45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Krzywa przegroda nosowa - Problem zdrowia i urody

Krzywa przegroda nosowa - Problem zdrowia i urodyKrzywa przegroda nosowa - Problem zdrowia i urody

Szpeci. Nawet nieprawidłowości niewidoczne gołym okiem zwiększają prawdopodobieństwo zawału serca oraz udaru mózgu. O czym mowa? Oczywiście o krzywej przegrodzie nosa.

Część osób przed całe lata nie odczuwa dolegliwości z tytułu krzywej przegrody nosowej. Jednak, wraz z przekroczeniem 40. roku życia nos zaczyna się starzeć i wiele osób zgłasza się z nowymi symptomami, do których zalicza się chrapanie, bezdech i nawracające zapalenia zatok. Dzieje się tak w związku postępującym zwiotczeniem włókien kolagenowych oraz utratą elastyczności wewnątrz nosa, a w konsekwencji zapadaniem błony śluzowej nosa. Podobne zmiany nie są zauważalne u osób z prostą przegrodą.

  • Co to jest przegroda nosowa?

  • Co to jest bezdech?

Czym jest przegroda nosowa?

Ta 2-3 milimetrowa tkanka chrzęstno-kostna, dzieli nos na pół. Skrzywienie następuje na ogół wskutek urazów w dzieciństwie. Gojące się uszkodzenia ulegają z czasem zgrubieniu, co powoduje, że szerokość wzrasta czasem w niektórych miejscach, aż do 8 milimetrów.

Prostym testem, jaki może przeprowadzić każdy z nas jest przystawienie lusterka pod nos, przez który następnie wydmuchamy powietrze. O ile ślady powietrza z obu dziurek nie będą identyczne, powinniśmy skonsultować się z laryngologiem, aby ewentualnie potwierdził nasze przypuszczenia.

Niebezpieczny bezdech

Skutkiem powtarzającego się podczas nocy bezdechu jest spadek poziomu tlenu we krwi przy jednoczesnym wzroście dwutlenku. Osoba nie cierpiąca na dolegliwości zdrowotne powinna osiągnąć mniej więcej 96 % w wynikach testu na nasycenie krwi tętniczej tlenem. Osoba cierpiąca nocą na bezdech posiada jedynie 30 % nasycenia krwi, co stanowi znaczne obciążenie dla pracy serca, które może zakończyć się udarem mózgu, zawałem, arytmią, bądź nadciśnieniem.

Prostowanie przegrody nosowej – wskazania i korzyści

Zaburzone oddychanie przez nos kieruje nas do zabiegowego prostowania przegrody nosowej, podobnie jak nawracające krwawienia z nosa, zapalenie zatok przynosowych, bądź szpecące skrzywienie. Z uwagi na fakt, iż skrzywienie prócz samej chrząstki dotyczy również tylnej części przegrody, którą tworzy tkanka kostna, zabieg prostowania nie jest zbyt prosty do przeprowadzenia. Zależnie od indywidualnego przypadku stosowane jest znieczulenie ogólne, bądź miejscowe. Najprawdopodobniej na sali operacyjnej będziemy przebywać przez półtorej godziny, po czym spędzimy w szpitalu najbliższą dobę, a przez następne dni będziemy nosić usztywniający nos opatrunek. Z uwagi na powstały obrzęk przez pierwsze dwie noce będziemy w stanie oddychać jedynie przez usta. Przejściowy dyskomfort szybko zrekompensuje nam poprawa jakości snu, większa jakość oddychania, rzadsze infekcje zatok i oczywiście ładniejszy wygląd.

chrapanie bezdech senny krzywa przegroda nosowa przegroda nosowa krzywa przegroda nosa uraz nosa
Komentarze
Dodano: 17 Maj 2016
Autor: natan
Ocena:
ja też mam ten problem, ale na prostowanie się na pewno nie zdecyduję, chyba że mnie wezmą siłą i uśpią
Odpowiedź
Dodano: 19 Kwiecień 2016
Autor: Renia
Ocena:
Krzywa przegroda nosowa to dość kłopotliwy problem, natomiast jej prostowanie to tez nie jest zawsze najlepsze wyjście, mój brat miał powikłania i drugi raz nie zdecydowałby się na to.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach