45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Koper włoski - egzotyka i moc zdrowia

Koper włoski - egzotyka i moc zdrowiaKoper włoski - egzotyka i moc zdrowia

Koper włoski inaczej po prostu fenkuł to roślina pochodząca z wybrzeży Morza Śródziemnego. Jest to jedna z najstarszych roślin leczniczych. Podobno już Grecy i Rzymianie go stosowali. Gladiatorzy przed wyjściem na walkę nacierali swoje mięśnie tym specyfikiem. W starożytności należał do głównych roślin, które były uznawane za przepędzające choroby, wspomagające zdrowie. Arabowie i Chińczycy uważali go za afrodyzjak, środek pobudzający optymizm.

Aktualnie koper włoski jest także znany ze swoich wspaniałych właściwości i należy do czołówki jeżeli chodzi o medycynę naturalną i właściwości zdrowotne dla wielu osób na różne przypadłości. Koper włoski należy do rodziny selerowatych. Zawiera on substancje lecznicze takie jak: glikozydy fenolowe, flawonoidy, olejek eteryczny (anetol), sole mineralne i cukry. Sporządzane są z niego najczęściej herbaty, nalewki, napary i olejki.

Właściwości zdrowotne kopru włoskiego są bardzo duże. Najbardziej znane i cenione to:

 • Rozkurcza i pobudza wydzielanie soku żołądkowego; pomaga na kolki, szczególnie skuteczny środek dla niemowląt i osób starszych. Rozluźnia napięte mięśnie przewodu pokarmowego, pobudza ruchy perystaltyczne jelit, przywraca prawidłowe procesy trawienne.
 • Zmniejsza gęstość wydzieliny oskrzelowej, olejek koprowy z dodatkiem mleka i miodu jest znanym cudownym naturalnym środkiem właśnie na powyższe dolegliwości.
 • Zwalcza drobnoustroje – zawiera bardzo dużo witaminy C.
 • Pomaga w walce z chorobami układu moczowo- płciowego.
 • Badania naukowe potwierdziły również, że wspiera w walce z dolegliwościami śledziony i nerek.
 • Działa również mlekopędnie co jest istotne dla karmiących matek.
 • Potas zawarty również dużej ilości w koprze włoskim chroni naczynia krwionośne i wspomaga serce.
 • Koper włoski wspomaga również apetyt, co jest szczególnie ważne dla osób starszych w okresie rekonwalescencji i dla dzieci w okresie dojrzewania.
 • Fenkuł wzmacnia wzrok.
 • Poprawia pracę układu nerwowego.
 • Zewnętrznie działa przeciwpasożytniczo na wszy i wierzbowce.
 • Według badań naukowych koper włoski działa prawie tak mocno jak środki chemiczne zapobiegając nowotworom.
 • Roślina ta również pomaga tłumić nadmierny apetyt nie zwalniając jednocześnie tempa przemian metabolicznych w organizmie.

Jak  każde zioło i fenkuł ma ograniczenia w stosowaniu i nie można go nadużywać. Szczególnie dotyczy ta kwestia kobiet w okresie ciąży i menstruacji. Podawany w zbyt dużych dawkach powoduje zaburzenia w pracy macicy i halucynacje. Dlatego z rozwagą i ostrożnie stosujmy ten cud natury jakim jest seler włoski.

 • Na co koper włoski?

 • Jakie działanie ma koper włoski?

Także kulinarny świat wykorzystuje tą roślinkę bardzo różnorodnie. Koper włoski jest dodawany do marynat, ciasta piernikowego, do nalewek, likierów. We Francji Włoszech koper stanowi dodatek do sałatek i jarzyn.

Koper włoski jest to zioło, które koniecznie miejmy w apteczce. Ponieważ jego wszechstronne zastosowanie daje nam duże możliwości w razie nagłych i niespodziewanych kłopotów zdrowotnych gdy akurat nie mamy pod ręką preparatów z apteki.

 

 

odporność wzdęcia układ nerwowy jelita koper włoski zioło dla niemowląt
Komentarze
Dodano: 15 Lipiec 2016
Autor: Ilona
Ocena:
Mi koper włoski pomaga trochę na problemy gastryczne. Stosuję dziecięcy granulat.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach