45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Krzywe zęby: przyczyny, skutki nieleczenia. Jak to naprawić?

Krzywe zęby: przyczyny, skutki nieleczenia. Jak to naprawić?Krzywe zęby: przyczyny, skutki nieleczenia. Jak to naprawić?

Zdrowy, piękny, biały uśmiech to podstawa współczesnej urody. Dodaje uroku i magnetyzmu każdej twarzy. Niestety zmorą dzisiejszych czasów jest często krzywy zgryz, który całkowicie przysłania inne atuty urody. Nie jest to jednak przeszkoda nie do pokonania: zawsze można udać się do ortodonty i rozpocząć leczenie.

  • Skąd się biorą krzywe zęby?

  • Kiedy należy wyprostować zęby?

Jakie są wady zgryzu?

Można wymienić przynajmniej paręnaście patologii zgryzu. Krzywe zęby to tylko jedna z nich, mogą one odstawać w przód lub do tyłu. Krzywych może być tylko parę zębów, lub cały łuk, jedne mogą się odsuwać w jedną stronę, drugie w drugą. Nie jest również określone, które zęby mogą wyrosnąć krzywo: dzieje się tak zarówno z zębami dolnymi, jak i górnymi.

Z wad zgryzu można jeszcze wymienić w ogóle przesunięcia względem płaszczyzn. W ten sposób powstaje tyłozgryz lub przodozgryz. Wyróżnia się również zgryz głęboki lub otwarty i inne.

Dlaczego warto wyprostować zęby?

Prawidłowy zgryz to nie tylko ładny wygląd, to również dbałość o swoje zdrowie. Zdrowe zęby ustawione muszą zostać pod prawidłowym kątem, tylko w ten sposób pokarm przeżuwany jest w odpowiedni sposób, a same zęby nie są nadmierne eksploatowane. W innym przypadku wada zgryzu może powodować szybsze psucie się zębów, ścieranie zębów, bóle i problemy z dziąsłami, czy nawet problemy trawienne.

Dlaczego zęby rosną krzywo?

Najczęściej występującą przyczyną wad zgryzu jest nieodpowiednia dbałość o higienę i jamę ustną małego dziecka. Dziecko nie powinno oddychać przez usta, powinno się na to zwracać szczególną uwagę. Dodatkowo źle dobrane smoczki, długie ssanie kciuka: również mogą zaburzać zgryz, przez co ząbki zaczynają wyrastać krzywo. Problemem prowadzącym do wad zgryzu może być również zbyt wczesna utrata zębów mlecznych spowodowana próchnicą lub wypadkami.

Kiedy wyprostować zęby?

Do ortodonty można się zgłosić w każdym momencie swojego życia. Szybciej jednak oczywiście leczy się dzieci, dlatego jeśli dziecko ma widoczne pierwsze krzywe ząbki należy udać się do ortodonty bezzwłocznie. Późniejsze leczenie wad zgryzu będzie wymagało większego zaangażowania, poświęconego czasu i będzie sprawiało więcej problemów.

Po raz pierwszy dziecko można przyprowadzić do ortodonty około trzeciego roku życia.

Jak wybrać aparat na zęby?

Dzieci częściej leczy się za pomocą ruchomych aparatów na zęby. Należy nosić je w nocy podczas snu oraz parę godzin dziennie w ciągu dnia. Aparaty wyjmowane nie są jednak polecane dorosłym i nastolatkom: tutaj leczenie należy rozpocząć od aparatu stałego. Dopiero po wyleczeniu wady zgryzu powinno się jeszcze dodatkowo profilaktycznie nosić aparat ruchomy: czasami nawet do końca życia.

Aparaty stałe można dobierać w ten sposób, aby były one praktycznie niewidoczne dla otoczenia. Współcześnie wybrać można aparaty przezroczyste lub w kolorze zbliżonym do koloru zębów. Oczywiście, jeśli ktoś sobie zażyczy: aparat może mieć również jakikolwiek inny kolor. Niewątpliwie sam w sobie może być częścią ozdobną przypominając biżuterię.

zęby krzywe zęby wady zgryzu ortodoncja aparat na zęby
Komentarze
Dodano: 06 Wrzesień 2016
Autor: Anka
Ocena:
Ja tez mam za małą szczękę podobno dlatego że nie ssałam smoczka i Jolu chyba jedynym rozwiązaniem jest wyrwanie odpowiednich zębów i zrobienie miejsca dla pozostałych.
Odpowiedź
Dodano: 06 Czerwiec 2016
Autor: Luiza
Ocena:
Ja poszłam do dentysty pierwszy raz z córką gdy miała 4 latka, dowiedziałam się, że jestem troszkę nadgorliwa bo mleczaków sie nie prostuje, dopiero gdy wada zgryzu będzie utrzymywać się jak wyjdą nowe ząbki to trzeba przyjść.
Odpowiedź
Dodano: 07 Maj 2016
Autor: Ewelina
Ocena:
Moja córka na krzywy zgryz, wysunięcie górnej szczęki, ale stomatolog powiedział, że do ortodonty powinnam się udać, jak wypadną wszystkie mleczaki.
Odpowiedź
Dodano: 27 Kwiecień 2016
Autor: Jolka
Ocena:
Ja mam krzywe zęby spowodowane to jest zbyt małą szczęką, bo zęby nie mieszczą się w niej i co z takim fantem zrobić?
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach