45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Klimatyzacja – nasze wybawienie, czy źródło problemów zdrowotnych?

Klimatyzacja – nasze wybawienie, czy źródło problemów zdrowotnych?Klimatyzacja – nasze wybawienie, czy źródło problemów zdrowotnych?

Klimatyzacja jest dziś powszechnie obecna. Znajduje się w pomieszczeniach biurowych, urzędach, samochodach, sklepach, czasem w indywidualnych gospodarstwach domowych. Latem, gdy upał jest nie do zniesienia, wielu z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania bez klimatyzacji. Są jednak i tacy, którzy twierdzą, że przez nią podupadli na zdrowiu. Czy mają rację?

 • Czy klimatyzacja jest zdrowa?

 • Czy klimatyzacja wpływa na infekcje?

Klimatyzacja służy do wymiany powietrza w pomieszczeniu oraz jego wentylacji. Ma utrzymywać temperaturę na ściśle określonym poziomie, niezależnie od tego, jaka aura panuje na zewnątrz. Dobre jakościowo urządzenie samo w sobie nie jest źródłem zagrożenia dla naszego zdrowia. Niestety niebezpieczeństwo pojawia się, gdy klimatyzator jest niewłaściwie eksploatowany. Wtedy może wystąpić szereg różnych przypadłości. Oto najczęstsze z nich:

 1. Dolegliwości natury okulistycznej

  Klimatyzowane pomieszczenia charakteryzują się suchym powietrzem. Brak odpowiedniego nawilżenia skutkuje wysuszeniem oczu, przez co stają się one podrażnione. Może wystąpić ból, pieczenie, łzawienie, uczucie obecności w oku ciała obcego, zaczerwienienie oraz wrażenie przemęczenia wzroku. Z tego względu zalecane jest częstsze mruganie, picie dużej ilości płynów, nawilżanie oczu specjalnie do tego celu przystosowanymi preparatami, tzw. sztucznymi łzami oraz co jakiś czas opuszczenie na chwilę klimatyzowanego miejsca.
 2. Dolegliwości laryngologiczne

  Tu także winowajcą jest suche klimatyzowane powietrze, które nie służy naszym drogom oddechowym. Ich błony śluzowe wysuszają się. Poza tym nieodpowiednio często czyszczony klimatyzator jest siedliskiem grzybów i bakterii, którym sprzyja jego wilgotne środowisko. Przez to wzrasta ryzyko infekcji, przeziębienia, pojawia się uczucie drapania w gardle, częste chrząkanie, kaszel, chrypa.
 3. Infekcje

  Zdarza się, że wymienione wyżej problemy laryngologiczne stają się przyczynkiem do poważniejszych schorzeń. Za sprawą klimatyzacji może dojść do bolesnego zapalenia zatok, chorób gardła i stanów zapalnych migdałków, infekcji krtani lub oskrzeli, czy nawet bolesnego zapalenia uszu. A wtedy konieczna staje się już interwencja lekarska, ponieważ zazwyczaj są to infekcje wirusowe, które wynikają ze spadku naszej odporności.
 4. Dolegliwości dermatologiczne

  Długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach źle oddziałuje także na kondycję naszej skóry. Staje się ona szorstka i przesuszona. Czasem dochodzi do podrażnień naskórka. Problem nie kończy się na twarzy, ale może dotyczyć większych partii ciała. Warto wtedy bardziej zatroszczyć się o odpowiednią ochronę: stosować kosmetyki nawilżające, nosić przewiewną odzież, dużo pić i starać się spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu.
 5. Alergie

  Grzyby i bakterie obecne w klimatyzatorach mogą wzmóc dolegliwości w przypadku alergii i astmy. Osoby zmagające się z tymi problemami powinny zachować szczególną ostrożność. Wodnisty katar, częste kichanie, swędzące, podrażnione oczy, duszności czy drapanie w gardle to wyraźne sygnały, że dzieje się coś niedobrego.
 6. 6 Szok termiczny

  Bardzo ważne jest, aby temperatura na zewnątrz nie była skrajnie różna od tej w klimatyzowanym pomieszczeniu. Zalecana różnica temperatur to maksymalnie 6°C. W przeciwnym razie narażamy się na niebezpieczeństwo groźnego dla zdrowia szoku termicznego.
katar alergia suche powietrze upał klimatyzacja
Komentarze
Dodano: 25 Kwiecień 2016
Autor: Basia
Ocena:
Klimatyzacja to dla mnie zmora, ilekroć mam z nią kontakt pojawia się zapalenie zatok...
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach