45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Komary - jakie choroby przenoszą komary?

Komary - jakie choroby przenoszą komary?Komary - jakie choroby przenoszą komary?

Nadchodząca pora letnia oprócz pięknej, słonecznej pogody i długich dni, nierzadko oznacza także borykanie się z licznymi owadami, szczególnie często występującymi właśnie w okolicznościach ciepła i wilgoci. Do takich na pewno zaliczać się będą komary. Oprócz tego, że dla skóry zwyczajnie nieprzyjemnie kończy się spotkanie z nimi - swędzacymi, nieestetycznymi grudkami, to ukłucie przez miskity nioesie także ryzyko zarażenia licznymi chorobami.. W warunkach polskich można zarazić się dirofilariozą lub leiszmaniozą - przenoszonymi najczęściej przez komary z psów na człowieka. Do takich zakażeń dochodzi rzadko, choć nie można tego wykluczyć. Co to za choroby? Jakie inne schorzenia mogą być powodowane kontaktem człowieka z komarami?

Choroby przenoszone przez owady - bliskie spotkanie z komarami

Podobnie jak w przypadku innych owadów - i w przypadku moskitów - rodzaje komarów mogą być różne. Spotkanie z komarem pospolitym zazwyczaj kończy się dla nas uporczywm swędzeniem, samica komara pozostawia po sobie substancję chemiczną podrażniającą skórę, co skutkuje opuchlizną i swędzeniem.

W Polsce można zarazić cię m.in. dirofilariozą, która może wystąpić u człowieka, choć najczęściej jednak zdarza się, że występuje u psów. Wywołuje ją pasożyt, o którego najłatwiej w Europie Południowej, Ameryce Północnej, Australii, Azji, dlatego to tam spotyka się najwięcej przypadków zachorowań. W Polsce dużo trudniej o takie zakażenie, zazwyczaj układ odpornościowy organizmu radzi sobie ze zwalczeniem tego pasożyta. Spotyka się także odmianę pasożyta, który lokuje się pod skórą i przy zagnieżdzeniu na zewnętrznych partiach skórnych objawia się guzkiem niewielkich rozmiarów. Odpowiednia diagnoza w tym przypadku powinna zakończyć się chirurgiczną interwencją.

Najłatwiej jednak o to schorzenie u psów - leczenie dolegliwości jest skomplikowane i stwarza przy tym zagrożenie dla życia. 

Choroby przenoszone przez komary - leiszmanioza

Na pytanie czy komary przenoszą choroby w Polsce niestety odpowiedź jest twierdząca. Jedną z nich jest leiszmanioza, którą owady te przenoszą w Ameryce Południowej, Afryce, Azji Zachodniej. I w tym przypadku do zakażenia najczęściej dochodzi przez przeniesienie choroby za pośrednictwem psów. W Polsce takie przypadki spotyka się u osób, ktore przebywały jakiś czas za granicą - np. urlopując nad Morzem Śródziemnym. Zakażenie objawia się szarym zabarwieniem skóry, licznym owrzodzeniem.

Inne choroby roznoszone przez komary to bardzo popularna w krajach afrykańskich malaria. Tę bardzo groźną przypadłość również można przywieźć z turystycznych wojaży. Powoduje ją specyficzna odmiana pasożyta. Zarażenie objawia się w bardzo charakterystyczny sposób - nieustępującą, wysoką gorączką, napadami dreszczy, nadmierną potliwością.

Następną chorobą przenoszoną przez komary jest gorączka Denga, równie niebezpieczna, objawiająca się występowaniem skazy krwotocznej.

Kolejnym schorzeniem powodowanym przez komary jest żółta febra, której przechodzenie może oznaczać uszkodzenie wątroby i nerek, krwawienie z przewodu pokarmowego.

Komary - jak się bronić?

Skoro bliskie spotkania z komarami mogą oznaczać tak poważne ryzyko zarażenia poważną chorobą, pozostaje pytanie - jak się od nich opędzić? Zanim sięgniemy po chemiczne specyfiki odstraszające komary, warto pomyśleć o naturalnej ochronie, którą można sobie zapewnić, m.in. poprzez posadzenie w domu roślin, które skutecznie zniechęcają komary do przebywania w ich otoczeniu. Należą do nich pelargonie, kocimiętka, bazylia. Odstraszające dla komarów sa także pomidory, cebula, czosnek i spożywanie tych składników w dużych ilościach. Ponadto, moskity nie lubią zapachu potu, który wydziela się po spożyciu witaminy B6. Dobre na komary są także olejki eteryczne.

Kiedy dojdzie już do ukąszenia przez komara, skuteczną pomocą na swędzące zaczerwienienia będzie kompres przygotowany z octu lub spirytusu salicylowego. Wykorzystuje się do tego celu równiez olejek eteryczny, sok z cytryny.

komary leiszmanioza

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach