45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Lęki, fobie, przygnębienie. Poznaj rodzaje nerwic i ich objawy

Lęki, fobie, przygnębienie. Poznaj rodzaje nerwic i ich objawyLęki, fobie, przygnębienie. Poznaj rodzaje nerwic i ich objawy

Nerwica to problem dotykający najczęściej osób młodych, w wieku od dwudziestego do trzydziestego roku życia. Objawia się na wielu płaszczyznach: zarówno poprzez zachowanie, emocje, jak i odczucia fizyczne. W każdym przypadku konieczne jest leczenie nerwicy, nie ignorując jej objawów. Główne symptomy tego schorzenia to lęki, trudności w funkcjonowaniu w społeczeństwie, a także poczucie strachu przez podjęciem codziennych wyzwań.

Zwykle towarzyszą temu trudności w zebraniu myśli, problemy z pamięcią, zaburzenia zdolności uczenia się, a także objawy somatyczne: kołatanie serca, zawroty i bóle głowy, problemy z żołądkiem, kręgosłupem lub serca, pojawiające się w momentach stresu i napięcia, fale gorąca, problemy z układem pokarmowym (np. biegunki), czerwienienie się, bóle mięśni, zaburzenia funkcjonowania zmysłów (np. słuchu), duszność, ciężkość w klatce piersiowej, a czasem nawet objawy niektórych alergii.

  • Jakie są rodzaje nerwicy?

  • Jakie są objawy nerwicy?

W zależności od powodu pojawienia się nerwicy, rozróżniamy jej rodzaje:

  1. Nerwica natręctw. Wiąże się z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, które objawiają się w niektórych strefach życia, w których przestrzega się pewnych „rytuałów”. Utrudnia to życie i zmusza chorego do np. ciągłego mycia rąk, zębów, albo liczenia w głowie różnych przedmiotów, kroków itd., czy precyzyjnego układania np. książek na półkach. Nerwica natręctw jest podświadomym odpychaniem od siebie lęków i fobii, nad którymi trudno zapanować. Taka obsesja najczęściej związana jest z częściami życia takimi jak seks, higiena, choroby i porządek.
  2. Nerwica neurasteniczna. Czasem jest efektem pesymistycznego podejścia do życia, negatywnego postrzegania świata. Pojawia się z rana, gdy czujemy złość, rozżalenie lub znużenie, gdy mamy iść do pracy lub szkoły. Nastrój poprawia się zazwyczaj dopiero po południu, gdy czas pracy zbliża się ku końcowi. Może objawiać się dwojako: poprzez wybuchy złości i nadpobudliwość, albo zmęczenie oraz kłopoty z pamięcią i koncentracją.
  3. Nerwica wegetatywna. Pojawia się w wyniku długotrwałego stresu i emocji, które działają negatywnie na nasz układ nerwowy. Nerwica wegetatywna powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu niektórych narządów, przede wszystkim układu trawiennego i krwionośnego, przyczyniając się do powstawania np. nadciśnienia czy wrzodów żołądka.
  4. Nerwica histeryczna. O nerwicy histerycznej mówimy, gdy dana osoba żyje w przekonaniu, że jest śmiertelnie chora. Zwykle ma to na celu zwrócenie na siebie uwagi otoczenia (czasem jest to nieświadome). Dowiadując się, że nic jej nie grozi i jest zdrowa, zazwyczaj reaguje złością. W wyniku przekonania o chorobie pojawiają się różne objawy, taki jak padaczka, drżenie, niedowład, utrata przytomności, chwilowa ślepota, czy trudności w oddychaniu i przełykaniu. Wszystko to jest objawem nerwicy.
  5. Nerwica pourazowa. Dotyczy osób, które przeżyły jakiś wypadek. Zwykle odczuwają różne dolegliwości, np. ból głowy i drżenie rąk. Czasem może chodzić o faktyczne uszkodzenia w wyniku wypadku, innym razem jest to nerwica pourazowa, czyli przekonanie chorego, że dolegliwości spowodowane są jakimś urazem doznanym w wyniku wypadku.
  6. Nerwica lękowa. Gdy chory odczuwa nadmierny strach przed śmiercią, końcem świata, albo opinią innych osób na jego temat. Często poprzedza to długoletnie ukrywanie odczuwanych emocji, aż w końcu przeistaczają się w poczucie zagrożenia i fobie, czyli nerwicę lękową. Czasem objawom towarzyszy drżenie rąk, trudności w oddychaniu, nadmierne pocenie się, czy ból w klatce piersiowej.
nerwica nerwica natręctw stres układ nerwowy nerwica lękowa
Komentarze
Dodano: 09 Listopad 2016
Autor: Ada
Ocena:
Jest tego trochę. W dzisiejszych czasach trudno żyć w spokoju. Ciągle w biegu, w pogoni za pieniądzem.
Odpowiedź
Dodano: 08 Październik 2016
Autor: Martuś
Ocena:
Ja zawsze muszę mieć wszystkie przedmioty wokół siebie w ściśle ustalonym porządku. Każdy ma swoje stałe miejsce. Nie wiem, czy to pedantyzm, czy już nerwica natręctw.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach