45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 003 produktów w 209 kategoriach

Matcha - jakie właściwości ma sproszkowana zielona herbata?

Matcha - jakie właściwości ma sproszkowana zielona herbata?Matcha - jakie właściwości ma sproszkowana zielona herbata?

Rodzajów herbat jest wiele, szczególnie tych, które rzekomo mają właściwości zdrowotne. Najwięcej takich znajdzie się wśród zielonych herbat na odchudzanie. W tej grupie szacowne miejsce zajmuje matcha - napój herbaciany znany od setek lat, w ostatnim czasie święcący triumfy związane z odkryciem jej wielu cudownych właściwości, dzięki którym herbata stała się częstym wyborem wśród osób dbających o zdrowie, ale także tych, które przeszły na dietę odchudzającą. Czym zatem cechuje się ten specyficzny rodzaj herbaty? Jakie właściwości poszerzają grono jej zwolenników?

Zielona herbata matcha

Zielona herbata matcha - to wyrażenie brzmi co najmniej tajemniczo. Czym zatem jest ten specyficzny trunek? Otóż przyjmuje się, że ta japońska herbata w proszku to najzdrowszy wybór wśród wszystkich dostępnych zielonych herbat. Owych leczniczych właściwości nabiera w specyficznym procesie produkcji, który polega na osłanianiu krzewów przed słońcem na kilka tygodni przed zbiorami, dzięki czemu liście pozyskują wówczas delikatny aromat, a finalnie herbata staje się słodsza.

Matcha - zielona herbata w proszku

Co powoduje, że herbata matcha cieszy się popularnością? Otóż, za jej wyborem przemawia wiele leczniczych właściwości. W swoim składzie zawiera mnóstwo substancji antyoksydacyjnych, które chronią przed nowotworami, nadciśnieniem, chorobami serca, czy cukrzycy. Szacunki w tej kwestii są wręcz oszałamiające - przyjmuje się, że wypicie jednej szklanki herbaty matchy jest porównywalne pod względem zdrowotnym z wypiciem 10 szklanek zwykłej zielonej herbaty. Taki efekt uzyskuje się dzięki temu, że w przypadku herbaty matchy wypija się dodatkowo starte liście herbaty, a nie jedynie wywar z nich.

Herbata matcha - właściwości

Oprócz wielu cech, które predysponują tę japońską herbatę do czołówki najzdrowszych, ma ona także właściwości relaksujące dzięki zawartości L-teaniny, wydzielanej w okresie długiego parzenia herbaty. Dzięki temu pijący tę herbatę uspokaja się, zmniejsza się u niego poczucie stresu, stabilizuje się nastrój. Matcha to także zastępnik tradycyjnej kawy, zawiera bowiem podobne ilości kofeiny, wyzwalającej energię powoli i utrzymującej się długo.

Herbata matcha - czy to dobry wybór przy odchudzaniu?

Zasadniczo zielone herbaty zaleca się osobom przebywającym na dietach. Nie inaczej jest i z tym napojem. Dotychczas przeprowadzone badania udowodniły, że matcha zawiera w swoim składzie substancje pobudzające metabolizm, dzięki czemu osoby, które ją regularnie spożywają mają o wiele mniejszą wagę niż ci, którzy tego trunku nie piją. Podkreśla się przy tym, iż skuteczne działanie matchy w tym zakresie jest możliwe tylko przy jednoczesnym praktykowaniu zdrowych nawyków żywieniowych i podejmowanej aktywności fizycznej.

Spotkanie z matcha w kuchni

Wykorzystanie sproszkowanych liści zielonej herbaty matcha nie kończy się jedynie na przygotowaniu napoju herbacianego z niej. Dodatkowo, można z tego zrobić także rozmaite koktajle, smoothie czy też ubogacić ją dodatkiem mleka. Zielony proszek bywa także bazą do powstawania różnych tortów, ciast. Należy przy tym pamiętać, iż spożywanie herbaty matcha z dodatkami osłabia jej prozdrowotne właściwości.

Matcha - gdzie ją kupić i jak przygotować do picia?

Największe szanse na zakupienie zielonej herbaty w proszku są w sklepach ze zdrową żywnością. Jeśli takowy zakup się uda, kolejny krok to skuteczne zaparzenie herbaty. Przydatne do tego będzie wyposażenie się w podstawowy ekwipunek - dużą czarkę do przygotowania matchy, łyżeczki do jej nakładania, miotełki do ubijania, sitka do przesiania matchy przed zaparzeniem. Pozostaje wówczas samo przyrządzenie trunku - najpierw należy łyżeczkę matchy wsypać do miseczki, zalać tę ilość gorącą (ale nie wrzącą wodą), następnie mieszać do czasu, gdy proszek się rozpuści a na powierzchni pojawi się pianka. Potem pozostaje już sprawdzenie efektów działania matchy!

herbata Matcha

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 003 produktów w 209 kategoriach