45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Leczenie naturalne. Czy homeopatia jest skuteczna?

Leczenie naturalne. Czy homeopatia jest skuteczna?Leczenie naturalne. Czy homeopatia jest skuteczna?

Kojarzy się ją z ziołolecznictwem, jednak nie jest to do końca słuszne rozumienie tej metody leczenia. Chociaż homeopatia opiera się na stosowaniu naturalnych substancji, w ich gronie znajdują się nie tylko zioła, ale także surowce pochodzenia zwierzęcego i różne minerały. Czy taka metoda leczenia może być skuteczna?

Działanie leków homeopatycznych różni się tym od standardowych medykamentów, że uderza w samą chorobę, nie zaś w jej symptomy. Taki rodzaj terapii nie jest zalecany w leczeniu trwałych zmian występujących w organizmie, czyli efektów złamania kości, zawału lub zapalenia wyrostka. Schorzeniami, w których sprawdzą się leki homeopatyczne są:

 • Co to jest homeopatia?

 • Na czym polega homeopatia?

 • Zatoki,
 • Przewlekłe stany zapalne układu moczowego,
 • Schorzenia narządów ruchu,
 • Dolegliwości układu oddechowego,
 • Choroby skóry,
 • Neuralgie,
 • Migreny.

Lekarz, zanim przepisze konkretny lek, zobowiązany jest przeprowadzić wywiad z pacjentem i dokładnie go przebadać. To właśnie na tej podstawie może on stwierdzić, jaki lek homeopatyczny należy zastosować. Co więcej, środki tego typu są dobierane indywidualnie, dlatego nie można brać tego samego leku, który pomógł komuś innemu – w naszym przypadku może on zadziałać inaczej.

Skąd się wzięła homeopatia i jak działa?

Ten sposób leczenia został stworzony na przełomie XVIII i XIX wieku przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna. Czym różni się od ziołolecznictwa? Tym, że w leczeniu w wyniku homeopatii chora osoba przyjmuje substancje wielokrotnie rozcieńczone, które powodują w większych dawkach takie same symptomy, jak choroba, zaś w mniejszych – działają leczniczo. Homeopatia funkcjonuje więc na zasadzie simile, czyli leczenia czegoś czymś, co jest do tego podobne.

Ziołolecznictwo zaś polega na bezpośrednim wykorzystywaniu ziół w celach bakteriobójczych czy przeciwzapalnych. Działają one na objawy danej choroby. Wśród preparatów homeopatycznych znajdziemy:

 1. Leki zwierzęce, których surowcem są narządy, wydzieliny owadów, albo owady w całości – jak np. mrówka czerwona lub pszczoła, ich jad.
 2. Leki roślinne, pozyskiwane z pranalewek. Powstają w wyniku macerowania roślin lub ich części w alkoholu.
 3. Leki mineralne, które są pozyskiwane z minerałów – soli wapnia, związków siarki. Stosowane są w leczeniu podłoża chorobowego i terapii schorzeń przewlekłych. Preparaty mineralne oparte na roślinach stosuje się w leczeniu objawów chorobowych, a leki pochodzenia zwierzęcego w zwalczaniu schorzeń ostrych i przewlekłych.
zioła homeopatia leki homeopatyczne medycyna naturalna homeopatyczne
Komentarze
Dodano: 15 Lipiec 2016
Autor: Aneta
Ocena:
Ja też kilka razy brałam leki homeopatyczne z apteki i nawet pomagały. Także coś w tym jest.
Odpowiedź
Dodano: 16 Czerwiec 2016
Autor: Dorota
Ocena:
W moim przypadku leki homeopatyczne nie działają, już próbowałam nie raz.
Odpowiedź
Dodano: 03 Czerwiec 2016
Autor: Halina
Ocena:
uWIERZCIE MI,HOMEOPATYCZNE LEKI DZIAŁAJĄ,OTO MOJE DOSWIADCZENIE,brałam dziennie ,w sumie 7,5 miligrama Lorafenu-psychotrop,kiedy dostałam od lekarza spongie w kropelkach,odpowiedniej mocy,1 kropelka wieczorem,zwycięstwo,jestem teraz na 2 mg,niestety lekarz juz nie zyje,a wierze,ze wyprowadziłby mniie z tych leków.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach