45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Komu grozi rak żołądka?

Komu grozi rak żołądka?Komu grozi rak żołądka?

Rozwój medycyny sprawia, że wiele chorób, które w poprzednich wiekach, a nawet latach, były uznawane za śmiertelne, można z powodzeniem leczyć, przywracając chorym zdrowie i radość życia. Niestety mimo świetnej kondycji wiedzy medycznej oraz dużego grona specjalistów, nowotwory nierzadko są przyczyną śmierci wielu osób.

Dzieje się tak z wielu powodów. Przede wszystkim warto dodać, że dotychczas nie powstał uniwersalny lek na raka. Ponadto nie wszystkie postaci nowotworów są uleczalne. Warto dodać, że według lekarzy jednym z najczęstszych powodów niepowodzenia w terapii nowotworowej jest zbyt późno postawiona diagnoza i rozpoczęcie leczenia w momencie, w którym choroba jest mocno rozwinięta.

Rak żołądka - jeden z najpowszechniejszych nowotworów

Rak żołądka to nowotwór, który tworzy się w żołądku i wywodzi się z nabłonka wyścielającego ten narząd. W procesie rozwoju choroby rak zajmuje kolejne warstwy układu pokarmowego, zmniejszając szansę na całkowite wyleczenie. Według specjalistów ten nowotwór przybiera najczęściej postać gruczolaka, ale nierzadko diagnozuje się również inne zmiany, które nie mieszczą się w pojęciu raka żołądka. Są natomiast nazywane chłoniakami, guzami stromalnymi układu pokarmowego albo rakowiakami.

Rak żołądka w statystykach

Statystyki medyczne informują, że rak żołądka to piąty najczęściej występujący na świecie rodzaj raka. Tylko w 2012 roku na całym świecie rozpoznano 952 000 nowych przypadków zachorowań. W tym samym roku najwięcej zachorowań odnotowano w Rosji (21837), w Niemczech (10081) i we Włoszech (7549). Polska znalazła się na ósmym miejscu z wynikiem 3936. Statystyki informują także, że duża zachorowalność na raka żołądka jest odnotowywana w Europie Wschodniej oraz w niektórych krajach zachodnich. Nowotwory przewodu pokarmowego najrzadziej dotykają z kolei osób zamieszkujących Europę Południową (np. kraje bałkańskie) oraz Północną (pionierem jest Islandia). Warto zauważyć jednak, że część Południowej Słowiańszczyzny to kraje, które dopiero się rozwijają, a medycyna w wielu przypadkach pozostawia wiele do życzenia, stąd niemiarodajne dane statystyczne. Jednocześnie Europa Południowa to obszar słynący ze zdrowej, zbilansowanej, warzywno-rybnej diety poprawiającej ogólną kondycję organizmu. Trzeba również pamiętać, że Skandynawowie uchodzą za bardzo świadome społeczeństwo, a warunki, w których żyją (najczystsze w Europie tereny) wpływają na dobre zdrowie i samopoczucie.

Grupa ryzyka

Lekarze zauważyli, że w grupie ryzyka znajdują się głównie mężczyźni, ponieważ to właśnie u panów rak żołądka jest diagnozowany dwa razy częściej niż u kobiet. Ponadto nie bez znaczenia jest wiek pacjentów. Chorzy zgłaszający się do lekarza i u których diagnozowany jest nowotwór układu pokarmowego mają zazwyczaj więcej niż pięćdziesiąt pięć lat. Specjaliści podkreślają, że ryzyko wystąpienia raka żołądka zwiększa się dwukrotnie u osób, które palą papierosy. Poza tym chorobie sprzyja także dieta uboga w błonnik i bogata w wysoko przetworzone produkty żywnościowe oraz czerwone mięso.
Więcej informacji dotyczących ryzyka raka żołądka znajduje się na stronie:
>> Rak żołądka - My Day

Profilaktyka raka żołądka

Profilaktyka raka żołądka to przede wszystkim zdrowy tryb życia oraz zbilansowana dieta bogata we wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki. Nie bez znaczenia jest również unikanie używek, wśród których szczególnie niebezpieczne jest palenie papierosów. Ponadto nie należy zapominać o regularnych kontrolach u lekarza i badaniu ogólnej kondycji organizmu. Wszelkie niepokojące zmiany trzeba bezwzględnie konsultować ze specjalistą, ponieważ odpowiednio wcześnie wykryta choroba może zostać w pełni wyleczona. Z kolei zbyt długie zwlekanie z wizytą u lekarza może przynieść tragiczne skutki. Warto dodać, że szczególną uwagę na regularne kontrole powinny zwrócić uwagę osoby znajdujące się w grupie ryzyka oraz te, u których w rodzinie występował rak żołądka.

Rak jest jedną z najbardziej powszechnych chorób w Japonii, dlatego w tym kraju istnieje specjalny program badań kontrolnych w kierunku raka żołądka. Niestety w Europie nie ma żadnego programu profilaktycznego tego nowotworu, dlatego zdrowie pacjentów leży wyłącznie w ich rękach oraz w ich świadomości. Warto więc dbać o siebie i nie bać się wizyt u lekarza, szczególnie w sytuacjach, w których dostrzegalne są niepokojące zmiany lub istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia raka żołądka.

rak żołądka

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach