45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kobieca przypadłość. Pierwsza pomoc przy zapaleniu pęcherza

Kobieca przypadłość. Pierwsza pomoc przy zapaleniu pęcherzaKobieca przypadłość. Pierwsza pomoc przy zapaleniu pęcherza

Problemy z pęcherzem i ich nawroty znacznie częściej spotykają kobiety, niż mężczyzn. Zapalenie pęcherza to dość poważna sprawa, z którą koniecznie należy wybrać się do lekarza, ale gdy dopadnie nas nagle i niespodziewanie, po prostu trzeba zacząć działać. Najbardziej znanym sposobem na schorzenia dróg moczowych jest spożywanie żurawiny. Istnieją również inne metody, które warto wdrożyć, aby uniknąć przykrych komplikacji i choroby nerek.

Współczesna moda nie sprzyja naszym nerkom i pęcherzowi. Zbyt krótkie kurtki, spodnie z niskim stanem i krótkie bluzeczki, zdecydowanie nie są sprzymierzeńcami naszego układu moczowego. W chłodnych porach roku lepiej postawić na cieple swetry oraz kurtki przykrywające całe plecy i pośladki. Jest to konieczne zwłaszcza u osób, które regularnie cierpią na problemy z układem moczowym.

Kobiety chorują częściej. Dlaczego?

Jedną z przyczyn zapalenia pęcherza jest właśnie przechłodzenie, ale często powoduje to również kobieca anatomia. Przez krótką i szeroką cewkę moczową, łatwo przedostają się do niej różnego rodzaju szkodliwe drobnoustroje – chlamydie, bakterie, drożdżaki – „wędrujące” z cewki moczowej prosto do pęcherza. Dlatego wiele pań cierpi również na częste infekcje intymne, takie jak np. grzybica pochwy, którym mogą towarzyszyć również dolegliwości ze strony układu moczowego.

Najczęstsze objawy zapalenia pęcherza to:

  • Ból brzucha, najczęściej zlokalizowany na dole, za kością łonową,
  • Poczucie niewypróżnienia pęcherza, mimo, że przed chwilą korzystaliśmy z toalety,
  • Pieczenie w moczowodzie, z czasem – ostry ból,
  • Wrażenie dyskomfortu w trakcie i po oddawaniu moczu,
  • Czasami pojawia się krew,
  • Częste wizyty w toalecie.

Łagodzenie objawów za pomocą domowych metod

Zdarza się, że po szybkim wdrożeniu domowego leczenia, dolegliwości ustępują po pięciu dniach. Gdy jednak trwają one dłużej, należy niezwłocznie udać się do lekarza. W samodzielnym łagodzeniu objawów zapalenia pęcherza, ważne jest regularne uzupełnianie płynów. Powinny być to przynajmniej 3 litry dziennie, aby zapobiegać rozwojowi infekcji okolic intymnych. Dobrze jest również zażywać zwiększone ilości witaminy C – wypijając codziennie szklankę przegotowanej wody z sokiem z połówki  cytryny lub łykając tabletki zawierające ten składnik.

Warto sięgnąć po ziołowe napary do picia, które mają działanie moczopędne i łagodzące schorzenie. Postaw na bratka, mniszka, skrzyp, brzozę i pokrzywę. W aptekach znajdziesz też gotowe mieszanki. Istotne jest ogrzewanie chorych miejsc, czyli przebywanie w cieple, np. pod kołdrą oraz stosowanie poduszek elektrycznych o działaniu nagrzewającym lub ciepłych okładów na bolące miejsca.

Poza ziołami do picia, możesz zakupić również specjalne preparaty ziołowe na problemy z pęcherzem, które zadziałają moczopędnie i odkażająco. Należy zadbać również o swoje otoczenie – drobnoustroje powodujące zapalenie mogą znajdować się na ręcznikach, pościeli i na bieliźnie, dlatego warto wyprać je w temperaturze 60 stopni, aby zlikwidować bakterie.

układ moczowy zioła zapalenie pęcherza infekcje intymne pęcherz

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach