45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Lęki nocne u dzieci - przyczyny i sposoby na koszmary u dzieci

Lęki nocne u dzieciLęki nocne u dzieci

Lęki nocne u dzieci to bardzo powszechny problem, który szacunkowo dotyka osoby w wieku od 3 do 12 lat, przy czym statystyki wykazują, iż najwięcej takich przypadków odnotowuje się w wieku 3,5 roku życia. Objawiają się w bardzo prosty sposób – niespokojnym snem wyrażanym ciągłym kręceniem na łóżku, pojękiwaniem, popłakiwaniem, nadmierną, nerwową ruchliwością. Bardzo często rodzice, widząc, że dziecko przeżywa trudne emocje, próbują je wybudzić, co nie zawsze kończy się sukcesem. Po takiej nocy maluch budzi się niewyspany, przemęczony, nie inaczej jest z rodzicami, próbującymi zaradzić tej sytuacji. Czym zatem są powodowane lęki nocne? Jakie mogą być ich rodzaje?

Lęki nocne u dzieci – gdzie szukać przyczyn?

Dzieci, u których występują lęki nocne, bardzo często w ich trakcie płaczą bardzo mocno, ogarnia je paniczny strach. Przyczyn można się doszukiwać przede wszystkim w skomplikowanej naturze dziecka, ale także w bardzo prozaicznych czynnikach, takich jak: niewyspanie, przyjmowanie niektórych leków, doświadczanie stresujących chwil w życiu. Zaburzenie to występuje u ok. 6% dzieci w wieku do 12 lat, płeć nie stanowi tu różnicy. Lęki u dzieci objawiają się szczególnie w porze nocnej. Zazwyczaj towarzyszy im płacz, odczuwanie przez dziecka panicznego strachu oraz finalnie niemożność dobudzenia malucha, co skutkuje porannym przemęczeniem, narastaniem nieprzyjemnej atmosfery w domu. Niekiedy występują także dodatkowe czynniki potęgujące to nieprzyjemne dla wszystkich zjawisko – dziecko się poci, serce zaczyna intensywniej pracować. Epizod lękowy nazajutrz zazwyczaj jest wyparty z pamięci, co odróżnia lęki nocne od koszmarów – te z kolei są zapamiętywane i potem relacjonowane.

Lęki nocne u dziecka – fazy snu dziecka

Lęki nocne zakłócają normalne funkcjonowanie dziecka, powodując występowanie zaburzeń snu. Co właściwie się dzieje w trakcie takiego epizodu lękowego? Zazwyczaj dochodzi do niego około 1,5 godziny po zaśnięciu. Dziecko nagle zaczyna wykonywać gwałtowne ruchy, siada na łóżku, pokrzykuje. Rodzice nie mogą się z nim skomunikować - mimo że jest świadome, to wydaje się niezdolne do jakiegokolwiek reagowania na bodźce. Teoretycznie jest wybudzone, ale obecności rodziców nie zauważa, nie potrafi się odezwać. Zazwyczaj nie jest w stanie siedzieć spokojnie, cały czas trwa w poruszeniu ruchowym i emocjonalnym, co utrudnia zażegnanie sytuacji przez rodziców. Klasyczny epizod lękowy trwa do 2 minut, ale zanim dziecko uspokoi się i położy z powrotem do łóżka – mija od kilkunastu minut do godziny.

Nocne koszmary u dzieci

Senne koszmary u dzieci zazwyczaj nie są powodem do niepokoju, a jedynie trudnością wpływającą na jakość życia codziennego zarówno dziecka, jak i jego rodziców. Uwagę opiekunów dziecka powinna przykuć wzmożona częstotliwość występowania mar nocnych – u młodszych dzieci, do 3,5 roku życia niepokojące jest powtarzanie epizodów lękowych więcej niż raz w tygodniu, u starszych należy zdiagnozować problem, jeśli występuje on częściej niż raz w miesiącu. Lekarz musi poznać historię dolegliwości, zbadać dziecko i zdecydować o podjęciu ewentualnych środków zaradczych. Niekiedy takie objawy mogą wskazywać na poważne problemy, wówczas lekarz decyduje się na zlecenie tomografii komputerowej, mającej na celu m.in. wykluczenie padaczki.

Stany lękowe u dzieci – co ma począć rodzic?

Rodzice borykający się z takim problemem swojego dziecka powinni zadbać przede wszystkim o jego poczucie bezpieczeństwa – zarówno fizycznego jak i emocjonalnego. W pokoju, w którym dziecko śpi, nie mogą znajdować się przedmioty, zagrażające bezpieczeństwu fizycznemu dziecka w trakcie napadu lękowego. Ważne jest również dbanie o to, by dziecko miało regularną ilość snu – budziło się i wstawało o tej samej porze. Zazwyczaj trudności te mijają wraz z wiekiem i nie są powodem do sięgnięcia po poradę specjalisty.

lęki nocne koszmary senne u dzieci

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach