45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Lustereczko prawdę powie… Co nasza skóra mówi o zdrowiu?

Lustereczko prawdę powie… Co nasza skóra mówi o zdrowiu?Lustereczko prawdę powie… Co nasza skóra mówi o zdrowiu?

Stan naszej cery jest odbiciem nawyków pielęgnacyjnych i żywieniowych, jakie posiadamy. Jednakże nieprawidłowości, takie jak obrzęki czy nadmierne przesuszenie skóry mogą być ważnym sygnałem, że organizm nie jest w tak dobrej kondycji, jakbyśmy tego się spodziewali.

  • Jak wpływają hormony na cerę?

  • Skąd się biorą obrzęki?

W trosce o własne zdrowie, warto znaleźć czas i pochylić się nad przyczyną, zamiast ignorować sygnały, które wysyła nasze ciało.

Wpływ hormonów na wygląd cery

Nastolatki przechodząc burzę hormonalną mają do czynienia ze wzrostem aktywności gruczołów łojowych, która może prowadzić do rozwoju trądzika pospolitego. Jeśli trądzik rozwija się u osób między 25 a 30 rokiem życia, świadczy o zaburzeniach w funkcjonowaniu hormonów.

Gdy przemija menopauza, maleje produkcja kobiecych hormonów, a wraz z nią skóra traci dotychczasową jędrność, nawilżenie, tworzą się zmarszczki i u wielu pań cellulit czy rozstępy.

Sygnały alarmujące

  • Obrzęki mogą występować miejscowo, albo być uogólnione. O ile nie doszło do urazu, obrzęki miejscowe wynikają z nieprawidłowości w krążeniu limfy, takich jak choroby nowotworowe, pasożytnicze czy róża, jak również z alergii, stanów zapalnych czy zaburzeń krążenia żylnego, do których zalicza się zakrzepowe zapalenie żył i niewydolność żylną.
  • Natomiast obrzęki o charakterze ogólnym sugerować mogą marskość wątroby, niewydolność serca, niedożywienie, niedoczynność tarczycy, zespół nerczycowy, zespół złego wchłaniania, choroby nowotworowe, posocznice czy owrzodzenie.
  • Obrzęki towarzyszą również kobietom w ostatnim trymestrze ciąży.
  • Świąd pojawia się w przebiegu chorób nowotworowych, pasożytniczych i alergicznych, w zaburzeniach układu nerwowego, funkcji wątroby i nerek, łuszczycy lub cukrzycy.
  • Suchość skóry obecna jest przy niedożywieniu, miażdżycy naczyń krwionośnych, niedoczynności tarczycy, oparzeniach słonecznych i stosowaniu detergentów. Pojawia się także u diabetyków.

Inny kolor skóry

Żółty koloryt to w najlepszym wypadku nadmiar beta karotenu. Gorzej, jeśli świadczy o niedoczynności tarczycy, schorzeniach pęcherzyka żółciowego, bądź wątroby.

Bladość pojawia się wraz z reakcjami emocjonalnymi, jak i nadmiernym zmęczeniem fizycznym. Idzie w parze z anoreksją i bulimią, anemią oraz niedoborami erytrocytów, hemoglobiny lub witaminy D. Nierzadko wskazuje na niedoczynność tarczycy, białaczkę, hipoglikemię, schorzenia serca i choroby zakaźne.

Zmiany barwnikowe, takie jak piegi, ostuda czy plamy soczewicowate, mogą nas informować o ciąży, nadczynności tarczycy, bądź o reakcji na preparaty kosmetyczne lub lecznicze.

Zaczerwienienie jest przesłanką do podejrzewania nadciśnienia krwi, trądziku różowatego, bądź tocznia.

cukrzyca cera sucha skóra obrzęki skóra przesuszona skóra skóra a zdrowie
Komentarze
Dodano: 19 Wrzesień 2016
Autor: Patrycja
Ocena:
Paulina możesz mieć uczulenie, ale nie na wodę a na substancje w niej zawarte, np. nikiel. Jeśli woda jest zbyt zanieczyszczona może wystapić reakcja alergiczna, a wiem stąd że ja mam taki problem. Nie mogę wykąpać się u nikogo bo moja skóra robi się czerwona i swędząca po kąpieli, a w domu przy budowie zainstalowałam specjalne filtry i jest dobrze.
Odpowiedź
Dodano: 18 Lipiec 2016
Autor: Weronika
Ocena:
Do Pauliny: To już sama nie wiem, co Ci podpowiedzieć.
Odpowiedź
Dodano: 18 Lipiec 2016
Autor: Paulina
Ocena:
Do Weroniki: Nie zmieniła się ani woda, ani kosmetyków nie zmieniałam. Mam swój ulubiony żel pod prysznic i jego zawsze używam.
Odpowiedź
Dodano: 18 Lipiec 2016
Autor: Weronika
Ocena:
Paulino, a czy ostatnio zmieniłaś kosmetyki do kąpieli, a może się przeprowadziłaś i to woda z innych wodociągów? Ja dociekałabym problemu w tym kierunku.
Odpowiedź
Dodano: 18 Lipiec 2016
Autor: Paulina
Ocena:
Mnie ostatnio bardzo swędzi skóra po kąpieli, nie wiem, czy to możliwe, że mam uczulenie na wodę?
Odpowiedź
Dodano: 07 Czerwiec 2016
Autor: Sandra
Ocena:
Skóra prawde ci powie jak mawiają...to prawda wszystko zalezy od kondycji organizmu.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach