45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kołatanie serca - jakie są możliwe przyczyny palpitacji serca?

Kołatanie serca - jakie są możliwe przyczyny palpitacji serca?Kołatanie serca - jakie są możliwe przyczyny palpitacji serca?

O kołataniu serca można mówić, gdy dochodzi do zaburzeń pracy tego szczególnego mięśnia, a dokładniej – do jej przyspieszenia. Nie zawsze jest to powód do zmartwień – nasze serce bije szybciej w czasie wysiłku fizycznego czy podczas „zwykłej” infekcji z gorączką, podobnie dzieje się w sytuacjach stresowych. Ale np. w czasie odpoczynku rytm serca już wyraźnie zwalnia. Co ciekawe, na kołatanie serca skarżą się też kobiety w ciąży. Czasem jednak zaburzenia tego rodzaju (zwane ogólnie arytmiami), wskazują na różnorodne stany chorobowe, które mogą (choć nie muszą)wiązać się z układem sercowo-naczyniowym.

 

  • Co oznacza kołatanie serca?

  • Jak zapobiec kołataniu serca?

Palpitacje serca – nie zawsze powód do niepokoju

W warunkach fizjologicznych serce wykonuje 60-80 uderzeń w ciągu minuty, w czasie snu praca mięśnia zwalnia do ok. 40-60, a aktywność fizyczna może przyspieszać ją do 90-180 uderzeńna minutę. Kołatanie serca jest prawidłową odpowiedząorganizmu na przeżywany stres, napięcie nerwowe, podniecenie i gorączkę. Tętno wzrasta także w czasie ciąży oraz pod wpływem używek. Zaburzenia akcji serca powinny budzić niepokój, jeśli są następstwem nadużywania nikotyny, napojów alkoholowych, narkotyków lub tabletek odchudzających.
Zdarza się, że niemiarowy lub przyspieszony rytm serca nie wynika z problemów związanych z układem krążenia. Co prawda, kołatanie – samo w sobie – nie musi być groźne w skutkach, ale nierzadko dołączają do niego inne objawy, które mogą wywieraćniekorzystny wpływ na organizm.

Kiedy pojawiają się arytmie?

Kołatanie serca bywaobjawem częstoskurczu nadkomorowego, czyli bardzo szybkiej pracy serca, wywołanej przez kolejne skurcze przedsionków. Jest to jeden z najczęściej spotykanych rodzajów arytmii, który czasem może prowadzić do omdleń, a nawet przyczyniać się do rozwoju niewydolności serca.
Kołatania serca stosunkowo często są konsekwencją zaburzeń elektrolitowych (zwłaszcza niedoborów potasu).Cierpią na nieosoby po nadmiernym spożyciu alkoholu (w czasie tzw. kaca). Do podobnych patologii prowadzą także biegunki i wymioty. Ten zespół objawowy kardiolodzy określają wspólnym mianem „zespołu sobotniej nocy” – gdy w efekciedziałania używek, odwodnienia organizmu i toksycznego wpływu przyjmowanych substancji rytm serca wyraźnie przyspiesza lub gubi fizjologiczną miarowość. Trzebamieć na uwadze, że odwodnienie towarzyszy także wysokim temperaturom, dlatego nie wolno zapominać o nawadnianiuorganizmu w upalne dni.

Kołatanie serca – co warto o nim wiedzieć?

W niektórych przypadkach przyczyn kołatania serca należy szukać poza układem krążenia. Dolegliwość mogą spowodować m.in. choroby nadnerczy, nadczynność tarczycy, przepuklina czy choroba refleksowa przełyku.
Jeśli zaburzenia pracy serca majązwiązek z aktywnością fizyczną lub sytuacją stresową, zwykle wystarczy odpoczynek i relaks, by tętno wróciło do normy. Warto nauczyć się panować się nad nerwami – pomogą w tym różnorodne techniki relaksacyjne, spokojna muzyka, joga. Osoby, które zauważyły u siebienieprawidłowy rytm serca, powinny unikać używek, a więc nie pić alkoholu, rzucić palenie, zrezygnować z kawy i nie zażywać narkotyków. Regularnej akcji serca służy także odpowiednio długi i efektywny sen oraz systematyczna aktywność fizyczna – poleca się zwłaszcza ćwiczenia aerobowe.

serce choroby układu krążenia kołatanie serca przyczyny kołatania serca przyspieszone bicie serca
Komentarze
Dodano: 16 Październik 2016
Autor: Irena
Ocena:
Cenne porady i informacje, wniosek dla mnie: chyba czas rzucić palenie.
Odpowiedź
Dodano: 23 Czerwiec 2016
Autor: Darek
Ocena:
Mam problem z kołataniem serca, czas najwyższy udac się do lekarza i wykonać badania albo po prostu pożądnie odpocząć na urlopie.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach