Alergia to nie żarty – kichanie, katar, łzawienie oczu, ból głowy… Wszystko to skutecznie utrudnia życie. Niestety proces ten potrafi trwać przez cały rok, gdy uczulają rośliny pylące w styczniu lub listopadzie. Najważniejszą czynnością jest przeprowadzenie testów alergicznych, które pomogą ustalić, co uczula, ale oprócz tego można zastosować się do kilku prostych patentów. Sprawdź, jak możesz sobie pomóc!
Jak radzić sobie z alergią?
Co na alergię?
- Pozbywaj się alergenów – gdy wracasz do domu, obmywaj twarz, a najlepiej zmieniaj ubranie i weź prysznic. Dzięki temu, wszystko co z Tobą „przyszło”, będzie usunięte, dzięki czemu w domu poczujesz znaczną ulgę.
- Sprzątaj, sprzątaj i jeszcze raz sprzątaj – choć ta rada nie przypadnie do gustu tym, którzy lubią żyć w nieporządku, to właśnie odkurzanie i ścieranie z mebli oraz podłóg tych uciążliwych alergenów może przynieść ci prawdziwą ulgę. Przynosisz je ze sobą do domu na swoim ubraniu czy butach, dlatego właśnie mimo przebywania w pomieszczeniach nadal możesz odczuwać objawy alergii. Dla osób uczulonych na kurz, najlepszy będzie specjalny odkurzacz HEPA. Ważna jest również wymiana filtrów zarówno w domu, jak i w samochodzie. Dostępne są również specjalne filtry dla alergików.
- Zamknij okno – choć wiosenny wiaterek może być przyjemny, nie wpuszczaj go do środka. Wraz z nim dotrą do ciebie przykre skutki pylenie roślin. Porą na spacery powinien stać się wieczór, najlepiej po deszczu, który zmniejsza ilość alergenów w powietrzu.
- Zacznij nosić maseczkę – chirurgiczną, taką, jaką nosi się np. na ulicach w Japonii. Zwłaszcza, gdy masz przebywać w miejscach takich jak las czy łąka. Nie przejmuj się opiniami innych ludzi, ponieważ taka jednorazowa, niepozorna maska z filtrem hamuje aż 95% alergenów! Znajdziesz ją w aptece.
- Przestrzegaj właściwej diety – jedz dużo świeżych owoców, warzyw oraz orzechów. Badania udowodniły, że szczególnie jabłka, pomidory, winogrona i pomarańcze łagodzą objawy alergii. Poza tym, jeśli cierpisz na zatkany nos czy zatoki, staraj się wypijać więcej płynów. Oczywiście nie chodzi tu o kawę i alkohol, które odwadniają zamiast nawadniać, najlepsza będzie woda i soki. Nawilżanie śluzówki przyniesie ulgę w katarze.
- Rób inhalacje – w najprostszy sposób oczyścisz tak swoje zatoki i wspomożesz usuwanie wydzieliny z nosa. Usiądź nad miską z gorącą wodą, nakryj głowę ręcznikiem i oddychaj. Taki zabieg dobrze jest wykonywać nawet do kilku razy w ciągu dnia.
- Płucz nos – solą fizjologiczną, którą kupisz w każdej aptece, możesz oczyszczać swój nos i oczy. Oprócz tego, dostępne są również specjalne zestawy do płukania nosa, a także krople nawilżające do oczu, których powinieneś używać po każdym powrocie do domu.
- Nie pal – jeżeli palisz papierosy, koniecznie ogranicz albo rzuć, ponieważ dym papierosowy wzmaga objawy alergii. Podrażnia śluzówkę, nasilając uczucie zatkanego nosa, łzawienie oczu czy świąd. Jeśli nie jesteś palaczem, koniecznie unikaj zadymionych miejsc.
Co o tym sądzisz?