45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 003 produktów w 209 kategoriach

Kryzys wieku średniego ma swoje przyczyny. Męskie przekwitanie to nie mit

Kryzys wieku średniego ma swoje przyczyny. Męskie przekwitanie to nie mitKryzys wieku średniego ma swoje przyczyny. Męskie przekwitanie to nie mit

Lata mijają, przybywa siwych włosów, a przemijająca młodość daje się we znaki nie tylko kobietom. Mężczyźni również mają swój okres przekwitania, określany mianem andropauzy. O menopauzie mówi się dużo i wyczerpująco, panowie są nieco pomijani pod tym względem. Ma to poniekąd związek z faktem, że niewielu z nich wiąże zachodzące w organizmie z okresem klimakterium…

Zmiany nastroju, wahania hormonalne, pogorszenie pracy całego organizmu – o tych cechach wieku średniego mówi się głównie w przypadku pań. Nieprawdą jest, że panów te problemy nie dotyczą.

 • Jakie są objawy andropauzy?

 • Co na męskie przekwitanie?

Pierwsze objawy andropauzy pojawiają się po przekroczeniu 50 roku życia, choć spadek testosteronu rozpoczyna się już po 30. Nie można tych zmian porównać do menopauzy ze względu na fakt, że mężczyzn nie dotyczy nagła utrata płodności ze względu na wiek. Mimo to, wraz z upływem lat męskie możliwości rozrodcze słabną, głównie za sprawą spadającego poziomu testosteronu. Musi minąć sporo czasu, zanim mężczyzna całkowicie straci swoją płodność, a proces ten często nie należy do przyjemności.

Objawy andropauzy

Głównym powodem męskiego przekwitania jest spadek wydolności hormonalnej jąder, w tym obniżenie produkcji testosteronu. Jest to najbardziej męski z hormonów, odpowiadający za libido, stan psychiczny i fizyczny mężczyzny, oraz ogólną sprawność seksualną.

Do objawów andropauzy należą:

 • Zmienne nastroje,
 • Spadek masy mięśniowej i utrata siły,
 • Zmniejszenie pożądania seksualnego, spadek libido,
 • Zaburzenia snu,
 • Wzrost ilości tkanki tłuszczowej,
 • Zmniejszenie gęstości kości, co może powodować osteoporoza">osteoporozę, większą skłonność do łamania kości,
 • Zmiany skórne,
 • Zmniejszenie owłosienia ciała,
 • Ataki potliwości i gorąca,
 • Palpitacje serca,
 • Drażliwość,
 • Przerost gruczołu prostaty i choroby nerek,
 • Przerzedzenie się włosów.

Jak radzić sobie z męskim przekwitaniem?

Po pierwsze, na pewno dobrze jest zdać sobie sprawę z istnienia tego procesu. To normalna kolej rzeczy, która dotyczy każdego mężczyzny. W okresie przekwitania warto nieco bardziej zadbać o swój organizm. Dobrym sposobem jest zmiana trybu życia z siedzącego na bardziej aktywny – mężczyźni bez nadwagi, odżywiający się zdrowo, spędzający czas aktywnie, zdecydowanie łagodniej przechodzą andropauzę. Nie można przy tym bagatelizować wizyt u lekarza. Jeśli nic ci nie dolega, musisz odwiedzić go przynajmniej raz na 2 lata, kontrolować serce, krew i prostatę. Jeśli chodzi o dietę, dobrze jest unikać smażonych, tłustych potraw, nie przesadzać z alkoholem, zrezygnować z papierosów i postawić na zdrowe odżywianie.

Jeśli objawy utrudniają funkcjonowanie warto rozważyć terapię hormonalną, która polega na uzupełnieniu męskich hormonów – w tym testosteronu. Nawet kilka dni stosowania takiej terapii przynosi doskonałe rezultaty, należy jednak skonsultować jej wprowadzenie z odpowiednim specjalistą.

klimakterium hormony płodność andropauza męskie przekwitanie
Komentarze
Dodano: 12 Wrzesień 2016
Autor: Jolka
Ocena:
Aż się boję bo mój facet jest po 40 i zaczynają się już niektóre objawy, mam nadzieję że nie będzie tak jak u was.
Odpowiedź
Dodano: 01 Czerwiec 2016
Autor: Paula
Ocena:
Oj dziewczyny, współczuję...mój sąsiad wszedł w ten okres i w wieku około 53 lat zaczął nałogowo jeździć na rolkach i ubierać jak nastolatek, więc sa różne formy andropauzy...
Odpowiedź
Dodano: 24 Maj 2016
Autor: Popieram
Ocena:
Do Karoliny: I bardzo dobrze, że go pogoniłaś! Zdradził raz, zrobi to ponownie. Ja raz swojemu wybaczyłam i był też drugi, ale wtedy nie było już zmiłuj.
Odpowiedź
Dodano: 12 Maj 2016
Autor: Kamila
Ocena:
Najgorzej, jak facetowi trzeba potwierdzenia męskości i zaczyna próbować wyrywania małolatek. Mój tak miał i jest już moim eks.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 003 produktów w 209 kategoriach