45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kreatyna - jak dawkować i jakich efektów można się spodziewać?

Kreatyna - jak dawkować i jakich efektów można się spodziewać?Kreatyna - jak dawkować i jakich efektów można się spodziewać?

W ostatnim czasie wiele osób decyduje się na sięganie po różnego rodzaju suplementy dietetyczne lub w jakiś sposób uzupełniające braki witamin czy minerałów w organizmie. Wśród tej grupy składników często suplementowanych jest na pewno kreatyna. Czym jest ta substancja kojarzona powszechnie ze wspomaganiem budowy siły mięśni i przyrostu masy? Kiedy powinno się ja stosować? Jak ją dawkować? Jakich efektów można się spodziewać?

Stosowanie kreatyny - kiedy brać?

O właściwościach kreatyny mówi się od dziesiątek lat. Ta substancja znana jest bowiem właśnie ze swoich cech, które sytuują ją w czołówce suplementów diety, jako najlepiej przebadaną i najbezpieczniejszą. Czym zatem jest kreatyna? Otóż najprościej rzecz ujmując, to związek chemiczny zbudowany zasadniczo z białek, występujący zazwyczaj w tkance mięśniowej, dlatego też przyjmuje się, iż im większy poziom kreatyny w tkance mięśniowej, tym więcej energii pozyskanej przez organizm do wykorzystania. Zwiększenie poziomu energii wpływa z kolei na parametry wysiłkowe (budowa siły i wytrzymałości), a to w prosty sposób przekłada się na poprawę osiągnięć sportowych. Dodatkowo, kreatyna uczestniczy także w syntezie nowych białek, co sprawia, że sięgają po nią trenujący po intensywnym wysiłku fizycznym celem przyspieszenia regeneracji. Efekty działania kreatyny są zatem bardzo widoczne i niepodważalne.

Jak brać kreatynę? Dawkowanie

Skoro nikt nie próbuje kwestionować cudownych właściwości kreatyny, pozostaje zatem pytanie, jak ją brać, jakie dawki stosować? Należy pamiętać, iż kreatyna dostarcza energii w początkowej fazie bardzo intensywnego wysiłku fizycznego. To sprawia, że sięgają po nią najczęściej osoby uprawiające sporty o dużej intensywności, podejmujące krótkotrwały wysiłek, ale także ci, którzy regularnie trenują podnoszenie ciężarów, kulturystykę, bieganie na krótkich dystansach. Największe naturalne ilości kreatyny zawierają czerwone mięsa i ryby.

Dawkowanie kreatyny jest uzależnione od masy ciała. Przyjmuje się, iż dobowe miary to od 15 do 30 g monohydratu kreatyny na dobę. Otrzymaną sumę dzieli się na 3 lub 4 stawki, które powinno się przyjmować w regularnych odstępach w cyklu dobowym przez 5-7 dni. Po tym okresie zmniejsza się dawki do ok. 5 g dziennie celem podtrzymania efektu, nie zapominając przy tym, iż największe efekty działania kreatyny uzyskuje się w pierwszych dniach nasycenia nią organizmu.

Stosowanie kreatyny w dni treningowe powinno się odbywać przed i po treningu z powodu uzyskiwanej wówczas największej wchłanialności składników odżywczych. W dni wolne od treningu stosuje się kreatynę na czczo, najlepiej w połączeniu z jakimś sokiem.

Efekty po kreatynie

Zakłada się, iż przyjmowanie kreatyny w postaci monohydratu zwiększa jej zapasy czasem aż o 40%. To z kolei usprawnia zdolność do podejmowania większego wysiłku. Ponadto, zwiększony poziom prowadzi do szybszej regeneracji powysiłkowej. Finalnie, przyjmujący kreatynę mogą spodziewać się efektów w postaci przyrostu beztłuszczowej masy mięśniowej, przyrostu siły, wzrostu wytrzymałości i wydajności treningowej, przyspieszonej regeneracji po aktywności.

Nie można zapomnieć, iż stosowanie tego suplementu, niesie za sobą ryzyko wystąpienia efektów ubocznych. Takim może być m.in nadmierny i niekontrolowany przyrost masy ciała, wystąpienie problemów żołądkowych, skurczy mięśni, odwodnienia, zwiększenie podatności na występowanie skurczy mięśni. Zaleca się zatem przyjmowanie z rozsądkiem kreatyny w suplementach.

kreatyna

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach