dwie łyżeczki miodu dziennie, aby zauważyć pozytywne efekty. Będzie doskonałym zastępstwem cukru – możemy dodawać go do herbaty, kawy, kakao, wody z cytryną. Można używać go również regularnie, w celach profilaktycznych, rozpuszczając jedną łyżkę stołową w połowie szklanki wody, następnie odstawić na 12 godzin i wypić z rana, najlepiej przed posiłkiem.
Co o tym sądzisz?