45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kosmetyki mineralne - jaki jest ich skład i czym różnią się od tradycyjnych kosmetyków?

kosmetyki mineralnekosmetyki mineralne

O kosmetykach mineralnych wiele się ostatnio słyszy. Wiele dobrego i wiele krytycznego - opinie są sprzeczne, odnoszą się bowiem do doświadczeń wielu kobiet i firm kosmetycznych, konkretnych zalet i wad, które w trakcie stosowania kosmetyków są obserwowane. Jakie walory kosmetyków naturalnych za nimi przemawiają? Jakie kontrujące argumenty wymieniają przeciwnicy stosowania kosmetyków mineralnych? Co posiadają w swoim składzie? Czym różnią się od tradycyjnych kosmetyków?

Kosmetyki mineralne a kosmetyki tradycyjne - na czym polega różnica?

Mimo nieustannych dyskusji odnoszących się do tego, czy stosowanie kosmetyków naturalnych jest korzystne dla zdrowia i urody, niezaprzeczany jest fakt, że ostatnimi czasy sięga po nie wiele kobiet, dzięki czemu stale zyskują na popularności. Z jednej strony zwolenniczki mineralnych kosmetyków podkreślają znaczenie wykorzystania w nich naturalnych składników, z drugiej strony oponenci wskazują na to, że nie tuszują one skutecznie niedoskonałości skóry, a je jedynie podkreślają.

Na czym zatem polega różnica między kosmetykami mineralnymi a kosmetykami tradycyjnymi? Przede wszystkim na samym procesie powstawania kosmetyków. W trakcie produkcji sięga się po mocno rozdrobnione minerały, co wynika z założenia, że mineralne podkłady są o wiele bardziej naturalne niż tradycyjne kosmetyki. W odpowiedzi na tę tezę, zwolennicy chemicznych rozwiązań twierdzą, że w składzie tradycyjnych kosmetyków również znajdują się takie składniki jak: dwutlenek tytanu, tlenek cynku, tlenek żelaza, czy mika w kosmetyce. Warto w tym miejscu wspomnieć, że nie jest prawdziwe twierdzenie, jakoby mineralne kosmetyki powstawały po uprzednim wydobyciu minerałów i ich przetworzeniu. Podobnie, jak ich tradycyjne odpowiedniki, są one komponowane w warunkach laboratoryjnych, co nie powinno dziwić z uwagi na konieczność oczyszczenia minerałów z zanieczyszczeń.

Czynnikiem różnicującym kosmetyki mineralne od tradycyjnych nie zawsze zatem jest ich skład, ale właśnie sposób, w jaki je wyprodukowano. W trakcie tworzenia mineralnych kosmetyków do makijażu nie można używać środków konserwujących, parabenów, olejów mineralnych, barwników chemicznych, substancji zapachowych. Szczególnie zaleca się stosowanie podkładu mineralnego osobom borykającym się ze skórą trądzikową - takie specyfiki nie mają w swoim składzie oleju, w związku z czym nie podrażniają cery.

Kosmetyki naturalne - pudry i fluidy mineralne

Wiele osób decyduje się na stałe nakładanie podkładu mineralnego, eliminując tym samym kremy nawilżające czy inne kosmetyki. Oczywiście, i w tym przypadku są zwolennicy i przeciwnicy takiego rozwiązania. Na pewno minerały skutecznie blokują promienie słoneczne, co pozwala na ochronę przed nadmiernie przygrzewającym słońcem. Niejednokrotnie cechują się one także właściwościami przeciwzapalnymi, co sprawia, że sięgają po takie kosmetyki rodzice niemowląt. Udowodniono także, że kosmetyki mineralne w dużo większym stopniu łagodzą podrażnienia skóry niż te produkowane w sposób.

Oczywiście przeciwnicy stosowania naturalnych kosmetyków (głównie firmy kosmetyczne) podnoszą, że mogą one przenikać głęboko w skórę, wywołując przy tym niepożądane reakcje. Jednocześnie stwierdza się, że takie symptomy występują u bardzo małej ilości osób z nadmierną wrażliwością na inne składniki.

Jeśli chodzi o rodzaje dostępnych na rynku kosmetyków mineralnych, to poza podkładem mineralnym można także dostać puder mineralny, róż, bronzer, cienie do powiek, pomadki do ust. Popularność tego rodzaju rozwiązania sprawiła, że w szybkim tempie rozwinął się asortyment dostępnych produktów. Też dlatego należy wzmocnić czujność - można bowiem zakupić kosmetyk pod szyldem mineralnego, który jest zaprzeczeniem podstawowych założeń tej idei.

kosmetyki mineralne podkłady mineralne pudry mineralne fluidy mineralne

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach