45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Małe dzieci i przeziębienie – czym leczyć? Poznaj 10 skutecznych sposobów na przeziębienie Twojego dziecka!

Małe dzieci i przeziębienie – czym leczyć? Poznaj 10 skutecznych sposobów na przeziębienie Twojego dziecka!Małe dzieci i przeziębienie – czym leczyć? Poznaj 10 skutecznych sposobów na przeziębienie Twojego dziecka!

Małe dzieci szczególnie często zapadają na infekcje. Przy tym są jednak również najbardziej wrażliwe na leki i sztuczne substancje, dlatego wiele lekarstw jest dla nich nieodpowiednich. Przykładem mogą być syropy na kaszel z pobudzającą pseudoefedryną czy leki przeciwbólowe, które zaszkodzą małemu organizmowi. Jak więc należy leczyć przeziębienie u małych dzieci?

 • Jakie są objawy przeziębienia?

 • Jak radzić sobie z infekcją?

 1. Do picia poleca się herbatki ziołowe i owocowe, takie jak malinowa czy jeżynowa. Do posłodzenia świetnie nadaje się miód lub miód imbirowy – pomagają odksztuszać, rozgrzewają i walczą z infekcjami.
 2. Przy bolącym gardle poleca się płukanki z herbaty szałwiowej lub z czarnego bzu. Wystarczy zaparzyć saszetkę herbaty w połowie szklanki wody i po lekkim ostygnięciu płukać gardło kilka razy dziennie.
 3. Warto sięgać tylko po syropy czy leki przeznaczone specjalnie dla dzieci. Wśród takich substancji jest Panadol. Leki dla dorosłych, nawet jeśli wydają się być lekkie, dla małoego organizmu mogą być bardzo mocne. Zdarza się też, że lek bezpieczny dla dorosłego u dziecka działa zupełnie inaczej. Zawsze warto czytać ulotki dołączone do opakowania - niekiedy leki nadają się dla dzieci, jednak w mniejszej dawki - np. pół tabletki raz dziennie, zamiast całej tabletki co kilka godzin. Jeśli na ulotce nie jest wyraźnie napisane, że lek nadaje się dla najmłodszych, lepiej z niego zrezygnować.
 4. Warto też nasmarować dziecko maścią mentholową. Dzięki temu łatwiej mu będzie oddychać i łatwiej zasnąć.
 5. Dobrze, by organizm miał siłę do walki z infekcją. Nie możemy więc ani pozwolić się dziecku przejadać niezdrowymi produktami, ani zgodzić na unikanie potraw, częste wśród dzieci z gorączką i katarem. Najlepiej, jeśli postawimy na rozgrzewające, domowe potrawy, takie jak zupy, kasze, risotto.
 6. W przypadku małych dzieci warto uważnie się im przyglądać. Przy zatkanym nosku i bolącym gardle zdarza się, że dzieci się krztuszą i potrzebują pomocy rodzica. Dobrze, by dziecko spało na boku a nie na plecach.
 7. Przy wysokiej gorące warto ubrać dziecko lekko i położyć pod lekką kołdrą lub prześcieradłem, Gorączkę można też zbić za pomocą chłodnych kompresów.
 8. Chore dziecko powinno pić dużo płynów. Dbajmy by była to woda, herbatki czy soki a nie słodzone napoje.
 9. Dobrym pomysłem są produkty z wysoką zawartością witaminy C. Warto podawać herbatę z hibiskusa, herbatki z cytryną czy wodę z sokiem z cytrusów.
 10. Warto dobrze wietrzyć pokój dziecka. Świeże powietrze pomaga walczyć z infekcjami a słońce zabija bakterie. Dlatego nawet, jeśli na zewnątrz jest zimno, warto wietrzyć pokój.

 

 

grypa przeziębienie jak leczyć przeziębienie dziecka grypa u dzieci jak leczyć przeziębienie u dzieci jak leczyć
Komentarze
Dodano: 16 Wrzesień 2016
Autor: Nata
Ocena:
Ja zawsze lece do pediatry przy przeziębieniu dziecka, wolę nie eksperymentować.
Odpowiedź
Dodano: 23 Lipiec 2016
Autor: Karolina
Ocena:
Na karat polecam maść majerankową, bardzo ułatwia maleństwu oddychanie.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach