45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kłucie w sercu – jakie są możliwe przyczyny bólu w klatce piersiowej?

Kłucie w sercu – jakie są możliwe przyczyny bólu w klatce piersiowej?Kłucie w sercu – jakie są możliwe przyczyny bólu w klatce piersiowej?

Serce jest jednym z najważniejszych organów naszego organizmu. Nic dziwnego, że wszelkie dolegliwości z jego strony wzbudzają niepokój. Kłucie w klatce piersiowej miewa różne przyczyny, ale z pewnością objawu nie należy bagatelizować. Być może to znak, że w organizmie rozwija się groźna choroba lub doszło do pewnych zaburzeń. 

Przejedzenie

Niewiele osób wie, że kłucie w okolicach serca może być skutkiem przejedzenia. Suty posiłek i jego konsekwencja: przepełniony żołądek wywołuje ucisk na przeponę i prowadzi do jej kurczenia. Powrót do poprzedniego stanu okazuje się niemożliwy – przepona nie ma miejsca, by się rozkurczyć i powoduje ostre kłucie w obrębie klatki piersiowej.

  • Co oznacza kłucie w sercu?

  • Co wpływa na kłucie serca?

W takim wypadku warto ograniczyć ilość spożywanych pokarmów. Należy jeść częściej, ale przyjmować mniejsze porcje – zaleca się spożywanie 5 posiłków dziennie. Jeśli po posiłku pojawią się dolegliwości bólowe, powinno się zadbać o odpoczynek i unikać wysiłku fizycznego, który może nasilać dokuczliwe objawy.

Problemy z kręgosłupem

Do bólu w odcinku szyjnym lub piersiowym mogą przyczynić się nerwy biegnące wzdłuż kręgosłupa. Zazwyczaj do dolegliwości prowadzi uszkodzenie kręgosłupa i ucisk kręgów na zakończenia nerwowe. Bardzo często do kłucia w klatce piersiowej przyczynia się siedzący tryb życia i wielogodzinna praca przed komputerem. Jeśli za kłucie w sercu odpowiadają problemy tego rodzaju, należy wzmocnić mięśnie grzbietu. Właściwe ćwiczenia i systematyczny wysiłek fizyczny wyeliminują obawy. Pomocne okazuje się np. pływanie – warto więc zapisać się na basen.

Przeziębienie

Zdarza się, że kłucie w sercu towarzyszy przeziębieniu i staje szczególnie dotkliwe w czasie kaszlu czy gorączki. Winę za dolegliwość ponosi stan zapalny, który prowadzi do uszkodzeń tkanek. Naruszone włókna nerwowe i chrząstki żebrowe wywołują ból w klatce piersiowej. Objaw ustępuje wraz z przeziębieniem. Należy jednak pamiętać, że w czasie choroby powinno się odpoczywać w łóżku i nawadniać organizm. Kłucie w sercu można złagodzić, stosując preparaty uśmierzające kaszel.

Stres

Stres przyczynia się do szeregu dolegliwości i chorób w XXI wieku – napięcie niejednokrotnie powoduje także kłucie w okolicach serca. Często bezpośrednią przyczynę dolegliwości stanowią niedobory magnezu – w takich przypadkach warto zadbać o suplementację lub wzbogacić dietę w produkty bogate w magnez. Należy również odstawić kawę oraz – o ile to możliwe – unikać sytuacji stresowych i nauczyć się panować nad stresem. Warto zapisać się na jogę lub poznać inne, skuteczne techniki relaksacyjne.

Czasem za kłucie w sercu odpowiada uszkodzenie nerwów w przestrzeni międzyżebrowej lub forsowny trening siłowy.

Kłucie w sercu – kiedy do lekarza?

Nie wolno zwlekać z konsultacją lekarska, jeśli kłuciom w sercu towarzyszy podwyższone ciśnienie tętnicze i podwyższony poziom cholesterolu (zwłaszcza jego frakcji miażdżycowych – LDL). Specjalistycznej porady wymagają też bóle serca występujące z gorączką lub dusznością, kłucia w nocy lub nawracające dolegliwości ze strony klatki piersiowej, których przyczyny trudno ustalić (nie można uzasadnić ich np. treningiem lub stresem).

Kłucie w klatce piersiowej niekiedy wskazuje na poważną chorobę układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego. W ten sposób objawia się m.in. choroba wieńcowa, zapalenie osierdzia i odma opłucnowa. 

 

serce bóle serca kłucie w sercu nerwobóle serca serce człowieka kłucie serca
Komentarze
Dodano: 13 Listopad 2016
Autor: Monika
Ocena:
Mnie kłuje serce, jak się bardzo zmęczę, a kondycję niestety mam kiepską.
Odpowiedź
Dodano: 24 Lipiec 2016
Autor: Artur
Ocena:
Mnie kłuje serce, a do tego często mam duszności. Zapisałem się już do lekarza, bo trochę się przestraszyłem.
Odpowiedź
Dodano: 05 Czerwiec 2016
Autor: Kinga
Ocena:
Czasem odczuwam kłucie serca, ale to sporadyczna przypadłość więc podejrzewam, że może to być stres bądź przejedzenie.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach