45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Leczenie zwyrodnienia stawów komórkami macierzystymi

Leczenie zwyrodnienia stawów komórkami macierzystymiLeczenie zwyrodnienia stawów komórkami macierzystymi

Komórki macierzyste znajdują zastosowanie w medycynie od wielu lat. Szczególnie pracę z nimi upodobały sobie takie dziedziny jak reumatologia czy ortopedia. Wykorzystuje się właściwości komórek macierzystych, które w określonych warunkach mogą przekształcać się w tkankę mięśniową, chrzęstną lub łączną. Ważna rolę pełnią w ortopedii, gdzie bardzo często pobiera się je, aby wszczepić do uszkodzonego stawu czy mięśnia. Jakie zatem są możliwości leczenia zwyrodnienia stawów komórkami macierzystymi? Jak takie leczenie przebiega?

Leczenie stawów komórkami macierzystymi

Ortopedia to dziedzina medycyny, w której szczególne zastosowanie ma posługiwanie się komórkami macierzystymi. Pobiera się je od pacjenta, by następnie wykorzystać, wszczepiając w miejsce chorego stawu czy mięśnia. Starsze osoby mają takowych komórek nieco mniej niż młodsze, w związku z czym koncentruje się je w dedykowanym do tego urządzeniu i uzyskuje zawiesinę z dużą ilością komórek macierzystych. Zastosowanie komórek macierzystych w medycynie jest niezwykle ważne i często praktykowane. Ich pobranie z własnej tkanki tłuszczowej jest zdecydowanie lepsze, gdyż występują one znacznych ilościach i są łatwo dostępne. Dodatkowo, sam zabieg jest dla pacjenta prawie bezbolesny, nieinwazyjny, nie rodzi ryzyka wystąpienia większych komplikacji.

Komórki macierzyste - ortopedia

Leczenie komórkami macierzystymi wykorzystuje się w zapaleniach reumatoidalnych stawów, różnego rodzaju zmianach zwyrodnieniowych i zniekształceniach, uszkodzeniach ścięgien, chrząstek stawowych. Niekiedy w stawie dochodzi do zachwiania równowagi między procesem wyniszczającym a regeneracją. Wówczas staw niszczeje, pojawia się stan zapalny. Jest to klasyczna sytuacja, w której leczenie zwyrodnienia stawów komórkami macierzystymi okazuje się bardzo pomocne. Stan zdrowia chorego bezsprzecznie się poprawia. Mija odczucie bólu, stawy odzyskują ruchomość, blokuje się rozwój stanu zapalnego. Należy przy tym pamiętać, iż zdecydowanie się na ten sposób leczenia ma sens tylko w sytuacji, gdy chrząstki stawowe nie uległy całkowitemu zniszczeniu czy deformacji, wówczas konieczne jest operacyjne wszczepienie endoprotezy. Jeśli ubytki są znikome, można bezpiecznie poddać się operacyjnemu przeszczepieniu komórek macierzystych, które wykonuje się pobierając skoncentrowane komórki macierzyste, przenosząc je na specjalnym nośniku i finalnie za pomocą igły lub artroskopu umieszczając w uszkodzonej lokalizacji, doprowadzając do powstania nowych, zdrowych tkanek. Niestety, leczenie stawów komórkami macierzystymi nie należy do najtańszych, za najprostszy zabieg należy zapłacić ok. kilku tysięcy. Dodatkowo, następnie trzeba się liczyć z podobnymi kosztami w związku z koniecznością przeprowadzania rehabilitacji. Wszczepianie komórek macierzystych nie jest bowiem refundowane przez NFZ.

Komórki macierzyste i ich nietypowe zastosowanie – przydatne poroże jelenia?

W ostatnim czasie medycyna zainteresowała się wykorzystaniem komórek macierzystych pochodzących z poroża jelenia szlachetnego. Badania nad zastosowaniem tego rodzaju komórek pozwalają aktualnie stwierdzić, że przynoszą one spodziewane, satysfakcjonujące efekty. Nie powodują bowiem uczuleń u pacjenta, przyspieszają znacząco gojenie się ran, nie są odrzucane przez pacjenta. Skorzystanie z komórek macierzystych jelenia szlachetnego umożliwia regenerację uszkodzonych tkanek, zarówno tych zniszczonych wskutek przebytego urazu jak i tych, które naturalnie się zestarzały. Zastosowanie ekstraktu z komórek ma zbawienny wpływ dla organizmu, dodaje się go do maści, kremów, a następnie nanosi na gojącą ranę, przyspieszając proces regeneracji, niwelując uczucie świądu czy łagodząc podrażnienia. Obecnie nie wykorzystuje się tego rodzaju komórek macierzystych w leczeniu ubytków tkanek chrzęstnych, nabłonkowych czy urazów mięśniowych. Póki co prowadzone są badania nad ich wykorzystaniem w medycynie ortopedycznej. Ich bieżące wykorzystanie ogranicza się do wprowadzenia ekstraktu z komórek do różnego rodzaju kosmetyków.

 

 

 

komórki macierzyste

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach