45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Łysienie u dziecka. Co je powoduje?

Łysienie u dziecka. Co je powoduje?Łysienie u dziecka. Co je powoduje?

Łysienie to problem kojarzący się głównie z osobami starszymi lub w podeszłym wieku, u których jest ono uwarunkowane procesami starzenia lub genetyką. Jednak nie tylko. Okazuje się, że problem wypadania dużych ilości włosów występuje również u osób bardzo młodych - w okresie niemowlęcym oraz u starszych dzieci, jednak prawie zawsze przed okresem dojrzewania. Jak zdiagnozować problem i kiedy zacząć się martwić? Co jest przyczyną łysienia dziecka?

Łysienie u malucha zauważymy dość szybko: gdy po spaniu na poduszce zostają spore ilości włosów, masowo wypadają one podczas czesania, a na czubku głowy pojawiają się prześwity. Zwykle przyczyna tkwi w schorzeniu określanym jako łysienie plackowate.

  • Co powoduje łysienie plackowate u dziecka?

Dlaczego moje dziecko łysieje? Potencjalne przyczyny

  • Choroby – wrodzone lub dziedziczne,
  • Dermatoza i anomalie łodygi włosa,
  • Łysienie plackowate,
  • Trichotillomania – zamierzone albo nieświadome wyrywanie włosów. Może oznaczać zaburzenia emocjonalne (tak jak obgryzanie paznokci albo ssanie kciuka), objawem jest tutaj pojawienie się okrągłych łatek na głowie, szczególnie w okolicy skroni,
  • Syndrom luźnych włosów anagenowych – gdy na głowie pojawiają się prześwity. Dziecko wyrywa „słabsze” włosy,
  • Hypotrichosis simplex – choroba genetyczna diagnozowana w dzieciństwie, występująca u chłopców i dziewczynek. We wczesnym dzieciństwie włosy są grube i dość twarde, potem, w czasie dojrzewania zaczynają wypadać. Chora osoba łysieje całkowicie do 20 roku życia.

Najczęstszy przypadek: łysienie plackowate u dzieci

Najbardziej powszechną przyczyną masowej utraty włosów przez najmłodszych jest łysienie plackowate, które nie jest chorobą zaraźliwą. Nie jest przeszkodą w codziennym życiu – nasz maluch może w pełni korzystać z życia, chodzić do szkoły, bawić się, uprawiać sport itd. Jednak często stanowi to dla niego trudność pod względem psychicznym – może czuć się gorsze, będzie to dla niego problemem estetycznym. W takim momencie szczególnie ważne jest wsparcie najbliższych. Dziecko musi wiedzieć, że brak włosów nie wiąże się z wykluczeniem z grona znajomych i innych otaczających je osób.

Zdarza się, że za łysienie plackowate odpowiedzialne są choroby takie jak alergia, pasożyty czy niedoczynność tarczycy, a po ich zakończeniu, włosy znów zaczynają rosnąć. Leczenie łysienia plackowatego polega na stymulacji mieszków włosowych poprzez terapię farmakologiczną i metody naturalne, taki jak homeopatia, akupunktura, masaże, tran, zioła, olejki z siemienia lnianego, ogórecznika, wiesiołka. Bywa, że porost włosów następuje samoistnie, bez żadnego leczenia.

włosy wypadanie włosów łysienie łysienie plackowate
Komentarze
Dodano: 09 Listopad 2016
Autor: kaja
Ocena:
mój syn ma na głowie takie prześwity, zawsze miał rzadkie włosy ale teraz problem się nasila, musimy coś z tym zrobić
Odpowiedź
Dodano: 11 Październik 2016
Autor: Karina
Ocena:
Chodziłam kiedyś do klasy z dziewczyną, która cierpiała na łysienie plackowate. Łatwo nie miała.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach