45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Krępujące i zastanawiające – trzeszczenie w kolanach! Co jest tego przyczyną?

Krępujące i zastanawiające – trzeszczenie w kolanach! Co jest tego przyczyną?Krępujące i zastanawiające – trzeszczenie w kolanach! Co jest tego przyczyną?

Charakterystyczne klikanie przy chodzeniu, wstawaniu i wszystkich czynnościach wymagających zginania kolan… znasz to? Trzeszczące kolana to przypadłość pojawiająca się nie tylko u osób starszych. Coraz częściej odnotowuje się ją również u ludzi młodych i wcale nie musi oznaczać, że pojawiły się zmiany zwyrodnieniowe stawu rzepkowo-udowego. Przyczyny mogą być różne, jednak na tego typu dolegliwość narażone są szczególnie sportowcy, osoby otyłe i starsze.

 • Co oznacza trzeszczenie w kolanach?

 • Jak leczyć trzeszczenie w kolanach?

Co gorsza, trzeszczeniu kolan często towarzyszy ból. Najczęstszymi przyczynami tego typu objawów są:

 • Nadwaga,
 • Urazy stawów,
 • Brak aktywności fizycznej,
 • Niedobory minerałów i witamin,
 • Anatomiczne wady stawów.

Wszystkie te przyczyny powodują jedno podstawowe: uszkodzenie chrząstki stawowej. Nie dotyczy to tylko stawu kolanowego, ale również pozostałych "klikających stawów". Chrząstka stawowa amortyzuje i chroni kości stawowe przed ocieraniem się o siebie. W wyniku uszkodzenia, może ona ulec rozmiękaniu (inaczej: chondromalacji), czyli stopniowemu niszczeniu. Tego typu zaawansowana odmiana uszkodzenia chrząstki jest częsta u osób starszych (w wyniku ich „zużycia”) oraz u ludzi uprawiających obciążające sporty, które powodują liczne urazy.

W przypadku chondromalacji z początku nie odczuwa się bólu stawu, gdyż sama chrząstka nie jest unerwiona. Dopiero ocieranie się o siebie kości staje się odczuwalne i wówczas pojawia się nieprzyjemna bolesność. Ryzyko tego schorzenia jest zwiększone także u ludzi po przebytych urazach i zaburzeniach osi kończyny, oraz u osób bardzo wysokich.

Jak uniknąć i jak leczyć?

Jeśli w chwili obecnej masz problem jedynie z trzeszczeniem, musisz zadbać o to, aby w przyszłości nie towarzyszył temu ból.

 1. Wprowadź w swoje życie aktywność fizyczną, która nie obciąża stawów. Na początek najlepszą opcją będzie pływanie lub właściwie dobrana gimnastyka. W ten sposób wzmocnisz mięśnie, co sprawi, że z czasem będziesz mógł uprawiać inne rodzaje sportów, takie jak bieganie lub jazda na rowerze.
 2. Gdy zwyrodnienie stawów postępuje, konieczna będzie fizjoterapia oparta na ćwiczeniach redresyjnych. Dzięki temu zrzucisz zbędne kilogramy, co ma ogromne znaczenie w profilaktyce dla zdrowych stawów, a także zmniejszysz napięcie mięśni, które ogranicza przepływ krwi.
 3. Ważna jest również odpowiednia, zbilansowana dieta. Unikaj przejadania się, dostarczania organizmowi tłuszczów i cukrów.
 4. Aby wzmocnić chrząstkę stawową, musisz uzbroić swój organizm w odpowiednie witaminy: C, D, B, a także wapń, białko, kolagen, glukozaminy, bioflawonoidy i chondroityny. Możesz przyjmować je w postaci suplementów, lub zmodyfikować swoją codzienną dietę tak, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych składników. Dla zdrowych stawów powinieneś jeść przede wszystkim: kiełki, owoce cytrusowe, czosnek, cebulę, oliwę, nabiał, pieczywo pełnoziarniste, ryby, rośliny strączkowe, ciemny ryż.
regeneracja chrząstki bóle stawów stawy ból kolana staw kolanowy chrząstka stawowa trzeszczenie w kolanach klikanie w kolanach dieta dla stawów
Komentarze
Dodano: 19 Wrzesień 2016
Autor: Ulka
Ocena:
Jakie sporty wybierać nie obciążające stawów, może być pływanie?
Odpowiedź
Dodano: 08 Maj 2016
Autor: Andrzej
Ocena:
Moje kolana też strasznie trzeszczą od jakiegoś czasu, a raczej należę do osób aktywnych fizycznie. Nie wiedziałem, że konsekwencje w przyszłości mogą być tak poważne.
Odpowiedź
Dodano: 18 Kwiecień 2016
Autor: Marta
Ocena:
Ja czasem słyszę takie trzeszczenie w kolanach, więc bedę chyba musiała wybrac się do lekarza z zdiagnozować.
Odpowiedź
Dodano: 04 Kwiecień 2016
Autor: Natalia
Ocena:
Ja miałam problem z trzeszczeniem kolan, lekarz kazał mi zrzucić parę kilo ale to i tak nie pomoglo. Zmieniłam lekarz i okazało się że mam jakąs wade w kolanach i muszę miec operacje.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach