45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Meteopatia – atmosferyczna huśtawka. Jak sobie z nią radzić?

Meteopatia – atmosferyczna huśtawka. Jak sobie z nią radzić?Meteopatia – atmosferyczna huśtawka. Jak sobie z nią radzić?

Kiedy pogoda jest deszczowa, ponura, wielu z nas odczuwa spowolniony refleks i pogorszenie samopoczucia w wyniku spadku ciśnienia. Spotyka nas to najczęściej jesienią albo na przełomie zimy i wiosny. To zupełnie normalne nawet u osób, które nie są meteopatami. Prawdziwa nadwrażliwość na pogodę występuje wtedy, gdy zmiana aury wywołuje  konkretne dolegliwości. Meteopatia dotyka zarówno ludzi zdrowych, jak i cierpiących na reumatyzm, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, itd. To jedna z chorób cywilizacyjnych.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu na złe samopoczucie ze względu na zmianę pogody cierpiała co piąta osoba, dzisiaj jest to już połowa z nas. Częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Początkowo za skłonność do meteopatii obwiniano globalne ocieplenie klimatu, jednak według specjalistów jest to spowodowane głównie przejściem z życia w naturze do miejskiego, bardziej komfortowego życia.

 • Dlaczego jestem nerwowa?

 • Od czego migrena?

Meteopatia dotyka więc częściej mieszkańców miast niż wsi. Dowodem na to jest fakt, że dawniej ludzie żyli w harmonii z przyrodą, dlatego byli lepiej przystosowani do zmian pogody. Dziś wszelkie skoki ciśnienia, zmiany temperatury odczuwamy znacznie dotkliwiej. Większość czasu w ciągu dnia spędzamy w pomieszczeniach, gdzie są szczelne okna, klimatyzacja, ogrzewanie. To powoduje, że organizm traci zdolności adaptacji.

Objawy meteopatii

 • Depresyjny nastrój,
 • Nerwowość,
 • Przygnębienie,
 • Skoki ciśnienia krwi,
 • Odzywają się dolegliwości spowodowane chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy,
 • Migrena, której towarzyszą nudności, zaburzenia wzroku czy zawroty głowy.

Najbardziej narażone są osoby starsze i przewlekle chore, przepracowane, w ciągłym stresie, a także kobiety w okresie zmian hormonalnych.

Sposoby na wrażliwość na pogodę. Jak jej przeciwdziałać?

 1. Przede wszystkim ważna jest odpowiednia ilość snu. Działa on regenerująco na organizm, poprawia samopoczucie, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Ważne jest, aby przesypiać od 7 do 8 godzin.
 2. Regularna aktywność fizyczna – najlepiej na świeżym powietrzu. Ruch zwiększa wydzielanie endorfiny, a jednocześnie likwiduje uczucie senności i zmęczenia. Aktywność poprawia samopoczucie!
 3. Hartuj swój organizm. Dobrym sposobem jest korzystanie z sauny oraz zimne prysznice. Polewanie się zimną wodą zapobiegnie przygnębieniu, pobudzi krążenie, wspomoże również odporność organizmu.
 4. Dieta również ma znaczenie. Powinna być lekkostrawna i bogata w witaminy oraz składniki mineralne. Pamiętaj o uzupełnianiu magnezu, który pozytywnie wpływa na serce oraz działa przeciwdepresyjnie. Znajdziesz go w orzechach, pełnoziarnistym pieczywie, kaszy, roślinach strączkowych, bananach. Istotne są także witaminy z grupy B obecne w orzechach, ziemniakach, płatkach zbożowych, mięsie, rybach, kapuście. Są niezbędne dla właściwego funkcjonowania układu nerwowego.
migrena nadciśnienie osłabienie meteopatia pogoda
Komentarze
Dodano: 06 Wrzesień 2016
Autor: kasia
Ocena:
Ja jestem meteopatką. Odczuwam dolegliwości stawowe na zmianę pogody, przy pogorszeniu pogody jakoś nic mnie nie rusza, spalabym cały czas, natomiast jak swieci słońce to mogę zdobywać cały swiat. W domu pytają się mnie jaka pogoda będzie jutro hehe
Odpowiedź
Dodano: 03 Wrzesień 2016
Autor: Alicja
Ocena:
Mam taką znajomą, która zawsze ale to zawsze na zmianę pogody robi się drażliwa i narzeka, że źle się czuje. Może to właśnie meteopatia.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach