45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Metoda Mckenziego na ból kręgosłupa. Jak wykonuje się ćwiczenia Mckenziego?

Metoda Mckenziego na ból kręgosłupa. Jak wykonuje się ćwiczenia Mckenziego?Metoda Mckenziego na ból kręgosłupa. Jak wykonuje się ćwiczenia Mckenziego?

Dolegliwości związane z kręgosłupem potrafią w znaczny sposób utrudnić funkcjonowanie, czasem wręcz diametralnie ogarnicząc swobodę i łatwość poruszania się. Większość środków zaradczych rekomendowanych przy tej dolegliwości skupia się jedynie na niwelowaniu objawu bólu, pomijając zupełnie identyfikowanie przyczyny jego powstawania. Jak wiadomo, takie działanie to jedynie tymczasowe antidotum. Bez właściwej identyfikacji źródła bólu, najprawdopodobniej w szybkim czasie pojawi się on kolejny raz. Naprzeciw temu wychodzi metoda Mckenziego - która opiera się na rozpoznaniu przyczyn bolesności i dostosowania do tego rodzaju ćwiczeń. Na czym polega ta zgoła odmienna metoda leczenia kręgosłupa? Jakie ćwiczenia się wykonuje?

Metoda Mckenziego - na czym opiera sie jej fenomen?

Metoda Mckenziego powstała w oparciu o przekonanie jej autora, iż w każdej dolegliwości można znaleźć ulgę dzięki wykonaniu kilku specyficznych ruchów. Zanim posługujący się tą metodą diagnostyk dobierze choremu odpowiedni zestaw ćwiczeń, poprzedzi to działanie przeprowadzeniem wywiadu w oparciu o dedykowany tej metodzie protokół diagnostyczny, określający możliwe występowanie problemów w kolejnych odcinkach kręgosłupa i kończynach. Następnym etapem są testy ruchowe, w trakcie których wprawia się w ruch kolejne partie, aby zlokalizować źródło bólu i jego natężenie w trakcie podejmowanej aktywności. Diagnostyka prowadzi do określenia profilu zaburzeń.

Jeśli orzeka się zaburzenia zespołu strukturalnego, to dotyczą one nieprawidłowości w obrębie dysku, czyli krążka międzykręgowego. Gdy ulega on przesunięciu, to najpewniej w następstwie tego pojawi się promieniująca bolesność od kręgosłupa wzdłuż kończyn, a dodatkowo także zaburzenie czucia, drętwienie rąk i nóg.

Innym typem zaburzeń, diagnozowanym tą metodą, jest zespół dysfunkcyjny. Wskazuje on na uszkodzenia mechaniczne, powstające wskutek urazu podczas podnoszenia ciężkiego przedmiotu, czy gwałtownego skręcenia ciała. Przy tego rodzaju zaburzeniu, ból odczuwany jest miejscowo, lokalizuje się tam, gdzie nastąpił uraz.

Ostatnim rodzajem zaburzeń w obrębie kręgosłupa, definiowanym metodą Mckenziego, jest zespół posturalny. Wiąże się z ograniczeniem elastyczności i ruchomości w poruszaniu się. Zazwyczaj przyczyny wskazują na nieaktywny styl życia, przebywanie przez dłuższy czas w pozycji siędzącej. Dla tego zespołu charakterystyczne są bóle pleców, szczególnie odczuwalne w odcinku piersiowym.

Ćwiczenia Mckenziego - dobór metody

Określenie typu zaburzeń u chorego to pierwszy krok do przygotowania zestawu ćwiczeń Mckenziego wspomagających proces leczenia i rehabilitacji. Jeśli u chorego stwierdzono zaburzenia typu strukturalnego - czyli w zakresie przesunięcia dysku, to leczenie metodą Mckenziego opiera się na określeniu kierunku przemieszczania uszkodzonych tkanek, co pozwala na umiejętne odtworzenie tego procesu poprzez przesuwanie uszkodzonych tkanek na swoje miejsce. Rehabilitacja polega na nauce pacjenta samodzielnego dokonywania tego ruchu oraz wskazywania ruchów, które ten ból potęgują, aby możliwie je ograniczać.

Jeśli u chorego doszło do urazu mechanicznego, to najprostszym działaniem, które się w takim przypadku rekomenduje, jest usunięcie tego urazu poprzez wykonanie ruchu przeciwnego do tego, który uraz wywołał.

U osób, które borykają się z zaburzeniem posturalnym, w pierwszym etapie wykonuje się ćwiczenia, które mają na celu przywrócenie ruchomości, a następnie takie, które wpłyną na późniejsze kształtowanie prawidłowej postawy i jej trwałe utrzymanie.

W odniesieniu do każdego z zaburzeń, konieczne jest przyuczanie pacjenta do wykonywania ruchów, które nie będą powodowały u niego bólu. Dotyczy to w szczególności bardzo prozaicznych sytuacji i przypadków - jak wstawanie z łóżka, przyjmowanie pozycji siedzącej, czy sposób kładzenia sie do snu. Taka terapia ma także na celu działanie profilaktyczne, chroniące przed ponownym wystąpieniem bólu, urazu, dolegliwości.

ćwiczenia Mckenziego

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach