45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Lato przed nami – jak zadbać o zdrowie intymne w wakacje?

Lato przed nami – jak zadbać o zdrowie intymne w wakacje?Lato przed nami – jak zadbać o zdrowie intymne w wakacje?

Upały, częsty kontakt z wodą jak w kąpieliskach, basenach czy w morzu sprzyjają infekcjom intymnym. Wiele kobiet właśnie w okresie letnim ma problem z tego typu dolegliwościami. Jak bez stresu odpocząć na urlopie nie martwiąc się przykrymi problemami? Oto kilka rad.

 1. Po kąpieli koniecznie należy się przebrać – większość z nas spokojnie czeka, aż kostium kąpielowy na nas wyschnie. Jednak wilgotność oraz obcisłe bikini w wysokiej temperaturze stwarza idealne warunki do powstania infekcji. Dlatego koniecznie należy się przebrać w suche ciuchy. Z tego samego względu powinnyśmy nie siedzieć w mokrym ręczniku.
 2. Stosuj odpowiednie płyny do higieny intymnej – pomagają one utrzymać prawidłowe pH. Mają one ponadto właściwości łagodzące otarcia naskórka i powstawaniu infekcji.
 3. Noś bawełnianą bieliznę. Jeżeli nosisz bieliznę ze sztucznych materiałów w upalne dni, może dojść do przegrzania oraz podniesienia wilgotności – odpowiednich warunków dla np. grzybów. Bieliznę powinnyśmy ponadto prać w delikatnych preparatach hipoalergicznych, zapobiegających uczuleniom.
 4. Skomponuj apteczkę. Jeżeli wystąpi już u nas problem z okolicami intymnymi, powinnyśmy mieć przy sobie podstawowe produkty pomocne w takich sytuacjach. Najlepiej zapytać swojego ginekologa, jakie leki lub preparaty mogą być pomocne w takich sytuacjach.
 5. Stosuj wkładki – pozwolą zachować czystą bieliznę. Aby uniknąć dyskomfortu, zmieniajmy je często.

A co w przypadku, gdy na urlopie mamy miesiączkę?


Wówczas musimy zrezygnować z obcisłych spodni, które utrudniają dopływ krwi  do podpaski. Wzmaga to również pocenie się a w efekcie sprzyja rozwojowi bakterii. Wybieraj ciuchy przewiewne, lekkie – najlepiej sukienki i spódnice. Jeżeli zakładasz spodnie, najlepszym wyborem będą te z naturalnych tkanin  i o luźnym kroju.
Jeżeli zastanawiasz się co jest lepsze – tampon czy podpaska, to możesz o tym sama zadecydować. Najważniejsze jest to, aby były one higieniczne i zapewniały ci komfort i pewność.
Do odświeżania bardzo pomocne są jednorazowe nawilżane chusteczki. Możemy z nich korzystać po wizycie w toalecie lub wówczas, gdy warunki nie pozwalają nam na umycie się w normalnych warunkach – na biwaku, pod namiotami, podczas podróży autokarem lub pociągiem.

 • Jak dbać o zdrowie intymne?

 • Jak dbać o okolice intymne?

Co jest odpowiednie do mycia?


Na początek ważna zasada dotycząca sposobu  mycia okolic intymnych – należy wykonywać ruchy od przodu do tyłu. Nigdy odwrotnie – bo wówczas możemy przenieść bakterie z odbytu do pochwy. Do mycia można sięgnąć po różne preparaty. Zależnie od dodatku mają one różne działanie:

 • z nagietkiem – dla kobiet dojrzałych oraz w okresie menopauzy
 • z korą dębu – przy nawracających stanach zapalnych
 • z rozmarynem i kasztanowcem – właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe; zalecany przede wszystkim przy upławach
 • z macierzanką – ma właściwości przeciwgrzybiczne, łagodzące świąd i pieczenie
 • z wyciągiem z szałwii lekarskiej – dla kobiet w ciąży oraz w okresie okołoporodowym
 • z mniszkiem lekarskim – dla młodych dziewcząt
higiena intymna infekcje intymne okolice intymne infekcje okilic intymnych infekcje u kobiet infekcje w lato infekcje latem higiena intymna latem

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach