45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Krwawienie z nosa - jakei są przyczyny krwotoku z nosa?

Krwawienie z nosaKrwawienie z nosa

Krwawienie z nosa – to częsta dolegliwość, która może znajdywać swoje przyczyny w bardzo różnych chorobach, urazach, infekcjach. Nierzadko wskazuje również na przemęczenie, narażenie na stres, urazy nosa czy przypadkowe zakażenia. Jeśli krwawienie z nosa przytrafia się z rzadka, wówczas nie ma większego powodu do niepokoju. Jeśli natomiast dolegliwość stale nam towarzyszy, wówczas konieczne jest konsultacja lekarska – celem zbadania właściwych przyczyn. Krew z nosa - co z tym robić?

Krew z nosa - czemu tak się dzieje?

Krwawienie z nosa zdarza się dość często i zazwyczaj nie towarzyszy temu niepokój związany z ryzykiem istnienia poważnej przypadłości. I najczęściej nie jest to błędne myślenie. Pojawiająca się krew z nosa przytrafia się zwykle dzieciom lub osobom starszym, co może wskazywać na osłabienie organizmu lub jego niedostateczną kondycję.

Nos to bardzo ważny narząd w organizmie człowieka – umożliwiający sprawne funkcjonowanie układu oddechowego warunkującego życie. Zbudowany jest z części mięśniowej, chrzęstnej, skórnej, podzielony na dwie jamy nosowe, które wewnątrz posiadają błonę śluzową spełniającą dodatkowe funkcje. Powietrze trafiające do nosa jest oczyszczane dzięki rzęskom i ślinie.

Krew z nosa – jakie mogą być tego przyczyny?

Krwotoki z nosa z racji tego, że zdarzają się dość często, to przyczyny ich występowania też mogą być różne. Bardzo często taką przyczyną jest nadciśnienie tętnicze, gorączkowanie, dla którego krew z nosa to objaw towarzyszący. Zdarza się, że dolegliwość pojawia się w wyniku przemęczenia organizmu lub nadmiernego nasłonecznienia czy przegrzania organizmu. Niemniej, zdarza się, że stoją za tym dużo poważniejsze problemy czy choroby. Niekiedy przyczyną krwawień z nosa jest skrzywienie przegrody nosowej, uraz okolicy nosa, unaczynienie nosa, czy też schorzenia nowotworowe, stany zapalne błony śluzowej, ciała obce.

Krwotoki z nosa klasyfikowane są na zewnętrzne i miejscowe. W grupie tych pierwszych znajdą się zewnętrzne urazy nosa, głowy, a także różne czynniki powiązane ze zmianą ciśnienia atmosferycznego – lot samolotem czy nurkowanie. Z kolei w drugiej grupie miejscowych przyczyn znajdzie się suchy katar, obkurczanie błony śluzowej powodowane nadmiernym spożywaniem preparatów w trakcie infekcji, suchość wdychanego powietrza, zapalenie błony śluzowej nosa o charakterze bakteryjnym lub wirusowym, polipy nosa, włóknienie błony, śluzowej, ziarniniaki przegrody nosa.

Zdarza się jednak, że krwawienie z nosa pojawia się jako objaw wskazujący na jakąś przyczynę ogólną, powiązaną z poważniejszą chorobą – np. chorobą naczyniową i układu krążenia, miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym, chorobami zakaźnymi (ospa, odra), ciążą, cukrzycą, chorobami nerek i wątroby powodowanych zmianą ciśnienia krwi, zaburzeniami krzepnięcia krwi, awitaminozą, przyjmowaniem leków rozrzedzających krew, skazami krwotocznymi.

Krwawienie z nosa – jak rozpoznać poważniejsze przyczyny i właściwie reagować?

Bezpośrednią reakcją na krew z nosa powinno być usiłowanie zatamowania krwawienia poprzez pochylenie głowy krwawiącego do przodu, nałożenie kompresu w miejsce krwawiące i dociśnięcie skrzydełek nosa do przegrody. Jeśli krwawienie się przedłuża, konieczna jest konsultacja lekarska laryngologa lub chirurga naczyniowca. Hospitalizacji wymagają pacjenci zmagający się z długotrwałym i obfitym krwawieniem i częstymi krwotokami, które finalnie mogą być przyczyną niedokrwistości.

Czy można zapobiec krwawieniom z nosa?

U dzieci krwawienie z nosa często powodowane jest dłubaniem w nosie, czego należy skutecznie naszych najmniejszych towarzyszy oduczać. Ważne jest także nawilżanie nosówki nosa, w czym pomocne są różne nawilżacze powietrza. Należy pamiętać o kontroli w przyjmowaniu preparatów obkurczających śluzówkę, żeby ich nie nadużywać. Dodatkowo, osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym powinny stale wykonywać pomiary, gdyż to właśnie one narażone są na dużo częstsze krwawienia z nosa.

krwawienie z nosa krew z nosa

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach