45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Krem z filtrem. Zadbaj o swoją skórę latem!

Krem z filtrem. Zadbaj o swoją skórę latem!Krem z filtrem. Zadbaj o swoją skórę latem!

Podczas upalnych dni, kiedy promienie słoneczne palą i dosięgają naszej skóry, należy się odpowiednio zabezpieczyć. Takim zabezpieczeniem przed słońcem jest krem z filtrem UV. Tylko dzięki temu można uniknąć wielu nieprzyjemnych schorzeń, w tym również oparzeń słonecznych. Stosowanie kremu z filtrem nie znaczy wcale, że nie można się ładnie opalić. Skóra opala się jednak zdrowo i bezpiecznie w należytym tempie.

 • Czy krem z filtrem jest skuteczny?

 • Jak wybrać krem z filtrem?

Skutki opalania bez stosowania kremów z filtrem:

 • Przebarwienia skóry, opalanie nierównomierne
 • Powstawanie przedwczesnych zmarszczek i powiększanie się już istniejących
 • Oparzenia słoneczne każdego stopnia
 • Większa możliwość zachorowania na raka skóry

Opalanie na plaży jest najgroźniejsze

Kremów z filtrem UV powinno się używać właściwie cały rok, kiedy docierają do nas promienie słoneczne. Oczywiście jednak najczęściej używamy ich latem, kiedy słońce praży najmocniej. Najniebezpieczniej jest opalać się bez kremów z filtrem UV na plaży. Piasek odbija około 25 proc. docierających do niego promieni słonecznych UVA i UVB, co jeszcze mocniej „bombarduje” naszą skórę. Również woda mocno odbija promienie słoneczne – odbitych zostaje ok. 20 proc. promieni docierających do jej powierzchni.

Jak wybrać krem z filtrem – oznaczenia na opakowaniach

Opakowania, na których umieszczono skrót „SPF”, zawierają w sobie krem chroniący przed promieniami UVB. Wysokość filtra oznaczona jest liczbą, która oznacza czas o ile dłużej możemy bezpiecznie opalać się po użyciu kremu w porównaniu do czasu, który moglibyśmy spędzić na słońcu bez tego dodatkowego zabezpieczenia.

Kupując krem z oznaczeniem „IPD” lub „PPD” kupujemy specyfik, który ochroni nas przed promieniami UVA. Zazwyczaj jeśli krem chroni przed promieniami UVA, to zawiera w sobie również składniki chroniące przed promieniami UVB. Powinniśmy więc szukać kosmetyków, które chronią przed jednym i drugim promieniowaniem jednocześnie. Liderem narynku europejskim w dziedzinie kosmetyków z filtrami UVA/UVB jest firma Lancaster

Stopnie ochrony skóry

 1. SPF 2 – chroni przed ok. 25-30% promieniowania
 2. SPF 4 – chroni przed 50% promieniowania
 3. SPF 10-15 – chroni przed 85-95% promieniowania
 4. SPF 25 – chroni przed 96% promieniowania
 5. SPF > 25 – od 98 do nawet 99,5% ochrony

Wielkość SPF wybieramy kierując się naturalnym kolorytem naszej skóry. Najmniejszą ochronę mogą kupować osoby z cerą ciemniejszą, największą – z cerą bladą.

Szczególnie wrażliwa skóra

Opalając się szczególnie należy uważać na skórę, na której znajdują się jakiekolwiek znamiona. Niestety zbyt mocne promienie słoneczne właśnie w tych miejscach mogą spowodować powstanie bodaj najbardziej niebezpiecznego dla ludzkiego życia nowotworu – czerniaka skóry.

Jeśli znamiona są zbyt duże warto również wybrać się do dermatologa, który pomoże ocenić, czy znamienia nie należy wyciąć. Jest to dobra profilaktyka przed późniejszymi chorobami skóry, które mogłyby w takim miejscu wystąpić.

Jeżeli chcesz zapoznać się najlepszymi kosmetykami z filtrami uv, uva, uvb? Możesz odwiedzić :

 SPF - Kosmetyki z ochroną przeciwsłoneczną

UV, UVA, UVB - Kosmetyki z filtrami

opalanie krem do opalania filtr UV krem z filtrem
Komentarze
Dodano: 15 Październik 2016
Autor: Mała
Ocena:
A jak dobrać filtr do rodzaju skóry, ktoś podpowie?
Odpowiedź
Dodano: 04 Wrzesień 2016
Autor: Milena
Ocena:
Polecam używać kremów z filtrem nie tylko latem, ale przez cały rok, to ustrzeże przed przedwczesnym starzeniem się skóry.
Odpowiedź
Dodano: 17 Lipiec 2016
Autor: Basia
Ocena:
Ważne jest, żeby krem miał filtry UVA + UVB, bo nie wszystkie kosmetyki dają taką samą ochronę.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach