45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Klimatyzacja - czy jest zdrowa? Poznaj jej zalety i wady.

Klimatyzacja - czy jest zdrowa? Poznaj jej zalety i wady.Klimatyzacja - czy jest zdrowa? Poznaj jej zalety i wady.

Lato jest szczególnym czasem używania klimatyzacji. Tak bardzo krytykowana ma także rzesze swoich wielbicieli. Przecież nie od dziś szanujące pracowników zakłady pracy i urzędy zakładają ją aby pomóc przetrwać wysokie temperatury. Auto z klimą to już wręcz standard. Także coraz więcej osób decyduje się na zakładanie klimatyzacji w warunkach domowych. Jednak czy naprawdę to taki dobry wybór, czy klimatyzacja to jednak niebezpieczny dla nas wróg, który powoduje infekcje i przeziębienia ?

Dzisiaj obalimy ten mylny mit i udowodnimy jakie korzyści daje nam klimatyzacja.
Funkcje klimatyzacji to:

 • wymiana powietrza,
 • wentylacja pomieszczenia,
 • utrzymanie temperatury na stałym poziomie,
 • oziębianie, a następnie nawilżanie powietrza w pomieszczeniu,

Klimatyzacja może wpływać negatywnie na stan naszego zdrowia powodując:

 • Czy klimatyzacja jest zdrowa?

 • Czy klimatyzacja szkodzi?

 • wysuszenie śluzówek, a co za tym idzie większą podatność na wirusy, bakterie i grzyby,
 • możliwość szybkiego złamania tzw. przeciągu, 
  ( schorzenia laryngologiczne),
 • wysuszenie spojówki oka, podrażnienie, pieczenie, a w konsekwencji stan zapalny,
 • problemy z krtanią i oskrzelami; głównie przez zalegającą w zaniedbywanych brakiem czyszczenia pomieszczeniach bakterią o nazwie Legionella,
 • podrażnienie śluzówek skóry, nadmierne wysuszenie co jest bardzo dokuczliwe szczególnie dla płci żeńskiej. Zaleca się by kobiety przebywające dużą ilość godzin dziennie w takich pomieszczeniach zadbały o nawilżenie skóry balsamami ochronnymi i odpowiednie nawadnianie organizmu. Przynajmniej dwa litry dziennie,

Ostatnie badania udowadniają, że właśnie klimatyzacja pomaga osobom z różnym alergiami tymi na kurz, sierść zwierząt, a także na pyłki kwiatowe funkcjonować. Ponieważ specjalne filtry powietrza zainstalowane w klimatyzacji oczyszczają powietrze i ułatwiają oddychanie.

PAMIĘTAJMY O NAJWAŻNIEJSZEJ ZASADZIE:
TO NIE KLIMATYZACJA JEST SZKODLIWA ALE NIEUMIEJĘTNIE KORZYSTANIE Z NIEJ.

Jeżeli czyścimy urządzenie klimatyzacyjne zgodnie z zaleceniami producenta regularnie odpowiednimi środkami i wymieniamy filtry to minusy korzystania z klimatyzacji nie istnieją. Także następnym podstawowym szczegółem o jaki trzeba zadbać to odpowiednie nastawienie temperatury w pomieszczeniu z klimatyzacją. Tak by zapobiec infekcjom i innym nieprzyjemnym minusom wynikającym z użytkowania klimy nastawiajmy temperaturę o 2 lub 3 stopnie niższą niż na zewnątrz. Ponieważ to właśnie większe różnice mogą spowodować przeziębienie i inne problemy zdrowotne.

Nie przerażajmy się słowem klimatyzacja. Stosujmy się do odpowiednich zasad i konserwacji. Korzystanie ale z głową z klimatyzacji i co pewien czas dbanie o jej wyłączanie i przewietrzanie pomieszczeń i aut da nam pewność, że tylko skorzystamy na tym chłodnym powietrzu bez lęku o zdrowie nas samych czy naszych bliskich. Nie od dzisiaj przecież wiemy, że wszystko może być pomocne dla nas; urządzenia, nowości techniki. Jednak z rozwagą i umiarem stosowane.

ból głowy przeziębienie klimatyzacja
Komentarze
Dodano: 25 Październik 2016
Autor: Emilia
Ocena:
Nie wyobrażam sobie życia bez klimatyzacji. Firma, która mi ją instalowała poinformowała mnie jednak, jak dbać o cały system, aby sobie nie zaszkodzić. Stosuję się do wskazówek i nie mam żadnych problemów z klimatyzacją.
Odpowiedź
Dodano: 25 Sierpień 2016
Autor: Ania
Ocena:
Odgrzybiona i wlaściwie ustawiona klimatyzacja jest bardzo przydatna, a rzeczywiście jak ktoś ustawi dużą różnicę temperatur to można nieźle się dorobić.
Odpowiedź
Dodano: 07 Lipiec 2016
Autor: Aneta
Ocena:
A ja nie wyobrażam sobie życia bez klimy, mam w domu, w pracy i w aucie. To zdobycz czasu z której nie umiałabym zrezygnować.
Odpowiedź
Dodano: 20 Czerwiec 2016
Autor: Klaudia
Ocena:
Dla mnie klimatyzacja to wróg, jej stosowanie doprowadza u mnie do anginy bądź zapalenia zatok.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach