44 520 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Kleszcze - czy jest się czego bać?

Kleszcze - czy jest się czego bać?Kleszcze - czy jest się czego bać?
Wycieczki na łono natury kojarzą się z odpoczynkiem i spokojem. Wśród lasów i łąk można oderwać się od  szarej rzeczywistości. Niestety zdarza się, że miłą atmosferę psuje ukąszenie kleszcza. Samo wkłucie się pajęczaka w skórę nie jest bolesne, usunięcie go także zwykle nie stanowi problemu. To, co nas naprawdę martwi, to choroby odkleszczowe. Wiele osób panicznie się ich boi i świadomie rezygnuje z aktywności na świeżym powietrzu. Czy to przesada? A może uzasadniona ostrożność? Oto kilka najważniejszych faktów na temat kleszczy.
 

Kiedy i gdzie żerują kleszcze?

Przyzwyczailiśmy się, że sezon na kleszcze trwa od wiosny do jesieni. Niestety, z powodu coraz łagodniejszych zim pajęczaki te są aktywne niemal przez cały rok, choć szczyt ich aktywności przypada w maju i we wrześniu. Tylko w mroźne dni można czuć się w pełni bezpiecznie. Warto wiedzieć, że kleszcze do żerowania potrzebują dużej wilgotności powietrza. Dlatego najczęściej "łapiemy" je w miejscach zacienionych, wśród bujnej roślinności lub w gęstej ściółce leśnej. Wiele osób myśli, że kleszcze skaczą z drzew na swoje ofiary. To mit. Preferują niskie warstwy roślinności, ponieważ to tam mają największe szanse na spotkanie z ich naturalnymi żywicielami, czyli zwierzętami. Inna nieprawdziwa teza głosi, że ukąszenie kleszcza grozi nam tylko w lesie. Tymczasem, wraz ze wzrostem populacji tych pajęczaków, coraz częściej słyszy się o przyniesieniu kleszcza z miejskiego parku, placu zabaw czy przydomowego trawnika.

 

Ryzyko zakażenia chorobą odkleszczową

Nie każdy kleszcz jest nosicielem chorobotwórczych zarazków. Szacuje się, że średnio co trzeci z tych pasożytów może zakazić nosiciela boreliozą, babeszjozą, anaplazmozą lub odkleszczowym zapaleniem mózgu. Może, ale nie musi - szybkie usunięcie intruza ze skóry znacznie zmniejsza ryzyko złapania choroby, bowiem drobnoustroje potrzebują co najmniej kilku godzin, aby przedostać się do krwiobiegu żywiciela. Są jednak przypadki, kiedy zakażenie postępuje szybciej - gdy kleszcz zostanie podrażniony, przygnieciony, polany jakąś substancją może zwymiotować i wpuścić bakterie do naszego ciała niemal od razu. Objawy zakażenia mogą nie pojawiać się przez wiele dni i tygodni, dlatego w razie wątpliwości i obaw warto wyciągniętego kleszcza wysłać na badanie genetyczne. Można to zrobić poprzez stronę: https://zbadajkleszcza.pl .Jeśli potwierdzi ono obecność groźnych drobnoustrojów w organizmie pajęczaka, można zgłosić się do lekarza na dalsze badania i antybiotykoterapię. Cenę takiego badania można sprawdzić na stronie: https://zbadajkleszcza.pl/badanie-kleszcza-cena/ Jej szybkie rozpoczęcie minimalizuje przykre skutki zakażenia i zwykle prowadzi do całkowitego wyleczenia z choroby odkleszczowej. Najlepszym sposobem na uniknięcie chorób przenoszonych przez kleszcze jest jednak profilaktyka - solidne, zakrywające ubranie (zwłaszcza na nogach) i dokładne oględziny swojego ciała po powrocie z lasu czy łąki.

 

Jak wygląda atak kleszcza?

Kleszcz jest świetnie wyposażony przez naturę. Dzięki czułym zmysłom odbiera najdrobniejsze sygnały z otoczenia, takie jak drgania podłoża, zmiana temperatury, ruch powietrza, zapach potu zbliżającej się ofiary. Główne narządy czuciowe znajdują się na pierwszej parze odnóży kleszcza. Kiedy ofiara się zbliża, pajęczak unosi je jak najwyżej i precyzyjnie wychwytuje dane, które pomogą w namierzeniu żywiciela i wybraniu najlepszego momentu na atak. Gdy tylko zwierzę (lub człowiek) otrze się o przyczajonego kleszcza, ten chwyta jego sierść (lub ubranie) i rozpoczyna wędrówkę w poszukiwaniu dogodnego miejsca do ukąszenia. Zwykle wkłuwa się tam, gdzie skóra jest cieńsza i łatwo się poci. Części ciała, które są dla kleszcza wymarzoną stołówką to miejsca pod kolanami, zgięcia łokci, okolice intymne, pachy, szyja, a na głowie miejsca za uszami i granica włosów. Po powrocie z lasu lub innego "podejrzanego" miejsca należy obejrzeć te zakamarki ze szczególną uwagą. Najmniejsze kleszcze mogą być wielkości ziarnka piasku, warto więc przyłożyć się do sprawdzania.

Samo ukąszenie kleszcza jest bezbolesne, ponieważ wstrzykuje on w ranę substancję znieczulającą. Dlatego często przez długi czas nie zdajemy sobie sprawy z obecności tego pasażera na gapę. Jeśli nikt i nic mu nie przeszkodzi, kleszcz może być przyczepiony do skóry od kilku do kilkunastu dni, w zależności od stadium rozwoju. Potem sam się odczepia i ukrywa się w bezpiecznym miejscu, by zmienić postać na dojrzałą bądź złożyć jaja.

 

kleszcze choroby odkleszczowe atak kleszcza pajęczaki choroba odkleszczowa skutki

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 520 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach