45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Łysienie androgenowe – jakie leki są skuteczne na wypadanie włosów u mężczyzn?

Łysienie androgenowe – jakie leki są skuteczne na wypadanie włosów u mężczyzn?Łysienie androgenowe – jakie leki są skuteczne na wypadanie włosów u mężczyzn?

Łysienie androgenowe to najczęstszy powód utraty włosów, który doskwiera zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Z biegiem czasu problem staje się coraz uciążliwszy, a ubytki włosów coraz bardziej widoczne. Panowie na ogół ratują się całkowitym zgoleniem włosów, co pozwala ukryć miejscowe braki. Łysienie androgenowe przyczynia się do zdecydowanie głębszych dyskomfortów u pań, u których wypadanie całych kosmków włosów może przerodzić się w traumę. 

Łysienie androgenowe – nie tylko męski problem

U kobiet łysienie androgenowe przebiega równomiernie – zwykle dochodzi do stopniowej utraty i ścienienia włosów, bez powstawania zupełnie łysych pól czy cofania się linii włosów. U mężczyzn problem objawia się przerzedzeniem włosów w okolicach skroni. Męskie włosy staja się też coraz cieńsze na czubku głowy – w większości przypadków udaje się uniknąć całkowitego wyłysienia.

Łysienie androgenowe u panów pozostawia po sobie ślad w postaci pasów włosów po bokach i z tyłu głowy. Zanim jednak to nastąpi, najpierw przesuwa się linia włosów, uwidaczniają zakola i tworzy się tzw. wysokie czoło. Kiedy obumierają cebulki na szczycie głowy, również w tym miejscu powstaje niewielka łysina, która systematycznie powiększa swój obszar. W pewnym momencie włosy na męskiej głowie układają się w charakterystyczny „wianek”, który świadczy, że łysienie androgenowe jest już w zaawansowanym stadium.

  • Co to jest łysienie androgenowe?

  • Jak chronić się przed łysieniem?

Czynniki predysponujące do łysienia androgenowego

Pewne czynniki mogą predysponować do rozwoju łysienia androgenowego. Należą do nich palenie papierosów (zwłaszcza nałogowe), skłonności genetyczne,białarasa. Także silny, przewlekły stres może potęgować objawy łysienia. Negatywny wpływ na stan włosów wywiera 5-alfa-dihydrotestosteron, czyli jeden z produktów przemiany testosteronu w mieszkach włosowych.

Trudno zapobiec wyłysieniu – tym trudniej, że jego przyczyna często leży w predyspozycjach genetycznych lub wiąże się z gospodarką hormonalną. Osoby narażone na łysienie androgenowe (np. których ojciec i dziadek borykają się z tym problemem) z pewnością powinny rzucić palenie i starać się – na ile to możliwe – unikać sytuacji stresowych. Warto zapisać się na jogę lub poznać inne techniki radzenia sobie z napięciem i panowania nad stresem.

Łysienie androgenowe – metody leczenia

Istnieje również szereg szamponów i odżywek do stosowania w ramach kuracji. W tym przypadku nie można jednak liczyć na spektakularne rezultaty, ponieważ ich działanie skupia się na powierzchni. Warto wspierać nimi profesjonalne terapie, ale nie powinno się zastępować nimi specjalistycznego leczenia. Należy zaznaczyć, że wiele linii kosmetycznych może spowolnić progresję łysienia androgenowego, pod warunkiem że używa się ich przez dłuższy czas. Podobne efekty uzyskuje się również w wyniku długotrwałego przyjmowania suplementów diety.

Uwagę zwraca skuteczność osocza bogatopłytkowego, które wykorzystuje się w medycynie od lat, jednak dopiero niedawno stosuje się je do walki z łysieniem – również androgenowym. Kuracja obejmuje od kilkudziesięciu do kilkuset zastrzyków w skórę głowy.

Należy zaznaczyć, że istnieją również alternatywne metody leczenia łysienia androgenowego, jak np. terapia mikroigłowa, która może przynieść satysfakcjonujące efekty – zarówno u panów, jak i pań. Specjalne nakłucia prowadzą do reakcji zapalnej, w odpowiedzi na którą organizm nasila procesy regeneracyjne w danym obszarze. W jej wyniku skóra głowy zostaje lepiej ukrwiona, a więc otrzymuje większe dostawy tlenu i substancji odżywczych. W ten sposób mieszki włosowe zyskują „paliwo” do walki o zdrowie i kondycję włosa.

wypadanie włosów łysienie androgenowe łysienie jak powstrzymać łysienie
Komentarze
Dodano: 24 Lipiec 2016
Autor: Aneta
Ocena:
Też mam ten problem i chyba pożegnam się raz na zawsze z papierosami, bo nie chcę być łysa. Może to będzie dobra motywacja.
Odpowiedź
Dodano: 21 Maj 2016
Autor: Kamila
Ocena:
No właśnie, niestety ja odziedziczyłam to po mamie, a ona po swojej. Wszystkie w młodości miałyśmy super gęste włosy, a z biegiem lat czupryna malała i teraz nawet ja po 30 straciłam już z połowę włosów.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach