45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kulturystyka od A do Z – wszystko, co chciałbyś i musisz wiedzieć

Kulturystyka od A do Z – wszystko, co chciałbyś i musisz wiedziećKulturystyka od A do Z – wszystko, co chciałbyś i musisz wiedzieć

Kulturystyka jest jedną z dyscyplin sportowych, w których najważniejszą rolę odgrywają mięśnie. Nie najważniejsza jest jednak sama siła mięśni, a jak najlepsze ich okazanie, tym samym przedstawiając piękno ludzkiego ciała. Kulturystyka jest dziedziną otwartą, mogą ją uprawiać zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

  • Co to jest kulturystyka?

  • Co się liczy na zawodach kulturystycznych?

W jaki sposób buduje się sylwetkę kulturysty?

Budowanie doskonałej sylwetki kulturysty wymaga wielu wyrzeczeń. Przede wszystkim piękno mięśni eksponuję się poprzez ich lekką lub większą hipertrofie – czyli ich przerost. Dokonuje się tego na wiele różnych, współwystępujących ze sobą sposobów. Przede wszystkim kulturysta przestrzega odpowiedniej diety, która często zmienia się w jego sportowej karierze ukierunkowując się w różny sposób, tak aby najlepiej wykorzystać każdy etap rozrostu mięśni. Po drugie kulturysta wykonuje wiele siłowych ćwiczeń fizycznych, najczęściej z obciążeniem, co daje mu siłę mięśni objawiającą się przyrostem tkanki mięśniowej. Zarówno dieta, jak i ćwiczenia, mają doprowadzić także do zredukowania w znacznym stopniu tkanki tłuszczowej.

Co „liczy się” na zawodach?

Na profesjonalnych i amatorskich zawodach kulturystycznych ocenia się przede wszystkim sam wygląd zawodników, nie siłę ich mięśni, ale ich rozrost i masę. Najważniejsza w ocenie jest sama jakość umięśnienia, ilość tkanki mięśniowej, ale również jej proporcjonalne rozłożenie i ogólna symetria ciała oraz wszystkich jego partii.

Na zawodach ocenia się następujące mięśnie i ich prezentację:

  • Mięśnie dwugłowe ramion, bicepsy, tricepsy
  • Mięśnie czworogłowe uda
  • Mięśnie brzuchate łydek
  • Mięśnie grzbietu
  • Mięśnie klatki piersiowej, mięśnie proste brzucha

Historia kulturystyki na świecie

Kulturystyka, jako sposób na życie, wyklarowała się całkiem niedawno – dopiero w XX wieku. Już jednak w wieku XIX mężczyźni ćwiczyli swoje mięśnie, trenowali je dla siły i dla ich wyglądu, oraz do zapasów. Jako dyscyplina sportowa kulturystyka została powołana do życia jeszcze później – dopiero w latach czterdziestych. Niewątpliwie najbardziej rozpoznawalnym i znanym kulturystą na świecie jest odtwórca głównej roli w kinowym hicie – Terminator – Arnold Schwarzenegger. Zdobył on aż siedem tytułów Mr. Olympia oraz wygrywał również zawody Mister Universe, Mister World czy Mister International.

Kobiety w kulturystyce mają swoje miejsce dopiero od niedawna. Pierwsze zawody zostały zorganizowane dopiero w 1970 roku.

Kulturystyka kulturystyce nierówna

Jak w prawie każdej wyodrębnionej dyscyplinie sportowej również w kulturystyce powstały pewne różnice, które musiały podzielić osoby zainteresowane właśnie tą dziedziną. W ten sposób powstała na przykład kulturystyka naturalna, w której zawodnicy absolutnie nie mogą zażywać żadnych dodatkowych anabolików i steroidów. Zabronione są wszelkie środki dopingujące, dodatkowe hormony czy nawet diuretyki. Całkowicie odwrotną dziedziną jest tzw. kulturystyka „ekstremalna” – do części tego kulturystycznego świata należy właśnie Arnold Schwarzenegger. Tutaj wszystkie „chwyty” są dozwolone, a celem ostatecznym jest uzyskanie, jak największej masy mięśniowej dostępnej człowiekowi. Istnieje również kulturystyka klasyczna, w którym zawodników dzieli się podle wzrostu i wagi, tworząc różnego rodzaju kategorie, w których mogą ze sobą konkurować.

dla sportowców mięśnie przyrost mięśni siła ćwiczenia sport siłownia kulturystyka

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach