45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kleszcze - jak się przed nimi bronić, objawy boreliozy

Kleszcze - jak się przed nimi bronić, objawy boreliozyKleszcze - jak się przed nimi bronić, objawy boreliozy

Kleszcze pojawiają się szybko i atakują z ukrycia. To bardzo przebiegłe i sprytne pajęczaki. Odkąd wiemy jak bardzo jest niebezpieczny kontakt z nimi próbujemy się obronić przed ich ingerencją w nasz organizm ponieważ grozi to poważnymi konsekwencjami.

Kleszcze należą do rodziny pajęczaków. Jest ich ponad 850 gatunków. Co najgorsze w Polsce żyje 3 gatunki i to najbardziej niebezpieczne.

Kleszcz pospolity
Spotykamy go tam gdzie wilgotno, czyli w lasach iglastych, mieszanych, w parkach, na działkach.

Kleszcz łąkowy upodobał sobie obrzeża jezior, wszystkie inne zbiorniki wodne, pastwiska i tereny bagniste.

Trzeci i najmniej znany nam z kleszczy to obrzeżek gołębi, który atakuje tylko gołębie. Każda jego forma czyli od larwy aż do dorosłego kleszcza musi spijać krew by przeżyć.

W zasadzie nigdzie nie jesteśmy bezpieczni. Ponieważ kleszcze żeruje od marca do listopada. Dosłownie  mogą być wszędzie; na trawie, w żywopłocie, nawet pozornie błachy parapet naszego okna to miejsce, którym te niebezpieczne pajęczaki wchodzą do domu. Ukryć mogą się za szafą, łóżkiem, a nawet we wlocie wentylacyjnym.
Kleszcz potrafi wyczuć ofiarę już z odległości 2 metrów. Atakuje po cichu i z wyczuciem, jest cienki i lepki. Dlatego może i godzinami wędrować po ciele. Najbardziej lubi okolice uszu, pachwin i miejsca pod kolanami. Jest to nietypowy szkodnik. Bo tak jak przy alergii czy uderzeniu od razu pojawia się reakcja alergiczna lub uraz jest widoczny to kleszcz wbijając nam się głęboko w skórę puszcza do krwioobiegu substancję znieczulającą dlatego dopiero po długim czasie po ingerencji w naszą skórę organizm daje znać o niepokojącym stanie w postaci pokrzywki, bólu czy obrzęku.

 • Od czego borelioza?

 • Jakie są objawy boreliozy?

Nie ma dużo sposobów na uniknięcie kontaktu z kleszczem jednak warto chociaż stosować się do tych znanych i sprawdzonych:

Nośmy odpowiedni ubiór, zakrywajmy ramiona i nogi bytując w miejscach gdzie jesteśmy narażeni na kontakty z kleszczem.

Używajmy środków odstraszających kleszcze, które możemy zakupić w aptece, istnieją i środki dla małych dzieci i dorosłych.

Starajmy się unikać miejsc gdzie szczególnie dużo jest kleszczy, czyli głębokich traw i zbiorników wodnych z drzewami.
Po każdym spacerze i przebywaniu na świeżym powietrzu sprawdzajmy dokładnie nasze ciało, oglądajmy, by w miarę szybko zauważyć ingerencję kleszcza.

Niestety choroba jaką przenoszą kleszcze groźna borelioza dotyka nas w coraz większym zakresie. Wywołana jest przez bakterie. Nazywana inaczej chorobą z Lyme. Pomimo, że już od drugiej połowy lat osiemdziesiątych jest schorzeniem diagnozowanym istnieją sprzeczne teorie na temat jej skutecznego leczenia. Boreliozę oprócz kleszczy mogą przenieść także przez krew komary i pchły. Przechodząc przez krwioobieg atakuje ta choroba ścięgna, kości, układ krwionośny, a nawet tkankę nerwową.

Objawy boreliozy

 • rumień,
 • zaczerwienienie,
 • boleśność,
 • dreszcze,
 • gorączka,
 • ból głowy,
 • zapalenie stawów,
 • tiki,
 • zaburzenia neurologiczne,
 • zawroty głowy,
 • problemy z orientacją przestrzenną

Leczenie jest to nic innego jak antybiotykoterapia aż do ustąpienia wszystkich objawów. Czas trwania leczenie jest ściśle uzależniony od momentu w jakim nastąpiła prawidłowa diagnoza. Czy było to z opóźnieniem i wtedy leczenie jest długie czy może szybko od momentu ingerencji kleszcza nastąpiło podanie leków przeciwbakteryjnych.

borelioza na kleszcze kleszcze ochrona przed kleszczami leczenie boreliozy
Komentarze
Dodano: 24 Lipiec 2016
Autor: Ernest
Ocena:
Mój ojciec miał kiedyś kleszcza i dopiero po kilku latach zdiagnozowano u niego boreliozę. Jeszcze go leczą.
Odpowiedź
Dodano: 18 Lipiec 2016
Autor: Kasia
Ocena:
Podobno w tym roku są wyjątkowym zagrożeniem, dlatego dziękuję za ten artykuł, bo dobrze wiedzieć takie rzeczy ❤.
Odpowiedź
Dodano: 07 Lipiec 2016
Autor: Monika
Ocena:
A ja uważam, że jednak warto stosować różne środki, by się przed nimi ustrzec, bo w tym przypadku ryzyko jest ogromne i nie wolno go bagatelizować.
Odpowiedź
Dodano: 22 Czerwiec 2016
Autor: Renata
Ocena:
Na kleszcze nie ma rady, grunt to byc świadomym i obserwować swoje ciało.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach