45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kto nie powinien korzystać z sauny? Kiedy szkodzi zdrowiu? Dowiedz się jakie są przeciwwskazania do korzystania z sauny.

Kto nie powinien  korzystać z sauny? Kiedy szkodzi zdrowiu? Dowiedz się jakie są przeciwwskazania do korzystania z sauny.Kto nie powinien korzystać z sauny? Kiedy szkodzi zdrowiu? Dowiedz się jakie są przeciwwskazania do korzystania z sauny.

Sauna jest świetnym sposobem na oczyszczenie organizmu z toksyn. Doskonale też nawilża i odżywia ciało. Jednak są sytuacje, w których sauna nie jest zalecana gdyż może zaszkodzić zdrowiu. Na przykład podczas przeziębienia gdy zmagamy się z podwyższoną temperaturą. Sauna wówczas wcale nie poprawi naszego zdrowia i nie wyleczy – wręcz przeciwnie, może tylko pogorszyć nasz stan chorobowy. Kiedy jeszcze sauna może szkodzić naszemu zdrowiu? Sprawdź jakie są przeciwwskazania do korzystania z sauny.

  • Kto może korzystać z sauny?

  • Kto nie może korzystać z sauny?

Choroby serca i układu krążenia

Wysokie temperatury, w saunach, zwłaszcza w suchej, są bardzo niebezpiecznie dla osób cierpiących na niewydolność krążeniową. Podczas przebywania w saunie występuję nadmierne wydzielanie potu i znacznie szybsze wydychanie powietrza z płuc. U osób ze schorzeniem układu sercowo- naczyniowego może nastąpić szybkie zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej, a także bardzo nie bezpieczne odwodnienie organizmu oraz nagły spadek ciśnienia tętniczego. Te niebezpieczne dla zdrowia procesy mogą doprowadzić do zagęszczenia krwi co w konsekwencji prowadzi do zakrzepów. Poza tym pod wpływem bardzo wysokiej temperatury panującej w saunie dobre naczynia krwionośne znajdujące się na skórze mogą tak się rozszerzyć, że przy zbyt niskim ciśnieniu może nastąpić niedotlenienie serca. W wyniki takich działań układ krążenia osoby chorej zostaje tak przeciążony, że może doprowadzić do udaru, omdlenia, a nawet śmiertelnego zatrzymania krążenia.

Przeziębienie i grypa

Zdecydowanie niewskazane jest przebywanie w saunie podczas przeziębienia bądź grypy. „Leczenie” tym sposobem jest błędem bowiem sauna może znacznie obciążyć chory organizm, który w efekcie będzie miał dużo mniej siły by wyjść z choroby.

Miesiączka

Podczas miesiączki organizm kobiety jest osłabiony i bardziej podatny na zakażenia dlatego nie zaleca się korzystanie z sauny kobietom, które są w trakcie miesiączkowania.

Ciąża

Kobiety będące w ciąży powinny zrezygnować na ten okres z sauny. W tym czasie organizm kobiety przyzwyczaja się do zachodzących zmian w związku z tym nie powinno się go dodatkowo obciążać. Poza tym wysoka temperatura obniża ciśnienie krwi, a ma to negatywny wpływ na przepływ krwi między mamą a dzieckiem. Sauna jest więc niebezpieczna na każdym etapie ciąży. Lekarze uważają nawet, że sauna parowa może być przyczyną powstania wad wrodzonych u dziecka.

Dziecko a sauna

Dzieci do trzeciego roku życia nie powinny być zabierane do sauny gdyż ich układ odpornościowy nie jest jeszcze prawidłowo wykształcony. W ciepłej i wilgotnej saunie mogą rozwijać się różne grzyby i bakterie, które mogą w łatwy sposób zaatakować młodziutki organizm. Na ciele dziecka mogą pojawić się np. infekcje skórne w postaci wysypki lub czerwonych plam. Sauna źle wpływa także na układ oddechowy i krążenia dziecka.

Przeciwwskazania do korzystania z sauny dotyczą również osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów, zapaleniem kręgosłupa. Omijać szerokim łukiem powinny osoby zmagające się astmą oskrzelową lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.

krążenie serce ciąża grypa przeziębienie dziecko miesiączka sauna

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach