45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Małe zmiany, duża ulga dla brzucha! 12 trików jak ułatwić trawienie!

Małe zmiany, duża ulga dla brzucha! 12 trików jak ułatwić trawienie!Małe zmiany, duża ulga dla brzucha! 12 trików jak ułatwić trawienie!

Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego nie raz, nie dwa, mieszają w naszych planach, nadto są dość krępujące. Biegunki, bądź zaparcia, wzdęcia - wszyscy czasem odczuwamy związany z nimi dyskomfort.

Jeśli nie masz wypracowanego, niezawodnego na walkę z nimi sposob, koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami, jak poprawić procesy trawienne.

 • Jak wspomóc trawienie?

 • Czy błonnik wspomaga trawienie?

12 trików ułatwiających pracę przewodu pokarmowego

 1. Błonnik poza tym, że przyczynia się do osiągnięcia uczucia sytości, to stymuluje pracę układu pokarmowego. Stosując go nie zapomnij odpowiednio nawadniać organizmu, gdyż w razie jego przedawkowania mogą wystąpić zaparcia. Picie wody samo w sobie reguluje częstotliwość wypróżnień. Przeciętnie potrzebujemy od 20 do 40 gram błonnika, który możemy przyswoić wraz z otrębami, owsianką czy kaszami.
 2. Wystrzegaj się tłustych i smażonych potraw oraz przyczyniających się do powstawania wzdęć napojów gazowanych, kapusty, fasoli. Zdarza się, że dolegliwości trawienne wywołują kwaśne produkty, np. cytrusy.
 3. Przesalanie sprzyja wzdęciom. W związku z tym wskazane jest samodzielne przygotowywanie potraw i unikanie gotowych, przetworzonych produktów, które mogą zawierać duże ilości soli. Na tym jednak nie koniec plusów gotowania w domu. Z przyrządzaniem potraw wiąże się pobudzenie zmysłów, co na długo przed spożyciem posiłku aktywuje enzymy trawienne i soki żołądkowe. W efekcie pokarm będzie szybciej strawiony.
 4. Sięgaj po probiotyki obecne w kefirze, kiszonych ogórkach, ale również w jogurcie naturalnym, bądź w preparatach dostępnych w aptece. Dobroczynne bakterie łagodzą problemy związane z trawieniem.
 5. Jedz bez pośpiechu, a unikniesz odbijania i gazów. Podczas szybkiego przełykania, wraz z pokarmem do układu trawiennego trafia i nadmiar powietrza.
 6. Żucie gumy owocowej przyczynia się do wytwarzania śliny, co pozwala zniwelować zgagę, gdyż zmniejsza kwasy żołądkowe. Smak miętowy jest nieodpowiedni w tym celu, ponieważ podrażnia przewód pokarmowy.
 7. Winne wzdęciom i bólom brzucha bywają alergie pokarmowe, m.in. na gluten, jaja czy soję. Zrezygnowanie ze szkodzących produktów pozwoli uniknąć tych problemów.
 8. Również stałe pory posiłków powinny wpłynąć dobroczynnie na przewód pokarmowy.
 9. Z uwagi na związek układu pokarmowego z nerwowym, warto unikać stresujących sytuacji. Regularna medytacja, joga, sen i odpoczynek pozwolą zapobiec nawarstwianiu się negatywnych emocji, co rozwiąże problem.
 10. Ruszaj się i zgub zbędne kilogramy. W trakcie ruchu przesunięciu ulega treść żołądka, zatem na zaparcia i wzdęcia pomoże dynamiczny wysiłek fizyczny, jak np. taniec czy jazda na rowerze. Także utrata kilogramów powinna zmniejszyć dotychczasowe dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
 11. Ogranicz używki. Nikotynizm sprzyja osłabieniu zwieracza przełyku, czemu często towarzyszy zgaga lub refluks. Konsekwencjami bywają wrzody, a niekiedy i nowotwór. Z kolei alkohol może powodować biegunki, odwodnienie, któremu czasem towarzyszą wzdęcia i opuchlizna brzucha oraz dolegliwości wątrobowe.
 12. Doraźnie pomogą ciepłe okłady na podbrzusze, które zadziałają rozkurczowo oraz zniosą odczucie bólu.
trawienie przewód pokarmowy problemy żołądkowe lepsze trawienie jak usprawnić trawienie
Komentarze
Dodano: 14 Lipiec 2016
Autor: Elwira
Ocena:
Ja się zawzięłam i zaczęłam jeść regularnie mimo że przy moim trycie życia nie jest to łatwe. No i pomogło na problemy trawienne.
Odpowiedź
Dodano: 07 Maj 2016
Autor: Justyna
Ocena:
Następnym razem muszę wypróbować te ciepłe okłady. Ciekawe, czy zadziałają.
Odpowiedź
Dodano: 17 Kwiecień 2016
Autor: Madzia
Ocena:
Przydatne wskazówki na trawienie, choć ja czasem stosuję także krople żołądkowe.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach