44 520 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Magnez i potas - lek czy suplement? Co i jak wybrać?

Magnez i potas - lek czy suplement? Co i jak wybrać?Magnez i potas - lek czy suplement? Co i jak wybrać?
Niedobory magnezu i potasu objawiać się mogą m.in. bolesnymi skurczami mięśni, a także wieloma innymi, poważniejszymi dolegliwościami. Na braki tych pierwiastków uskarżają się m.in. osoby intensywnie trenujące. Jak uzupełnić te niedobory i po co sięgnąć - lek bez recepty czy suplement diety?
 

Lek OTC a suplement – czym się od siebie różnią?

Lek OTC, czyli over-the-counter drug, to po prostu lek, który można kupić bez recepty. Przyjmuje się go np. w stanach bólowych lub gdy pojawi się gorączka. Lek OTC zaleca się stosować maksymalnie przez kilka dni – do około pięciu – a jeśli objawy nie ustąpią, to należy skonsultować się z lekarzem, bo być może będzie potrzebny silniejszy lek na receptę lub kuracja antybiotykiem.

Lek OTC leczy lub zapobiega chorobom. Zażycie środka na przeziębienie pozwoli zapobiec rozwojowi tej przypadłości lub powstrzyma infekcję wirusową, lub grypę przed rozwinięciem się. Suplement zaś to produkt, który jest spożywczy, a nie leczniczy. Nadrzędnym jego celem jest uzupełnienie niedoboru witamin, minerałów lub innych makro- i mikroelementów, których brakuje w naszym codziennym jadłospisie lub są wypłukiwane np. podczas choroby, lub intensywnych treningów.

Dawki składników aktywnych w leku i suplemencie

Co prawda nie ma reguły, jednak zazwyczaj w leku znajduje się więcej substancji i składników aktywnych niż w suplemencie diety. Wyjaśnieniem tego stanu rzeczy jest fakt, że lek ma wykazywać działanie farmakologiczne, np. przeciwbólowe lub przeciwgorączkowe, z kolei suplement jest dodatkiem żywieniowym i służy do uzupełniania niedoborów różnych cennych substancji. Warto dokładnie sprawdzić, ile substancji, której nam brakuje, np. magnezu i potasu, zawiera dany lek lub suplement oraz porównać te dawki.

Obecnie rynek leków OTC i suplementów prężnie się rozwija i pojawiają się coraz to nowsze i bogatsze w witaminy i minerały produkty. Warto znaleźć najlepszą propozycję spośród wszystkich dostępnych na półkach preparatów. W suplementach nie mogą znajdować się substancje dopuszczone do obrotu wyłącznie w lekach, a często są to komponenty najlepiej przyswajalne i najskuteczniejsze w uzupełnianiu wszelkich niedoborów.

Dlaczego magnez i potas są tak ważne?

Magnez nazywany jest pierwiastkiem życia, bo korzystnie wpływa na wiele układów i organów. Odpowiedni poziom tego pierwiastka w ludzkim organizmie wspiera prawidłowe funkcjonowanie i przekazywanie sygnałów w układzie nerwowym, a także utrzymuje ciśnienie krwi na odpowiednim poziomie. Magnez jest kluczowym budulcem tkanki kostnej oraz zębów, pozytywnie wpływa na pracę układu odpornościowego i nerwowo-mięśniowego.

Z kolei potas bierze udział m.in. w procesach syntezy, czyli budowy aminokwasów i białek. Ponadto również ten pierwiastek bierze udział w kontrolowaniu ilości i objętości wody w organizmie, a także utrzymaniu ciśnienia krwi na prawidłowym poziomie.

Niedobory i suplementacja magnezu oraz potasu

Niedobór magnezu i potasu może wywołać szereg nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak skurcze mięśni, bóle i zawroty głowy, rozdrażnienie, osłabienie. Brak tych pierwiastków odbija się także na stanie naszych włosów, paznokci i skóry, które ulegają znacznemu pogorszeniu, łamią się i wypadają. Ponadto zwiększa się ryzyko nadciśnienia i powiązanych z tym chorób.

Jak uzupełnić braki? Warto swój codzienny jadłospis wzbogacić o produkty bogate w te pierwiastki. Co włączyć do diety? Są to produkty, takie jak czekolada, orzechy, kakao, ciemne pieczywo, kasza gryczana, nasiona roślin strączkowych, soja i soczewica.

W przypadku dużych niedoborów lub nieumiejętnego komponowania zdrowego, zbilansowanego menu, warto skorzystać z pomocy dostępnych na rynku wspomagających środków. Magnez i potas - lek czy suplement? Najlepiej sprawdzać na opakowaniu zawartość substancji aktywnej podaną w miligramach.

Dostępny od ponad 50 lat w sprzedaży Aspargin, który jest lekiem, zawiera wysokie dawki magnezu i potasu – znajdują się one w dobrze przyswajalnej formie, dopuszczonej do obrotu wyłącznie w lekach. Wybierając lek, a nie suplement, można się spodziewać prozdrowotnego działania. Aspargin wspiera pracę serca, a także układu krwionośnego i gospodarki wodno-elektrolitowej. Łagodzi stany napięcia i niepokoju, a także poprawia pamięć i koncentrację.

niedobór magnezu lek suplement diety magnez jak uzupełnić brak magnezu suplementacja magnezu i potasu

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 520 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach