45 386 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 979 produktów w 209 kategoriach

Kwas rumenowy, czyli CLA: czy jest bezpieczny w odchudzaniu?

Kwas rumenowy, czyli CLA: czy jest bezpieczny w odchudzaniu?Kwas rumenowy, czyli CLA: czy jest bezpieczny w odchudzaniu?

Kwas rumenowy znany szerzej pod skrótem CLA (od angielskiego Conjugated Linoleic Acid, co oznacza Sprzężony Kwas Linolowy) jest organicznym związkiem chemicznym, który występuje w sposób naturalny w tłuszczu mlecznym. Kiedy nauczono się wytwarzać i izolować kwas rumenowy, zakładano, że będzie on działał prozdrowotnie między innymi w walce z nowotworami, alergiami czy astmą. Jest on jednak często wykorzystywany, jako organiczny środek odchudzający. Historia tego specyfiku jest więc niezwykle długa i bogata.

  • Co to jest kwas rumenowy?

  • Czy CLA pomaga schudnąć?

CLA – czy nie tylko odchudzanie?

Przeprowadzone badania wykazały, że CLA ma rzeczywiście działanie antyrakowe. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet. Również badania na zwierzętach przyniosły podobne rezultaty: kwas rumenowy oznaczono, jako środek działający przeciwnowotworowo.

Dlaczego CLA pomaga w odchudzaniu?

W obliczu powyższych faktów możemy zadawać sobie pytanie, w jaki sposób kwas rumenowy będzie powiązany z usprawnianiem odchudzania. I faktycznie to ciekawa kwestia, tutaj także wspiera nas nauka. CLA powiązany został z obniżaniem poziomu trójglicerydów i cholesterolu. Poza tym obniża stężenie cukru we krwi. Jego przyjmowanie może również działać na samopoczucie osoby odchudzającej się. Dzięki obniżeniu poziomu cukru zmniejsza łaknienie na słodycze, a przez to poprawia humor podczas diety.

Fakty naukowe o CLA i odchudzaniu:

  • Obniża poziom cukru we krwi
  • Poprawia samopoczucie
  • Redukuje tkankę tłuszczową hamując przenikanie tłuszczu do komórek ciała
  • Zwiększa masę mięśniową
  • Poprawia przemianę materii
  • Obniża poziom cholesterolu oraz trójglicerydów

Czy CLA może szkodzić?

Z obecnie prowadzonych badań nie można wysnuć wniosku o szkodliwości CNA na ciało człowieka. Niemniej jednak niektóre osoby przyjmujące środki z tym preparatem uskarżały się na mdłości, nudności czy odczuwane osłabienie. Nie prowadzono jednak szerszych badań, które badałyby negatywne skutki zażywania CLA.

Naturalnie występujące CNA

Kwas ten naturalnie występuje przede wszystkim w pełnotłustym nabiale oraz w mięsie wołowym. Można jednak zakupić syntetyczne i wyizolowane CNA dostępne w wielu środkach odchudzających do nabycia bez recepty w aptekach i sklepach. Leki tego typu można kupić już w atrakcyjnej cenie od 15 do 25 zł. Zawierają one w większości również inne składniki, minerały i witaminy. Często dodatkowo dodaje się do tych specyfików wyciąg z zielonej herbaty, co jeszcze bardziej nasila efekt odchudzający.

Odchudzanie i dieta z CLA mogą się stać o wiele łatwiejsze. Warto spróbować tego środka do wspomagania odchudzania, ale nie wolno zapominać o aktywności fizycznej i odpowiedniej, zbilansowanej diecie!

CLA odchudzanie kwas rumenowy
Komentarze
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Klaudia
Ocena:
Wszyscy bębnią o CLA na odchudzanie, ale osobiście uważam, że jest pomocny dla zdrowia a odchudzanie wymaga pracy a nie łykania tabletek.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 386 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 979 produktów w 209 kategoriach