45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kiedyś nazywana chorobą bogaczy. Jak rozpoznać dnę moczanową

Kiedyś nazywana chorobą bogaczy. Jak rozpoznać dnę moczanowąKiedyś nazywana chorobą bogaczy. Jak rozpoznać dnę moczanową

Dna moczanowa to nieco zagadkowa choroba, wśród której wciąż krąży wiele niepewnych teorii. Po pierwsze, lekarze nie znają jej podłoża, po drugie – nie ma na nią skutecznego lekarstwa. Dna moczanowa, podagra i artretyzm – wszystkie te słowa są określeniem jednej choroby, którą powoduje nadmiar kwasu moczanowego.

  • Co to jest dna moczanowa?

  • Jak rozpoznać dnę moczanową?

Jak rozpoznać, że dolega nam podagra? Do jej podstawowych objawów należy przede wszystkim silny ból stawów. Rozwój choroby jest spowodowany nadmiernym wytwarzaniem kwasu moczanowego, który zaczyna się krystalizować, gdy jest go zbyt dużo. We krwi może rozpuścić się tylko jego pewna ilość. Gdy ta czynność jest zaburzona, kryształki zwane moczanami odkładają się, rosnąc tym samym w tkance okołostawowej i samych stawach. Chociaż białe ciałka krwi podejmują próbę zneutralizowania ich i wchłonięcia, często nie przynosi to żadnego skutku. To właśnie wtedy moczany, tną tkankę i wywołują rany, powodując tym samym stan zapalny.

Rodzaje dny moczanowej

Rozróżniamy dwa typy tej choroby:

  1. Dna moczanowa pierwotna – czyli dziedziczone zaburzenie metabolizmu, kiedy to ludzki organizm z niewyjaśnionych przyczyn produkuje zbyt duże ilości kwasu moczowego i nie może go wydalić.
  2. Dna moczanowa wtórna – występuje zwykle jako następstwo białaczki, przewlekłej choroby nerek, napromieniowania, głodówki, nadużywania alkoholu, przyjmowania pewnych leków odwadniających, nadmiaru witamin B1 i B12, a nawet objadania się. Stanowi około 10% przypadków. Czasem pojawia się przy zaburzeniach gospodarki lipidowej, nadwadze, otyłości brzusznej, nadciśnieniu, albo cukrzycy typu II.

Zwykle podagra atakuje staw palucha stopy, jednak kryształki mogą odkładać się też w pozostałych stawach: nadgarstku, stawie barkowym, łokciu, kręgosłupie, kolanach.

Objawy choroby. Jak ją wykryć?

Niestety, dna moczanowa rozwija się nawet przez kilkanaście lat nie dając żadnych wyraźnych objawów. Może świadczyć o niej tylko podwyższone stężenie kwasu moczanowego we krwi, ale mamy marne szanse na jej wykrycie – w końcu ci, którzy czują się dobrze, rzadko robią sobie badania.

  • Pierwszy objaw: zazwyczaj pierwszym symptomem jest ból w stawie. Nagły, ostry, pojawiający się we wczesnych godzinach porannych lub w nocy, z czasem narastający i coraz bardziej odczuwalny.
  • Kolejne objawy: po kilku dniach ból staje się niemal nie do wytrzymania; staw jest zaczerwieniony, pojawia się obrzęk, ból przy dotykaniu, skóra w jego okolicach jest sinopurpurowa, napięta, błyszcząca, czerwona.

Jeżeli już po pierwszym takim ataku nie podejmiemy właściwych kroków, kryształy moczanowe zaczną odkładać się też w pozostałych tkankach: piętach, uszach, paluchach, kaletkach maziowych różnych stawów. Aby zapobiec rozwojowi choroby należy zmienić sposób odżywiania, ograniczać spożycie puryny i jednocześnie przyjmować leki obniżające stężenie kwasu moczanowego we krwi.

bóle stawów stawy choroby stawów dna moczanowa podagra ból w stawach artetyzm objawy artetyzmu przyczyny dny moczanowej
Komentarze
Dodano: 08 Maj 2016
Autor: Magda
Ocena:
Mój ojciec cierpi na dnę moczanową i jest to straszne. Teraz bierze leki i jest już lepiej, ale nikomu nie życzę.
Odpowiedź
Dodano: 04 Kwiecień 2016
Autor: Jola
Ocena:
Podagra jest bardzo bolesna. Moja mama miała nietypowe objawy artretyzmu i dopiero trzeci lekarz trafił w odpowiednie leczenie, a właściwie łagodzenie dolegliwości.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach