45 281 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 978 produktów w 209 kategoriach

Lato coraz bliżej, a żylaki spędzają ci sen z powiek? Mamy na to 6 sposobów!

Lato coraz bliżej, a żylaki spędzają ci sen z powiek? Mamy na to 6 sposobów!Lato coraz bliżej, a żylaki spędzają ci sen z powiek? Mamy na to 6 sposobów!

Są zarówno estetycznym, jak i zdrowotnym problemem. Częstą przyczyną ich powstawania są uwarunkowania genetycznie. Wiele osób uważa, że żylaków nie można się pozbyć, ponieważ nawet po chirurgicznym usunięciu i tak powrócą. Jednak nie zawsze się tak dzieje, a z żylakami można walczyć. Warto próbować – zwłaszcza po to, aby nie dopuścić do ich szybkiego rozprzestrzenienia.

Problem ten dotyka czterokrotnie częściej pań niż panów, ponieważ u kobiet ściany żył są znacznie bardziej delikatne i cienkie. Wbrew pozorom, choroby żylne mogą pojawić się bardzo wcześnie – w każdym okresie życia, zarówno u 18latków, jak i u osób w podeszłym wieku. Prawdą jest, że szczyt tego typu zachorowań odnotowuje się zwykle u ludzi pięćdziesięcioletnich, jednak mimo to, coraz częściej zgłaszane są przypadki żylaków występujących u bardzo młodych pacjentów.

 • Jak się pozbyć żylaków?

 • Co na żylaki?

Najbardziej narażeni są ludzie prowadzący siedzący lub stojący tryb życia, czyli osoby pracujące przy biurku albo w pozycji stojącej, np. jako fryzjerzy.

Skąd się biorą żylaki?

Powstanie żylaków wiąże się z niewydolnością zastawek żylnych, przebytej zakrzepicy albo upośledzonej budowy naczyń krwionośnych. Wczesne objawy żylaków to:

 • Widoczne żyły, które wyglądają, jakby znajdowały się tuż pod skórą. Są dostrzegalne głównie na wewnętrznych stronach ud i na łydkach. W pierwszym etapie choroby nie są wyczuwalne i zgrubiałe.
 • Problem ze staniem w jednym miejscu.
 • Wilgotne stopy, wieczorne puchnięcie stóp.
 • Uczucie ciężkich nóg.
 • Bóle łydek wieczorami, czasem skurcze.
 • Puchnięcie nóg w okolicy kostek.
 • Ciągłe dreptanie w miejscu, zakładanie nogi na nogę, poruszanie stopami, gdy przebywa się w pozycji siedzącej.

Sześć sprawdzonych sposobów na pozbycie się żylaków (lub zapobiegnięcie rozwojowi choroby):

 1. Jedz dużo witaminy C i rutyny – tego typu związki poprawiają krążenie i mają działanie przeciwzapalne. Witamina C znajduje się w brokułach, kiwi, pomidorach, czerwonej papryce, zaś rutyna w cebuli, marchwi, cytrynie, czy kaszy gryczanej. Dobrze działa też picie herbatki z pokrzywy lub mniszka lekarskiego.
 2. Unikaj nadwagi lub zrzuć zbędne kilogramy – dodatkowe obciążenie dla nóg przyspiesza pojawianie się żylaków. Nie pozwól, aby twoja waga była zbyt wysoka.
 3. Pamiętaj o ruchu – pływanie, spacery lub jazda na rowerze to twoi sprzymierzeńcy. Gdy długotrwale stoisz lub siedzisz, pamiętaj o ruszaniu stopami od czasu do czasu, aby pobudzać krążenie.
 4. Zrezygnuj z obcasów i obcisłych ubrań – no niestety, moda modą, ale buty z wysokim obcasem i wysoką cholewką zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków. Obcisła odzież uciskająca pas albo okolice pachwin również utrudnia przepływ krwi. Zrezygnuj z rurek.
 5. Unieś stopy – przynajmniej na 15 minut dziennie ułóż stopy wyżej od poziomu ud. Zwłaszcza, gdy bolą. Krew spłynie dzięki temu w kierunku serca.
 6. Masuj się – masowanie w kierunku od stóp do ud zmniejszy obrzęki. W celu wzmocnienia efektów, możesz posmarować nogi przed rozpoczęciem masażu specjalnym preparatem na wzmocnienie naczyń krwionośnych.
krążenie żylaki obrzęki ciężkie nogi żylaki na nogach
Komentarze
Dodano: 11 Sierpień 2016
Autor: Dorota
Ocena:
Moja koleżanka poddała się zabiegowi usunięcia żylaków. Fakt, że trochę pocierpiała i nie było to przyjemne ale żylaki jak na razie zniknęły tam, gdzie miała zabieg.
Odpowiedź
Dodano: 09 Lipiec 2016
Autor: anette
Ocena:
takie metody może minimalnie pomogą, ale jak ktoś ma duży problem to tylko leczenie polecam
Odpowiedź
Dodano: 14 Maj 2016
Autor: bożena
Ocena:
masaż faktycznie pomaga, polecam, ja robię go codziennie i jest lepiej
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 281 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 978 produktów w 209 kategoriach