Charakterystyczne klikanie przy chodzeniu, wstawaniu i wszystkich czynnościach wymagających zginania kolan… znasz to? Trzeszczące kolana to przypadłość pojawiająca się nie tylko u osób starszych. Coraz częściej odnotowuje się ją również u ludzi młodych i wcale nie musi oznaczać, że pojawiły się zmiany zwyrodnieniowe stawu rzepkowo-udowego. Przyczyny mogą być różne, jednak na tego typu dolegliwość narażone są szczególnie sportowcy, osoby otyłe i starsze.
Co oznacza trzeszczenie w kolanach?
Jak leczyć trzeszczenie w kolanach?
Co gorsza, trzeszczeniu kolan często towarzyszy ból. Najczęstszymi przyczynami tego typu objawów są:
- Nadwaga,
- Urazy stawów,
- Brak aktywności fizycznej,
- Niedobory minerałów i witamin,
- Anatomiczne wady stawów.
Wszystkie te przyczyny powodują jedno podstawowe: uszkodzenie chrząstki stawowej. Nie dotyczy to tylko stawu kolanowego, ale również pozostałych "klikających stawów". Chrząstka stawowa amortyzuje i chroni kości stawowe przed ocieraniem się o siebie. W wyniku uszkodzenia, może ona ulec rozmiękaniu (inaczej: chondromalacji), czyli stopniowemu niszczeniu. Tego typu zaawansowana odmiana uszkodzenia chrząstki jest częsta u osób starszych (w wyniku ich „zużycia”) oraz u ludzi uprawiających obciążające sporty, które powodują liczne urazy.
W przypadku chondromalacji z początku nie odczuwa się bólu stawu, gdyż sama chrząstka nie jest unerwiona. Dopiero ocieranie się o siebie kości staje się odczuwalne i wówczas pojawia się nieprzyjemna bolesność. Ryzyko tego schorzenia jest zwiększone także u ludzi po przebytych urazach i zaburzeniach osi kończyny, oraz u osób bardzo wysokich.
Jak uniknąć i jak leczyć?
Jeśli w chwili obecnej masz problem jedynie z trzeszczeniem, musisz zadbać o to, aby w przyszłości nie towarzyszył temu ból.
- Wprowadź w swoje życie aktywność fizyczną, która nie obciąża stawów. Na początek najlepszą opcją będzie pływanie lub właściwie dobrana gimnastyka. W ten sposób wzmocnisz mięśnie, co sprawi, że z czasem będziesz mógł uprawiać inne rodzaje sportów, takie jak bieganie lub jazda na rowerze.
- Gdy zwyrodnienie stawów postępuje, konieczna będzie fizjoterapia oparta na ćwiczeniach redresyjnych. Dzięki temu zrzucisz zbędne kilogramy, co ma ogromne znaczenie w profilaktyce dla zdrowych stawów, a także zmniejszysz napięcie mięśni, które ogranicza przepływ krwi.
- Ważna jest również odpowiednia, zbilansowana dieta. Unikaj przejadania się, dostarczania organizmowi tłuszczów i cukrów.
- Aby wzmocnić chrząstkę stawową, musisz uzbroić swój organizm w odpowiednie witaminy: C, D, B, a także wapń, białko, kolagen, glukozaminy, bioflawonoidy i chondroityny. Możesz przyjmować je w postaci suplementów, lub zmodyfikować swoją codzienną dietę tak, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych składników. Dla zdrowych stawów powinieneś jeść przede wszystkim: kiełki, owoce cytrusowe, czosnek, cebulę, oliwę, nabiał, pieczywo pełnoziarniste, ryby, rośliny strączkowe, ciemny ryż.
Co o tym sądzisz?