45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kręgosłup bez problemów – jak to zrobić? Wbrew pozorom to nie jest takie trudne.

Kręgosłup bez problemów – jak to zrobić? Wbrew pozorom to nie jest takie trudne.Kręgosłup bez problemów – jak to zrobić? Wbrew pozorom to nie jest takie trudne.

Praca za biurkiem, wysokie obcasy, brak ruchu i nadwaga to wszystko wpływa negatywnie na nasz kręgosłup powodując różne bóle przeszkadzające nam w codziennym życiu. Jak zadbać o kręgosłup, by nie odczuwać bólu. Czy tak samo należy dbać o każdy odcinek kręgosłupa. Jakie ćwiczenia wykonywać by pozbyć się bólu i być sprawnym jak najdłużej?

  • Jak dbać o kręgosłup?

  • Jakie ćwiczenia wykonywać na kręgosłup?

Rozluźnij mięśnie karku…

Praca w pozycji siedzącej nie pomaga naszemu kręgosłupowi. Głowa przez wiele godzin jest pochylona, a szyja napięta i wygięta przy ciągłym odbieraniu telefonów. Pozycja twojego ciała przez kilka godzin dziennie jest nieprawidłowa. Przyczyną bólu szyjnej części kręgosłupa jest ciągłe napięcia mięśni karku i szyi. Może je wywoływać również zwyrodnienie tego odcinka kręgosłupa.

Jak szybko sobie pomóc?

Powracające bóle kręgosłupa szyjnego powodują często także drętwienie rąk i ból głowy. Pomoże ci rozgrzewanie i masaże a także odpowiednia poduszka. Dobrym i przyjemnym rozwiązaniem może być ciepły okład na szyję i kark. Zastosuj go po powrocie z pracy. W ten sposób rozluźnisz spięte mięśnie, poprawisz krążenie. Skuteczne mogą być ciepłe kąpiele z dodatkiem borowiny lub lawendy. Masaż, zarówno ten wykonany w domu jak i przez masażystę pozwoli mięśniom odczuć odprężenie i relaks. Najprostszym jednak rozwiązaniem jest zmiana pozycji. Jeśli długo siedzisz, co jakiś czas wstań lub rozprostuj po prostu plecy, pokręć głową.

Ruszaj się – pomożesz kręgosłupowi  w odcinku lędźwiowym.

Codziennie wracasz do domu z torbami pełnymi zakupów? Ciągle siedzisz przy biurku? Masz nadwagę? Każdy dodatkowy kilogram na poziomie pasa i bioder szkodzi kręgosłupowi lędźwiowemu. Wtedy pojawia się ból poniżej talii, w okolicach krzyża czy w pasie. Staje się bardziej intensywny gdy tylko się schylasz lub gwałtownie zmieniasz pozycję. Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie się do kilku zasad:

Po pierwsze: zainwestuj w dobry materac, podparcie dla kręgosłupa w nocy jest tu istotne. Materac nie może być ani zbyt  miękki ani zbyt twardy.

Po drugie: dobre podparcie dla twoich pleców. Dobre krzesło lub fotel do pracy w pozycji siedzącej z prawidłowo wyprofilowanym oparciem to recepta na twoje problemy.

Po  trzecie: musisz zwracać uwagę na codzienne czynności i na to jak je wykonujesz. Jeśli podnosisz coś ciężkiego, nie schylaj się po to w skłonie, a na ugiętych kolanach, tak aby plecy były wyprostowane. Kucaj, nie schylaj się, nie ciągnij przedmiotów, a raczej je pchaj.

Jak sobie pomóc?

Ruch, ruch i jeszcze raz ruch…Musisz rozluźnić mięśnie kręgosłupa. Najskuteczniejsze w tym przypadku może okazać się pływanie na plecach lub kraulem. Skuteczna jest także joga, a najbardziej dostępny dla każdego relaksujący spacer.

Ból w części piersiowej kręgosłupa?

Bóle w tej części kręgosłupa występują najrzadziej z dolegliwości związanych z kręgosłupem. Pojawiają się gdy dużo czasu spędzasz w pozycji pochylonej  do przodu. Niekorzystne dla twojego kręgosłupa jest spędzanie czasu z laptopem na kolanach. Ból placów pojawia się tylko gdy jesteś w nieodpowiedniej pozycji. Dyskomfort pojawia się między łopatkami, czasami w okolicach mostka.

Jak sobie pomóc?

W przypadkuprzeciwbólowe"> bólu kręgosłupa w okolicy piersiowej wystarczy zmienić niewygodną pozycję ciała. Pomoże w tym także rozciąganie. Powieś na drążku zamontowanym we framudze drzwi. Jeśli długo siedziałeś rozprostuj plecy, wykonaj kilka młynków ramionami, rozciągnij bark. Wyeliminować bóle pleców pomoże również dobry masaż. Intensywny masaż wykonany przez masażystę pobudzi głębokie warstwy mięśni, uelastyczniając je. Następuje wtedy rozluźnienie i redukcja napięcia, a tym samym zmniejszenie bólu.

kręgosłup bóle kręgosłupa odcinki kręgosłupa

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach