45 411 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 979 produktów w 209 kategoriach

Krioterapia - na czym polega leczenie zimnem?

Krioterapia - na czym polega leczenie zimnem?Krioterapia - na czym polega leczenie zimnem?

W leczeniu bólu, reumatoidalnego zapalenia stawów czy mięśni bardzo często wykorzystuje się metodę krioterapii. Na czym opierają się założenia tej metody? Jakie techniki ona wykorzystuje? Najprościej rzecz ujmując, definiujemy krioterapię jako leczenie zimnem. To potoczne sformułowanie odnosi się do techniki, która zakłada przebywanie w kriokomorze przez określoną jednostkę czasu, dzięki czemu usprawnia się przepływ krwi. Na czym polega krioterapia? Jakich efektów można się spodziewać po jej zastosowaniu?

Krioterapia - leczenie zimnem

Krioterapia to w powszechnym rozumieniu leczenie organizmu za pomocą bardzo niskich temperatur, stosowane od lat, cieszące się powodzeniem i zadowalające swą skutecznością. Generalnie różnicuje się dwa rodzaje tego zabiegu - krioterapię ogólną, w trakcie której wychładza się całe ciało w komorze kriogenicznej oraz krioterapię miejscową, w której wykorzystuje się urządzenie zakończone dyszą, służącą do oziębiania wybranych partii ciała - zazwyczaj są to stawy, określone miejsca na skórze czy też obolałe mięśnie. Wskazania do krioterapii określa lekarz pierwszego kontaktu, analizując aktualne badania i dolegliwości.

Krioterapia - na czym polega?

Działanie krioterapii opiera się na wykorzystaniu naturalnych reakcji organizmu na odczuwanie zimna. Są to rzecz jasna zachowania obronne w związku z gwałtowną utratą ciepła, dochodzi bowiem do nagłego zwężenia naczyń krwionośnych. Krew zwalnia tempo przepływu, hamuje się proces przemiany materii. Po chwili jednak organizm zaczyna się naturalnie bronić. Wydziela się endorfina łagodząca ból, mięśnie ulegają uelastycznieniu, krew płynie do miejsc, w których temperatura jest niezmienna - do czaszki, klatki piersiowej, jamy brzusznej. Kończyny się wychładzają - temperatura w tych partiach spada nawet do 16 stopni.

Zabieg krioterapii wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie można przed badaniem spożywać żadnych używek, konieczne jest zmierzenie ciśnienia, krótki wywiad z pacjentem dotyczący przebytych chorób. Przeciwwskazaniem do krioterapii jest na pewno lęk przed zimnem i przebywaniem w zamkniętym pomieszczeniu. Na czas trwania zabiegu ubiera się kostium kąpielowy, dodatkowo chroniąc dłonie i stopy przed zimnem (rękawiczki, skarpetki, buty). Na twarz nakłada się maseczkę i opaskę na uszy.

Cały proces krioterapii wymaga przebywania kolejno w trzech pomieszczeniach - w pierwszej kriokomorze jest temperatura ok. minus 60 stopni. W tym miejscu przebywa się jedynie 30 sekund, w kolejnej komorze - zwanej również podstawową - temperatura gwałtownie spada do ok. minus 130-160 stopni. Tu z kolei spędza się ok. 4 minut. Należy przy tym pamiętać o miarowym oddychaniu w trakcie zabiegu, co pozwala uniknąć poczucia duszności w trakcie, wynikającego z wdychania lodowatego powietrza oraz o niedotykaniu skóry przez kilkanaście minut po zabiegu, gdyż może to powodować bolesność.

Krioterapię miejscową stosuje się za pomocą dyszy uwalniającej gaz o temperaturze minus 150 stopni. Wylot kieruje się na zwyrodniały staw, miejsce urazu na skórze, czy obolałe mięśnie. Taki zabieg stosuje się celem usunięcia miejscowego bólu, czy leczenia urazów.

Krioterapia - komu może pomóc?

Wskazania do krioterapii dotyczą osób borykających się z dolegliwościami stawów, zapalenia mięśni, chronicznego bólu kręgosłupa, reumatyzmu, różnych schorzeń neurologicznych. Przeciwwskazania z kolei obejmują osoby z niedokrwistością, niedoczynnością tarczycy, chorobami serca, problemami z dusznością, a także tych, którzy ukończyli 65. rok życia i dzieci.

 

choroby serca choroby stawów krioterapia leczenie zimnem

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 411 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 979 produktów w 209 kategoriach