45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Męczy cię uciążliwa zgaga? Poznaj 5 sposobów leczenia!

Męczy cię uciążliwa zgaga? Poznaj 5 sposobów leczenia!Męczy cię uciążliwa zgaga? Poznaj 5 sposobów leczenia!

Zgaga jest niezwykle nieprzyjemnym doznaniem opisywanym przez chorych, jako pieczenie „za mostkiem” w przełyku. Spowodowana jest cofaniem się soku żołądkowego do przełyku z żołądka, co jest związane ze zjawiskiem i schorzeniem tzw. refluksu żołądkowo-przełykowego.

Objawy zgagi

Ból może również promieniować na dalsze części ciała, powodować poczucie bólu w żuchwie, krtani, gardle czy w nadbrzuszu. Najczęściej jednak ból zlokalizowany jest na wysokości klatki piersiowej „za mostkiem”.

Objawy zgagi wywoływane są poprzez nieprawidłowe funkcjonowanie zwieracza przełyku, który nieprawidłowo się kurczy umożliwiając pokarmowi i sokowi żołądkowemu na cofanie się do przełyku.  

  • Co to jest zgaga?

  • Kiedy powstaje zgaga?

Zgaga w ciąży

Kobiety w ciąży cierpią na zgagę znacznie częściej z powodu wahań hormonalnych. Zmiany w poziomie progesteronu na początku ciąży wpływają na rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego, w tym również dolnego zwieracza przełyku. W późniejszym okresie ciąży macica z płodem zaczynają uciskać żołądek, co również może prowadzić do powstawania zgagi.

Kiedy powstaje zgaga?

Zgaga pojawia się najczęściej po spożyciu niektórych pokarmów i napojów. Wśród nich znajdują się takie produkty, jak:

  • Mięta
  • Napoje kolorowe typu cola
  • Inne napoje zawierające kofeinę np. energetyki
  • Kawa i herbata
  • Czekolada
  • Pomidory oraz owoce cytrusowe oraz soki z tych warzyw i owoców
  • Ostre mocne przyprawy np. czerwona ostra papryka
  • Bardzo tłuste pokarmy

Kiedy do lekarza?

Gdy objawy zgagi mocno się nasilają lub/i występują inne objawy warto pomyśleć o wizycie u lekarza. Przyczynami zgagi mogą być również: podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej, znaczna nadwaga, podrażnienie przełyku, przepuklina przełyku, niedobory wydzielania śliny, skleroderma i inne choroby lub schorzenia, które powinny być wykryte oraz odpowiednio leczone.

Jak leczyć zgagę? 5 sposobów

  1. Można pozbyć się objawów zgagi kładąc się i unosząc głowę do góry. Sposób ten został przebadany klinicznie, ale niestety nie w badaniach randomizowanych. Wielu chorym przynosi jednak ulgę.
  2. Należy unikać pokarmów, które zgagę mogą wywoływać. Ich lista znajduje się powyżej. Szczególnie nie powinno się ich przyjmować przed snem.
  3. Warto wybrać się do lekarza, który po przebadaniu osoby chorej, powinien zapisać lekarstwa na zobojętnienie kwaśnych soków żołądkowych cofających się do przełyku.
  4. Przepisane przez lekarza tabletki należy stosować do kilku razy dziennie, np. przed jedzeniem, które może wywołać napad zgagi. Leki tego typu mogą działać po ok. 30 minutach do aż 12 godzin.
  5. Nie należy stosować terapii polegającej na piciu mleka i podobnych mlecznych przetworów. Skutek jest natychmiastowy i wypicie mleka przynosi ulgę, ale tylko krótkotrwałą. W dłuższej perspektywie mleko tylko jeszcze bardziej wpływa na zwiększenie produkcji kwasu żołądkowego.
zgaga leczenie zgagi przyczyny zgagi
Komentarze
Dodano: 21 Lipiec 2016
Autor: kama
Ocena:
ja zawsze piłam mleko i myślałam, że to dobra metoda, a tu taki zonk, że niekoniecznie
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach