Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez czekoladki, batonika, ciastka czy cukierka, a waga krzyczy „stop”, z pewnością przyczyną twojego tłuszczyku są właśnie słodkości. Nic tak nie tuczy, jak uzależnienie od cukru. Słodyczowy nałóg to problem większości kobiet – niestety tkwi to w psychice, ponieważ panie częściej podchodzą do jedzenia emocjonalnie. Gdy dopada je zły nastrój, za oknem jest szaro i ponuro, albo po prostu się nudzą i chcą wypełnić czymś pustkę, częściej niż mężczyźni sięgają po czekoladki. Czy można pozbyć się tego nałogu?
Jak odstawić słodycze?
Jak skutecznie pozbyć się kilku kilogramów?
A słodycze, jak wiadomo, poza dawaniem nam chwilowej przyjemności, mają same minusy: powodują uciążliwy cellulit, uzależniają organizm, zwiększają odkładanie tkanki tłuszczowej. W dodatku zapełniają miejsce w brzuchu, co powoduje, że zamiast zjeść pełnowartościowy obiad, zapychamy się ciastkami i pozbawiamy organizm witaminowego paliwa. Słodycze to również największy wróg osób na diecie – trudno z nich zrezygnować, a obniżony nastrój w trakcie odchudzania zwiększa pokusę na kaloryczne przekąski.
Przedstawiamy kilka praktycznych kroków, które pomogą ci zlikwidować ten uciążliwy nałóg. Do lata coraz mniej czasu, dlatego odstaw czekoladę i do dzieła!
- Pozytywne myślenie kluczem do sukcesu – zanim weźmiesz się za odchudzanie, porzuć negatywne nastawienie. Uświadom sobie, że rozstanie z łakociami to żadna tragedia i pomyśl o korzyściach, które szybko się pojawią. Wyrzucając ze swojej diety batoniki i inne słodkie produkty, zyska nie tylko stan twojej sylwetki, ale również zdrowia. Pozbędziesz się zbędnych ilości kalorii, tłuszczów trans, cukru i chemicznych dodatków oznaczanych literką „E”. Po dwóch tygodniach od ich odstawienia, poczujesz, że twoje kubki smakowe zmieniły swoje nastawienie – od teraz ten przepyszny batonik okaże się za słodki i wcale nie taki pyszny, jak wydawało ci się wcześniej, odkryjesz, że świeże i pełne witamin owoce potrafią być o wiele smaczniejsze. Uświadomienie sobie zalet odstawienia słodkości to pierwszy krok do sukcesu!
- Określ, kiedy zwykle zajadasz słodycze – bardzo często objadanie się jest związane z konkretnymi sytuacjami. Tego typu sytuacje to wieczorne oglądanie telewizji, spotkanie w kawiarni z koleżanką, przerwa w pracy itd. Na co dzień się tego nie dostrzega, jednak musisz zauważyć kiedy najchętniej (o jakiej porze dnia i w jakim miejscu) sięgasz po łakocie – dzięki temu będziesz mieć świadomość, na czym należy się szczególnie skupić.
- Poznaj zdrowe zamienniki – wyrzuć z szafek wszystkie słodycze, ponieważ to ich obecność prowokuje cię do sięgania po kaloryczne przekąski. Zamiast tego, wyposaż swoją kuchnię w zdrowe zamienniki, dzięki którym zapomnisz o swoim uzależnieniu. Przygotujesz z nich słodki i jednocześnie zdrowy koktajl, deser lub przekąskę. Kup dużo owoców i ustaw je na stole w dużej misce, aby zawsze były pod ręką. Oprócz tego na twojej liście zakupów muszą znaleźć się: suszone owoce (żurawina, rodzynki, daktyle, morele, figi, śliwki), gorzka czekolada, gorzkie kakao, kasza jaglana, bogate w błonnik płatki owsiane, orzechy. Możesz wypróbować też preparaty ograniczające apetyt na słodycze. Pamiętaj, że w odchudzaniu nie chodzi o odmawianie sobie wszystkiego – wręcz przeciwnie, chodzi o zamianę tego co niezdrowe, na to, co pyszne i fit!
Co o tym sądzisz?