45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Leczenie trądziku - skuteczne porady na walkę z trądzikiem

Leczenie trądziku - skuteczne porady na walkę z trądzikiemLeczenie trądziku - skuteczne porady na walkę z trądzikiem

Trądzik – problem, z którym zmaga się praktycznie każdy nastolatek oraz coraz więcej osób dorosłych. Jego przebieg może być różny tak samo, jak przyczyny występowania choroby. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji. Skutek trądziku jest jednak zawsze taki sam – obniżone poczucie własnej wartości, co może prowadzić do wielu innych, nie tylko fizycznych, konsekwencji. Jak poradzić sobie z tym przykrym problemem skóry i co robić, by nie powracał? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.

Skąd bierze się trądzik?

Udzielenie odpowiedzi na tak zadane pytanie jest bardzo trudne, ponieważ nie sposób jest określić jednej konkretnej przyczyny występowania trądziku. Zazwyczaj chodzi o indywidualne predyspozycje danego człowieka. Często jednak bywa też, że trądzik ma podłoże dziedziczne. Problem polega na tym, że gruczoły łojowe wytwarzają zbyt dużo sebum. W przypadku, gdy dana osoba ma jeszcze predyspozycje do rogowacenia skóry, trądzik się pojawia. Naskórek, który już się złuszczył, zatyka ujścia gruczołów i w ten sposób powstają popularnie zwane zaskórniki. Te małe krostki to idealne miejsce do rozwoju dla wszelkiego rodzaju bakterii, które znajdują się mieszkach włosowych. W przypadku nastolatków trądzik spowodowany jest zazwyczaj gwałtownym wzrostem wydzielania hormonów płciowych. Jest to związane z procesem dojrzewania. Przez tak dużą emisję hormonów gruczoły łojowe są pobudzone do pracy i trądzik gotowy. W większości przypadków po 20 roku życia, gdy poziom hormonów się stabilizuje, trądzik znika.

Trądzik u dorosłych

O ile w przypadku nastolatków przyczyny trądziku są dosyć jasne, to w przypadku dorosłych sytuacja nie jest już tak klarowna. Lekarze forsują obecnie teorię, że pojawianie się trądziku u osób dorosłych może być związane z osobniczymi skłonnościami do wytwarzania sebum. Zauważono też relację pomiędzy wysokim stresem a pojawianiem się krostek. Popularny jest również trądzik wywołany lekami antydepresyjnymi lub hormonalnymi.

Trądzik – leczenie

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jeżeli borykasz się z trądzikiem, jest wizyta u lekarza dermatolog. Tylko specjalista od problemów ze skórą może określić, na czym polega Twój problem i jak sobie z nim poradzić. W innym wypadku Twoja walka może być nieskuteczna, a co gorsza źle użyte środki mogą spowodować nasilenie się objawów trądziku. Lekarz może przepisać Ci:

  • maści antybakteryjne – służą one do smarowania zmian skórnych. Główne zadanie tego typu specyfików do opróżnianie gruczołów łojowych z nadmiaru sebum oraz zmniejszenie jego produkcji. Preparaty, które są najczęściej przepisywane do kwas all-trans oraz witaminy A. Przy stosowaniu maści ważne jest bezwzględne przestrzeganie zaleceń lekarza. W innym wypadku objawy trądziku mogą, zamiast ustąpić to się nasilić
  • kremy na bazie cynku – est to metoda znana już wiele lat i bardzo tania. Kremy z dodatkiem cynku są bardzo skuteczne w walce z krostami i pomagają szybko uporać się z problemem. Są stosowane zazwyczaj w lekkich odmianach trądziku, ponieważ nie leczą przyczyny, tylko skutki. Kremy z cynkiem są więc środkami wspomagającymi terapię, a nie eliminujemy przyczyny trądziku.
  • Zmiana diety – podstawa, jeżeli chodzi o leczenie trądziku. Bardzo często problem spowodowany jest złym odżywianiem, dlatego zdarza się, że sama zmiana nawyków żywieniowych może pomóc w naprawieniu stanu skóry. Pierwsze, co musisz zrobić to wyeliminować z diety ostre przyprawy, słodycze oraz tłuste pokarmy. Te trzy rzeczy sprzyjają powstawaniu trądziku.
  • kosmetyki do mycia twarzy – środki tego typu bardzo dobrze wpływają na stan skóry i powinny być elementem każdej terapii antytrądzikowej. Ponieważ na rynku jest bardzo dużo środków tego typu, skorzystaj tylko z tych, które są znane, a ich skład nie budzi żadnych podejrzeń. Pamięta, by nie dać skusić się kolorowym reklamom oraz krzykliwym billboardom. Najlepiej, jeśli przed zakupem kosmetyków skonsultujesz to ze swoim lekarzem dermatologiem.

Nie poddawaj się

Jak więc widzisz, walka z trądzikiem nie musisz być wcale bardzo trudna. Podstawą jest wizyta u lekarza oraz ustalenie przyczyn występowania krostek. W innym wypadku nie ma szans na wyleczenie się z tego uciążliwego problemu. Dobrze jest też, gdy osoba chora sama pozna swój problem. Aby zrozumieć trądzik, wejdź na stronę gdzie dowiesz się więcej o skutecznym leczeniu trądziku żelem. Znajdziesz tam ciekawe porady oraz metody, jak leczyć trądzik. Pamiętaj, że trądzik to nie wyrok i możesz bez problemu poradzić sobie z tą przypadłością. Wystarczy tylko trochę samozaparcia.

trądzik

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach