Są zarówno estetycznym, jak i zdrowotnym problemem. Częstą przyczyną ich powstawania są uwarunkowania genetycznie. Wiele osób uważa, że żylaków nie można się pozbyć, ponieważ nawet po chirurgicznym usunięciu i tak powrócą. Jednak nie zawsze się tak dzieje, a z żylakami można walczyć. Warto próbować – zwłaszcza po to, aby nie dopuścić do ich szybkiego rozprzestrzenienia.
Problem ten dotyka czterokrotnie częściej pań niż panów, ponieważ u kobiet ściany żył są znacznie bardziej delikatne i cienkie. Wbrew pozorom, choroby żylne mogą pojawić się bardzo wcześnie – w każdym okresie życia, zarówno u 18latków, jak i u osób w podeszłym wieku. Prawdą jest, że szczyt tego typu zachorowań odnotowuje się zwykle u ludzi pięćdziesięcioletnich, jednak mimo to, coraz częściej zgłaszane są przypadki żylaków występujących u bardzo młodych pacjentów.
Jak się pozbyć żylaków?
Co na żylaki?
Najbardziej narażeni są ludzie prowadzący siedzący lub stojący tryb życia, czyli osoby pracujące przy biurku albo w pozycji stojącej, np. jako fryzjerzy.
Skąd się biorą żylaki?
Powstanie żylaków wiąże się z niewydolnością zastawek żylnych, przebytej zakrzepicy albo upośledzonej budowy naczyń krwionośnych. Wczesne objawy żylaków to:
- Widoczne żyły, które wyglądają, jakby znajdowały się tuż pod skórą. Są dostrzegalne głównie na wewnętrznych stronach ud i na łydkach. W pierwszym etapie choroby nie są wyczuwalne i zgrubiałe.
- Problem ze staniem w jednym miejscu.
- Wilgotne stopy, wieczorne puchnięcie stóp.
- Uczucie ciężkich nóg.
- Bóle łydek wieczorami, czasem skurcze.
- Puchnięcie nóg w okolicy kostek.
- Ciągłe dreptanie w miejscu, zakładanie nogi na nogę, poruszanie stopami, gdy przebywa się w pozycji siedzącej.
Sześć sprawdzonych sposobów na pozbycie się żylaków (lub zapobiegnięcie rozwojowi choroby):
- Jedz dużo witaminy C i rutyny – tego typu związki poprawiają krążenie i mają działanie przeciwzapalne. Witamina C znajduje się w brokułach, kiwi, pomidorach, czerwonej papryce, zaś rutyna w cebuli, marchwi, cytrynie, czy kaszy gryczanej. Dobrze działa też picie herbatki z pokrzywy lub mniszka lekarskiego.
- Unikaj nadwagi lub zrzuć zbędne kilogramy – dodatkowe obciążenie dla nóg przyspiesza pojawianie się żylaków. Nie pozwól, aby twoja waga była zbyt wysoka.
- Pamiętaj o ruchu – pływanie, spacery lub jazda na rowerze to twoi sprzymierzeńcy. Gdy długotrwale stoisz lub siedzisz, pamiętaj o ruszaniu stopami od czasu do czasu, aby pobudzać krążenie.
- Zrezygnuj z obcasów i obcisłych ubrań – no niestety, moda modą, ale buty z wysokim obcasem i wysoką cholewką zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków. Obcisła odzież uciskająca pas albo okolice pachwin również utrudnia przepływ krwi. Zrezygnuj z rurek.
- Unieś stopy – przynajmniej na 15 minut dziennie ułóż stopy wyżej od poziomu ud. Zwłaszcza, gdy bolą. Krew spłynie dzięki temu w kierunku serca.
- Masuj się – masowanie w kierunku od stóp do ud zmniejszy obrzęki. W celu wzmocnienia efektów, możesz posmarować nogi przed rozpoczęciem masażu specjalnym preparatem na wzmocnienie naczyń krwionośnych.
Co o tym sądzisz?