45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Medycyna Chińska wciąż popularna – poznaj tajniki akupunktury!

Medycyna Chińska wciąż popularna – poznaj tajniki akupunktury!Medycyna Chińska wciąż popularna – poznaj tajniki akupunktury!

Akupunktura, jako forma leczenia i terapii, należy do medycyny chińskiej. Praktykowało się akupunkturę również w Japonii i w Mongolii. Obecnie ta forma terapii trafiła do wielu innych krajów, w tym do krajów zachodu, gdzie cieszy się dużym powodzeniem i uznaniem.

Medyczna skuteczność akupunktury

  • Co to jest akupunktura?

  • Czy akupunktura pomaga?

Chociaż akupunktura jest znana od wieków, to jednak jej medyczna skuteczność wciąż jest tematem wielu debat i badań naukowych. Wyniki są niespójnie, chociaż w wielu przypadkach akupunktura wydaje się mieć rzeczywisty wpływ na ciało człowieka.

Według typowej medycyny chińskiej, akupunktura ma przywracać naturalną energię organizmu, a to ma wyprowadzać z chorób. Wiadomo, że zabiegi akupunktury na pewno pozwalają w pewnym stopniu redukcję bólu, ale wpływają również na psychikę chorego zmniejszając towarzyszący chorobie stres i pozwalając poczuć się lepiej.

Jak wygląda zabieg w akupunkturze?

Ciało zostaje nakłute specjalnymi igłami używanymi tylko w tej sztuce medycznej. Punkty do nakłucia nie są wybierane losowo, a są to miejsca znane od dawna, które według Chińczyków znajdują się na liniach energetycznych ciała. Oczywiście medycyna zachodu nie może zgodzić się z takim traktowaniem tematu, który nie znajduje odzwierciedlenia w badaniach i eksperymentach stricte naukowych.

Ciekawostki o akupunkturze:

  • Można ją studiować w Chinach, jako jeden z głównych i niezwykle popularnych kierunków studiów
  • Początki uprawiania akupunktury sięgają czasów i epoki neolitu. Jest więc to znana technika leczenia od przeszło 4 000 lat przed naszą erą!
  • W przypadku chorych na AIDS akupunktura wydaje się podnosić odporność chorych

Akupunktura i psychologia

Co ciekawe, zabiegi akupunktury są również wykorzystywane, jako remedium na histerie i niektóre rodzaje nerwic. Szczególnie dobre efekty przynoszą w przypadku nerwicy lękowej oraz w przypadku wszelkiego rodzaju depresji. Badania nie wykazały jednak poprawy funkcjonowania po zastosowaniu akupunktury u osób chorych na nerwicę natręctw czy schizofrenię.

Energia witalna w akupunkturze

Serce i układ krążenia można łączyć z energią witalną Qj (energią „czi”). Chińczycy uważają, że energia ta płynie specjalnymi kanałami energetycznymi – meridianami – oraz co ciekawe, również naczyniami krwionośnymi, przez co „energia” wraz z krwią przenoszona jest również do wszystkich komórek ciała i narządów. Te wierzenie mają pewne odzwierciedlenie w nowoczesnej medycynie, kiedy przyglądamy się funkcjom układu krążenia w ciele człowieka. Układ krwionośny i limfatyczny rzeczywiście przenosi „energię” zmagazynowaną w tlenie i substancjach odżywczych, przenosząc je do dalszych części ciała.

medycyna chińska akupunktura

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach