45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Męski problem. Pierwsze objawy przerostu prostaty

Męski problem. Pierwsze objawy przerostu prostatyMęski problem. Pierwsze objawy przerostu prostaty

Przerost prostaty jest jednym z objawów starzenia, podobnie jak pojawianie się zmarszczek, siwych włosów czy spadek sprawności fizycznej. Dzieje się tak ze względu na spadek androgenów, czyli męskich hormonów, w tym testosteronu. Problem z gruczołem krokowym pojawia się aż u 60% mężczyzn po sześćdziesiątym roku życia. Głównym objawem są trudności przy oddawaniu moczu, co stanowi utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu.

Gruczoł krokowy znajduje się pod pęcherzem moczowym. Na środku prostaty znajduje się cewka moczowa, dlatego, gdy gruczoł ulega powiększeniu, uciska cewkę. Właśnie dlatego podstawowym symptomem problemu z prostatą jest utrudnione oddawanie moczu. Uryna płynie znacznie wolniej, strumień jest niewielki, dlatego właśnie tak prozaiczna czynność staje się uciążliwa i wymaga większej ilości czasu.

  • Jak rozpoznać prostatę?

Co gorsza, nawet po skorzystaniu z toalety, mężczyzna odczuwa, że jego pęcherz nie został do końca opróżniony. W związku z tym wypróżnia się częściej niż normalnie, pojawia się też nykturia – budzenie się w nocy z powodu przepełnionego pęcherza. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że napływ moczu trudno jest wówczas powstrzymać i trzeba jak najszybciej biec do toalety.

Istnieją również inne objawy przerostu prostata">prostaty, które wymagają natychmiastowej wizyty u lekarza. Należą do nich:

  • Nudności,
  • Zawroty głowy,
  • Zatrzymanie moczu.

Każdy z tych symptomów może oznaczać zupełne zaciśnięcie się cewki, przez co mocz zostaje zatrzymany w organizmie i zatruwa organizm. Postępowanie lekarza w takiej sytuacji sprowadza się najczęściej do zabiegu operacyjnego, polegającego na rozszerzeniu tej części ciała tzw. balonem lub na usunięciu tkanki, która blokuje upływ moczu.

Masz więcej niż 40 lat? Czas na badania profilaktyczne

W przypadku gruczołu krokowego najważniejsza jest profilaktyka. Badania prostaty raz na rok to konieczność w przypadku mężczyzn, którzy przekroczyli czterdziestkę. Lekarze sygnalizują, że problemy z prostatą dotykają coraz młodszych panów. Takie badanie może wykonać lekarz pierwszego kontaktu (per rectum) albo urolog. Specjalista skontroluje za pomocą badania palcem przez odbytnicę, czy gruczoł krokowy jest w normalnym stanie, czy już zaczął się powiększać.

Gdy okaże się, że gruczoł uległ powiększeniu, należy raz w roku (lub częściej) wykonywać USG brzucha, co pozwoli na dokładne określenie stanu prostaty. Co więcej, zwłaszcza jeżeli ojciec lub rodzeństwo danego mężczyzny chorują na nowotwór prostaty, należy przeprowadzić także badanie krwi określający poziom markerów PSA. Takie badanie pozwoli na szybką diagnozę raka prostaty i dają duże szanse na wyleczenie nowotworu.

 

prostata mocz gruczoł krokowy przerost prostaty
Komentarze
Dodano: 13 Listopad 2016
Autor: Angelika
Ocena:
Mąż od niedawna ma takie problemy. Trochę rozjaśniła mi się sytuacja.
Odpowiedź
Dodano: 09 Październik 2016
Autor: Martysa
Ocena:
Podobno przerost prostaty prędzej czy później dotyka każdego faceta. Oczywiście lepiej jak najpóźniej.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach